bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Checklista: Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

W całych Niemczech wzrastają ceny wynajmu nieruchomości, dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup własnej, aby nie być zależnym od wynajmującego. Jednak przy kupnie nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii.

Jako pośrednik nieruchomości z wieloletnim stażem, zebrałam najważniejsze kwestie, które pomogą w tej ważnej decyzji:

Krok 1: Przeanalizuj swoje wymagania 

Automatisch generierte BeschreibungAby określić, jaka jest twoja idealna nieruchomość, stwórz krótką listę potrzeb. Powinna ona zawierać kluczowe wymagania dotyczące nieruchomości. Pomoże ona zweryfikować oferty dostępne na rynku i wybrać najlepszą ofertę. Powinna zawierać najważniejsze informacje, takie jak na przykład lokalizacja. Jaka infrastruktura jest dla nas ważna? Czy szukamy mieszkania w pobliżu szkół i przedszkola dla naszych dzieci? Czy chcemy, żeby w naszej okolicy było dużo restauracji i sklepów? Kolejną rzeczą jest wielkość powierzchni i liczba pokoi. Wart zastanowić się, czy wolimy nieruchomość na parterze, czy chcemy mieć mieszkanie na czwartym piętrze ze względu na piękny widok? Czy budynek musi mieć windę? Czy będziemy potrzebować balkonu? 

Krok 2: Znalezienie odpowiedniej nieruchomości

Istnieje wiele opcji wyszukiwania odpowiednich nieruchomości. Możesz przeglądać ogłoszenia na platformach internetowych. Warto także zapytać o oferty w swoim banku. Niewiele osób wie, że banki posiadają duże zasoby takich ofert. Można skorzystać także z pomocy pośrednika. Często mają oni dostęp do nieruchomości, których nie ma na portalach internetowych. 

Nasza rada: zarejestruj się w bazie potencjalnych kupujących u pośrednika nieruchomości, a zostaniesz automatycznie poinformowany, gdy pojawi się odpowiednia nieruchomość.

Krok 3: Sprawdzenie zdolności kredytowej

Najlepiej jak najwcześniej skontaktować się z bankiem lub doradcą kredytowym, aby ustalić jaką kwotę możemy wydać na wymarzoną nieruchomość. Dlaczego warto wykonać ten krok przed oglądaniem nieruchomości? Ponieważ bardzo często potwierdzenie finansowania nieruchomości jest wymagane, aby obejrzeć mieszkanie z pośrednikiem nieruchomości, a dostanie takiego dokumentu z banku zajmuje kilka tygodni.

Krok 4: Oglądanie nieruchomości

Na oglądanie nieruchomości warto przeznaczyć wystarczająco dużo czasu. Najlepiej umówić się na spotkanie w ciągu dnia, tak aby zobaczyć nieruchomość w świetle dziennym. Ponadto warto przyjechać w ciągu tygodnia i sprawdzić natężenie ruchu drogowego. Sprawdź całą nieruchomość, w tym wszystkie przybudówki, piwnice i strychy. Poniższe punkty zasługują na szczególną uwagę:

  • Dach: zapytaj o rok budowy dachu, a także o ostatnie renowacje. Sprawdź nie tylko jego stan, ale też szczelność i izolację. Ocieplenie dachu i sufitu jest bardzo ważne. 
  • Okna i drzwi: Czy okna i drzwi są wystarczająco izolowane? Czy można je łatwo otwierać i zamykać? Pamiętaj, że wymiana okien wiąże się z dużymi kosztami.
  • Elewacja budynku: Pęknięcia lub zacieki na tynku to znaki ostrzegawcze, które należy sprawdzić.
  • System ogrzewania: Czy spełnia aktualne wymagania? Jakie paliwo grzewcze jest używane? Jakich kosztów ogrzewania można się spodziewać?
  • Piwnica: W piwnicy powinna być wystarczająca wentylacja, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Warto spytać, czy w piwnicy były jakieś zalania?
  • Liczba gniazdek, przyłączy i włączników światła: Czy ich liczba i rozmieszczenie są wystarczające dla Twoich potrzeb? Modernizacja jest często kosztowna.
  • Efektywność energetyczna: Klasa efektywności energetycznej musi być podana w opisie nieruchomości. Wskazuje to na efektywność energetyczna nieruchomości. Jeśli wartości są niskie, można spodziewać się wyższych kosztów ogrzewania.
  • W przypadku mieszkań własnościowych: Warto poprosić o protokoły z ostatnich 3 lat zebrań właścicieli, zestawienie czynszu, a także plan wydatków wspólnoty mieszkaniowej na kolejne lata. Warto spytać, czy są zaplanowane w najbliższym czasie remonty? 
  • Jeżeli nie jesteś pewny, czy dobrze oceniłeś nieruchomość, warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy nieruchomości. Jest to koszt, który na pewno jest wart swojej ceny i może pomóc uniknąć przykrych niespodzianek.
  • Warto pokazać mieszkanie ekipie remontowej, która będzie mogła oszacować ewentualne koszty remontu.

Jeżeli znalazłeś wymarzoną nieruchomość i jesteś pewny, że chcesz ją kupić, poproś o wszystkie dokumenty i przeanalizuj je. Następnie możesz zawrzeć umowę rezerwacyjną z pośrednikiem nieruchomości. Znalezienie wymarzonego domu jest dużym krokiem w przyszłość, dlatego warto dobrze się do tego przygotować, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem lub chcesz sprzedać swoją nieruchomość, zachęcam do kontaktu!

Autor: Olga Martin, pośrednik nieruchomości w Niemczech – www.immolla.com 

Moją specjalizacją jest zakup, wynajem i sprzedaż nieruchomości w Niemczech. Pomagam moim klientom przejść bezpiecznie przez każdy etap sprzedaży. Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

„Kontakty” w Gdańsku: Obrona Poczty Gdańskiej

Na początku roku 1939, Polacy w wielu miastach przeczuwali nadciągający wybuch wojny. Dlatego też szybko powołano do istnienia komórkę samoobrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Tą komórką kierował wyszkolony w tym kierunku Alfons Flisy- kowski. Na uwagę zasługuje fakt, iż większa liczba gdańskich pocztowców, była członkami Związku Strzeleckiego.

Czytaj więcej

Igrzyska Paraolimpijskie: Paryż gra dalej

Paryskie Igrzyska Olimpijskie zapamiętamy głównie przez pryzmat ciągnących się za nimi afer w związkach sportowych i marną liczbą medali wywalczonych przez Polaków. Szczególnie złotych. Na szczęście swoich szans poszukamy także na rozgrywanej w dniach 28.08-08.09 Paraolimpiadzie.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - Wrzesień 2024