Poradnik

Dynamika rynku nieruchomości w Berlinie: sprzedaż, kupno, wynajem
Rynek wynajmu w Berlinie charakteryzuje się dużą różnorodnością ofert. Rosnące ceny czynszów oraz regulacje dotyczące wynajmu wpływają, na decyzje mieszkańców. Wiele osób decyduje się na wynajem zamiast zakupu, aby uniknąć wysokich kosztów związanych z nabyciem nieruchomości.

WARTO WIEDZIEĆ – Królowa Nüba i duch polskiej myśli technicznej
Na skraju starożytnych legend, tam gdzie świat ludzi mieszał się z oddechem duchów, istnieje opowieść o kobiecie, której siła nie leżała w broni ani zaklęciach, lecz w… braku czegokolwiek.


„Chcę być Niemcem wszystkich Polaków”
Vincent Helbig, młody niemiecki policjant, swoją przygodę z Polską rozpoczął od podróży śladami swoich dziadków. Potem dojrzewała jego miłość – do pewnej Polki i do Polski. Dziś mieszka w Krakowie, ma polską rodzinę, perfekcyjnie mówi po polsku, jest popularnym instagramerem i autorem książki „Wasz Niemiec. Jak pokochałem Polskę”. O swojej miłości i misji poprawy stosunków polsko-niemieckich opowiada w COSMO po polsku Maciejowi Wiśniewskiemu.

Polka w Niemczech: Jak strata może stać się szansą?
„Przez śmierć syna straciłam wszystko, co było dla mnie najważniejsze. Dziś już wiem, że strata jest szansą” – mówi Małgorzata Fabricius w rozmowie z Moniką Sędzierską. Berlinianka, mentorka, autorka strony i profilu Kocham, co mam, pomaga innym poradzić sobie z takimi traumatycznymi przeżyciami jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy czy zamknięcie biznesu.

Kotlet schabowy
Kuchnia Polska ma w swych zasobach wiele genialnych potraw. Wieloma z nich zachwycają sie turyści i rodacy, że wspomnę pierogi ruskie, czy żurek z kiełbasą. Niemal Każdy polski mężczyzna uwielbia kotleta schabowego z ziemniakami i kapustą zasmażaną, ale na tym polu trudno zaskoczyć przyjezdnych. Powód jest prosty niemal każdy kraj ma swój
sposób na podanie kotleta wieprzowego o ile religia czy inne zakazy pozwalają im spożywać wieprzowinę.

Konstytucja 3 Maja – Pierwsza Ustawa Rządowa w Europie
Pierwszą na Starym Kontynencie i drugą na świecie, powołano do istnienia Majową Konstytucję w naszym kraju w roku 1791. Była ona ustanowiona w dniu 3 Maja, a przede wszystkim należy pamiętać, że była ona próbą unowocześnienia ustroju Polski.


Bale karnawałowe – czas zabawy i szczęścia – Wielkanoc w zwyczajach polskich
Wielkanoc, inaczej mówiąc Zmartwychwstanie Pańskie, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa Naszego Zbawiciela. Nawiązuje ono do powstania Jezusa Chrystusa po trzech dniach od złożenia go do grobu. Ze świętem tym w Polsce związane są ludowe obyczaje, które znane są w każdej katolickiej rodzinie.

Koncert Muzyki Polskiej „Miłość niejedno ma imię“ w wykonaniu Lubuskiej Orkiestry Kameralnej. Gość specjalny: Kashia Vega (Laureatka The Voice of Polonia 2024)
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen niezapomnianych emocji i muzycznych wzruszeń! W przepięknej sal balowej Heimathafen Neukölln w Berlinie odbędzie się wyjątkowy koncert „Miłość nie jedno ma imię“ (Liebe kennt viele Namen) z udziałem Lubuskiej Orkiestry Kameralnej Mariusza Woźniaka i znakomitych wokalistów.

