bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Poradnik

Bitwa pod Grunwaldem: Polacy zawsze pamiętają

Bitwa pod Grunwaldem rozegrana została przez wojska polskie i krzyżackie, dnia 15 lipca 1410 roku. Na polach polskiej wioski Grunwald, stoczono zatem największą w historii średniowiecznego Starego Kontynentu bitwę, pomiędzy siłami dowodzonymi przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi, pod dowództwem polskiego króla Władysława Jagiełły.

Czytaj więcej

Wakacje w Berlinie

Wakacje w Berlinie i okolicy: Co warto zwiedzić z dziećmi? Berlin, tętniąca życiem stolica Niemiec, oferuje wiele atrakcji, które sprawią, że wakacje z dziećmi będą niezapomniane. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić podczas rodzinnej wycieczki Berlin i okolice.

Czytaj więcej

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Dodaj mi skrzydeł Panie

Jak świat długi i szeroki wszyscy pieką skrzydła z kurczaka, każdy na swój sposób, wg najlepszych wzorców i receptur. Jaki jest wniosek? Uwielbiamy pieczone skrzydełka z kurczaka.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej

Z bieganiem da się żyć

Bieganie uważałem za sport nudny, monotonny i męczący… do czasu zerwania ACL i zawieszenia “kariery” koszykarza-amatora. Po co właściwie truchtać bez piłki, pytałem. Dziś przebiegłem berliński półmaraton i podtrzymuję – jest to męczący sport. Ale na pewno nie nudny!

Czytaj więcej

Wybór biura nieruchomości przez sprzedającego

Sprzedaż nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. Równie trudny jest wybór agencji nieruchomości, z którą współpraca będzie układała się pomyślnie. Na co należy zwrócić uwagę wybierając agenta nieruchomości, któremu powierzymy sprzedaż naszego mieszkania lub domu?

Czytaj więcej

Z Poradnika Fizjoterapeuty

Ból w okolicy barku. Bardzo często jego przyczyną może być ,,przedźwiganie”, jeśli ktoś wykonuje pracę fizyczną, ale również u osób pracujących ma- nualnie bądź przy komputerze lub telefonie oraz u kierowców mogą z czasem rozwinąć się problemy z bólem barku czy też u osób starszych lub sportow- ców. Problem może być również wynikiem urazu bądź choroby reumatoidalnej.

Czytaj więcej

Polka na emigracji bez stresu – czy to możliwe?

O tym, jakie konsekwencje niesie za sobą decyzja o wyjeździe, jak się do niej przygotować, ale także – jak odnaleźć się w nowym miejscu i pozostać sobą w zmieniających się okolicznościach życia rozmawiamy z pedagożka, coachką trenerką – Magdaleną Draniewicz.

Czytaj więcej

Renciści pytają, doradca rentowy odpowiada

Mam zarówno wcześniejsze, jak i w ostatnim czasie wystawione- według nowego wzoru- świadectwa pracy, które są dokładniejsze, bo podają coroczne zarobki. Zastanawiam się, czy je również przedłożyć, jako uzupełnienie już przedłożonych, czy poprzestać już na tych starych?

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024