WARTO WIEDZIEĆ
Czy to perfumy, makijaż , czy jedynie informacja – marka „Im więcej tym lepiej“ ?

Bale karnawałowe – czas zabawy i szczęścia
Polski karnawał, zwyczajowo nazwany jest też zapustami. Czas ten połączył doskonale ze sobą tradycję polską oraz włoską, którą to w naszym kraju rozpowszechniła królowa Bona. To właśnie Bona, wprowadziła początkowo na zamek królewski na Wawelu, regułę urządzania balów karnawałowych.

WARTO WIEDZIEĆ – Berlin „Szpicbródki“, czyli Polak to dżentelmen, a Polak potrafi
Kim był naprawdę człowiek, którego losy zainspirowały reżyserów Janusza Reszewskiego oraz Juliusza Machulskiego, twórców takich filmów jak „Vabank” czy „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” ?

Berliński Klub Cudownych Kobiet
W berlińską ofertę polonijną na dobre wpisał się Klub Polskich Nieudaczników. Od roku – jakby dla równowagi – działa też Klub Cudownych Kobiet. Jest odpowiedzią na rosnące potrzeby Polek, które szukają form rozwoju wykraczających poza dostępną do tej pory ofertę. O zainteresowaniu literaturą, pracą ze słowem, silną kobiecą energią, a także o tym, ile można osiągnąć w ciągu roku opowiadają członkinie: Beata Zuzanna, Barbara, Magda i Natalia.

WARTO WIEDZIEC- co ma wspólnego starożytna mumia z paragrafem § 13b UStG i prowadzeniem firmy w Niemczech?
W starożytnym Egipcie budowano piramidy i grobowce, w których umieszczano mumie, czyli zabalsamowane ciała ludzi bądź zwierząt.

Sobiesław Zasada – legenda polskiego sportu motorowego i inspiracja dla wielu pokoleń
Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy, to człowiek, którego nazwisko stało się synonimem pasji, wytrwałości i nieustannego dążenia do przekraczania granic. W 1953roku po raz pierwszy wziął udział w rajdzie i go wygrał….

WARTO WIEDZIEC- Jak Putin doszedł do władzy?Skąd tak mało wyraźny człowiek zyskał takie przywileje?
W historii Rosji XX wieku wiele momentów zapisało się jako kluczowe, lecz chyba żaden z nich nie przyniósł takiej transformacji, jak objęcie władzy przez Władimira Putina.

WARTO WIEDZIEC- poznawanie historii, porównywanie faktów znanych i tych mniej znanych.
Zbrodnie przeciw ludzkości – Porównanie reżimu Mao Zedonga i Holokaustu.

WARTO WIEDZIEC- Albania – Kraj bez religii za rządów Envera Hodży
W dzisiejszych czasach, kiedy świat pędzi naprzód w zastraszającym tempie, łatwo zapomnieć o przeszłości. Technologia, innowacje i nieustanne zmiany mogą sprawić, że historia wydaje się czymś odległym, niemającym znaczenia dla współczesnego życia.

WARTO WIEDZIEĆ – Mity a rzeczywistość. Jak szeroko mamy oczy zamknięte ?
Seppuku i Harakiri: Rozważania nad Mitem i Rzeczywistością. W kulturze zachodniej, japońskie pojęcia seppuku i harakiri niosą ze sobą mistyczny powab.

WARTO WIEDZIEĆ – Pasja i kontrapasja w dzisiejszym świecie
Złoty interes Diora – kulisy produkcji dóbr luksusowych. W dzisiejszym świecie luksusu, gdzie produkty modowe są symbolem prestiżu i obiektem pożądania, odkrywamy zaskakujące kulisy ich produkcji.

Felieton Sierpień
Piszę ten tekst z absolutnie najpiękniejszego miejsca, w którym dane mi było kiedykolwiek być. Połączenie doskonałej architektury, która na każdym kroku (i nie jest to w tym przypadku uproszczenie, ale dosłowność) każe zadzierać głowę to w górę, z turkusem wody dającym ukojenie w upalne dni, a do tego doskonała lokalna kuchnia, która zmusza do wyrabiania dziennego limitu kroków, by zmieścić kolejną porcję pyszności to mój absolutny pewniak, kiedy myślę o idealnym wypoczynku.

Ubezpieczenia wakacyjne
Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Warto wiedzieć: co CO2 ma wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i finansami
Innowacje technologiczne i polityka klimatyczna. Wyzwania i szanse. Zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych wyzwań współczesności. Choć nauka dostarcza coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, ich wdrażanie często napotyka bariery polityczne i ekonomiczne.

Z Poradnika Fizjoterapeuty: Rwa Kulszowa, czyli tzw. Ischialgie
Czym właściwie jest i na czym polega? Jest to nacisk na nerw lub jego podrażnienie na poziomie odcinka L4-L5, L5-S1. Może to skutkować uczuciem pieczenia, kłucia lub ciągnięcia w tym odcinku, a promieniować może na całym przebiegu nerwu Ischias czyli aż do stopy.

Jak przygotować się do szukania mieszkania do wynajęcia?
Niemcy są z znani z tego, że bardzo lubią wynajmować mieszkania. Statystyki mówią, że około 54 procent gospodarstw domowych mieszka w wynajmowanych mieszkania. To bardzo wysoki wynik, bo średni wynik w Państwach Unii Europejskiej to mniej niż 30 procent.

Zadbaj o spokojne wakacje i rozlicz się z fiskusem już teraz
Rozliczenie podatku może przyprawić o ból głowy, a znalezienie kompetentnej osoby, która pomoże nam w tym zadaniu, nierzadko graniczy z cudem.

Z Poradnika Fizjoterapeuty: Tennisellenbogen, czyli łokieć tenisisty
Tennisellenbogen zwany łokciem tenisisty – czym właściwie jest i na czym polega? Są to tzw. zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien i dotyczą one mięśni prostowników.

Z Poradnika Fizjoterapeuty: Karpaltunnelsyndrom, czyli cieśń nadgarstka
Czym właściwie jest i na czym polega? Jest to neuropatia mająca miejsce w obrębie kończyny górnej. Następuje ona w skutek długotrwałego nacisku na nerw pośrodkowy.

Z bieganiem da się żyć
Bieganie uważałem za sport nudny, monotonny i męczący… do czasu zerwania ACL i zawieszenia “kariery” koszykarza-amatora. Po co właściwie truchtać bez piłki, pytałem. Dziś przebiegłem berliński półmaraton i podtrzymuję – jest to męczący sport. Ale na pewno nie nudny!

Wybór biura nieruchomości przez sprzedającego
Sprzedaż nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. Równie trudny jest wybór agencji nieruchomości, z którą współpraca będzie układała się pomyślnie. Na co należy zwrócić uwagę wybierając agenta nieruchomości, któremu powierzymy sprzedaż naszego mieszkania lub domu?

Jak przygotować się do szukania mieszkania do wynajęcia?
Niemcy są znani z tego, że bardzo lubią wynajmować mieszkania. Statystyki mówią, że około 54 procent gospodarstw domowych znajduje się w wynajmowanych mieszkania. To bardzo wysoki wynik, bo średnio w państwach Unii Europejskiej to mniej niż 30 procent.

Z Poradnika Fizjoterapeuty
Ból w okolicy barku. Bardzo często jego przyczyną może być ,,przedźwiganie”, jeśli ktoś wykonuje pracę fizyczną, ale również u osób pracujących ma- nualnie bądź przy komputerze lub telefonie oraz u kierowców mogą z czasem rozwinąć się problemy z bólem barku czy też u osób starszych lub sportow- ców. Problem może być również wynikiem urazu bądź choroby reumatoidalnej.

4 najczęstsze błędy przy sprzedaży nieruchomości
Nie jest łatwo samemu sprzedać nieruchomość, jeśli nie robi się tego na co dzień. Trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele faktorów, które są niezbędne podczas tego procesu.

Polka na emigracji bez stresu – czy to możliwe?
O tym, jakie konsekwencje niesie za sobą decyzja o wyjeździe, jak się do niej przygotować, ale także – jak odnaleźć się w nowym miejscu i pozostać sobą w zmieniających się okolicznościach życia rozmawiamy z pedagożka, coachką trenerką – Magdaleną Draniewicz.

Renciści pytają, doradca rentowy odpowiada
Uważam, że jestem stratna na ustaleniu wartości polskiej wysługi lat pracy w stosunku do tego co miałabym w Polsce. Tam miałabym co dwa lata sanatorium, tutaj mam 15 euro na dzień.

Co jest ważne dla sprzedającego nieruchomość w Niemczech?
Sprzedaż nieruchomość jest zawsze bardzo ważnym krokiem i warto się do niej dobrze przygotować. Ważne jest nie tylko przygotowanie mieszkania na sprzedaż, ale także dopełnienie wszelkich formalności.

Checklista: Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?
W całych Niemczech wzrastają ceny wynajmu nieruchomości, dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup własnej, aby nie być zależnym od wynajmującego. Jednak przy kupnie nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii.

Jakie są ceny wynajmu nieruchomości w Niemczech?
Pewnie się domyślasz, że jeżeli chcesz mieszkać w dużym mieście w Niemczech, to musisz liczyć się z wysokimi kosztami najmu. Jest to przede wszystkim związane z gwałtownym wzrostem cen sprzedaży nieruchomości w ostatnich latach.

Renciści pytają, doradca rentowy odpowiada
Mam zarówno wcześniejsze, jak i w ostatnim czasie wystawione- według nowego wzoru- świadectwa pracy, które są dokładniejsze, bo podają coroczne zarobki. Zastanawiam się, czy je również przedłożyć, jako uzupełnienie już przedłożonych, czy poprzestać już na tych starych?

Przeterminowany przegląd techniczny – Czy możemy mieć nadzieję, że nic złego się nie stanie?
Lato nadchodzi, plany wakacyjne nabierają kształtu, ale nadal brak motywacji do umówienia się na kolejny termin przeglądu technicznego (TÜV).

Co jest ważne dla kupującego nieruchomość w Niemczech?
Czy Polak może kupić nieruchomość w Niemczech? Jeżeli tak, to co powinniśmy wiedzieć przy zakupie domu lub mieszkania? O czym nie można zapomnieć? Z jakimi dodatkowymi kosztami musimy się liczyć? A także, gdzie szukać ofert nieruchomości?

WARTO WIEDZIEĆ – Strach ma wielkie oczy ale nie widzi wszystkiego.
Pierwszą osobą, która odkryła bezpośredni i jednoznaczny wpływ stresu na układ pokarmowy i trawienny był profesor Walter Cannon z Harvard Medical School.

WARTO WIEDZIEĆ – Terra incognita, id est (lac. teren nieznany, też warto znać)
Przełom w biotechnologii:
Potężny gracz w dziedzinie technologii, firma IBM, donosi o opracowaniu układu scalonego podobnego do ludzkiego mózgu.

WARTO WIEDZIEĆ – hasta el final, hasta el cielo /hiszp. do końca, do celu/
Jako istoty ludzkie, doświadczamy ciągłego rozwoju i ewolucji w trakcie naszego życia. Nasze zachowanie i cechy charakteru mogą ulegać zmianom ze względu na różnorodne czynniki, takie jak doświadczenia, rozwój osobisty, interakcje społeczne i samorozwój. Oto kilka głównych aspektów związanych ze zmianami w tym kontekście.
