bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Grudzień w Berlinie

Rok dobiega końca, a Berlin przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Przez cały miesiąc liczne jarmarki bożonarodzeniowe pomagają wprowadzić nas w świąteczny nastrój dzięki potrawom, upominkom i muzyce.

Pod koniec grudnia Berlin świętuje imprezę roku: Ponad milion osób zazwyczaj bierze udział w największej imprezie sylwestrowej w Niemczech wokół Bramy Brandenburskiej.

Na początek polecamy:

Listopad – grudzień 2023

Weihnachtsmarkt in Berlin, Franz Skarbina, 1882 

Łącznie 22 przystanki z najpiękniejszymi jarmarkami bożonarodzeniowymi i zabytkami czekają na wszystkich uczestników świątecznej wycieczki hop-on hop-off.

W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie Berlin prezentuje się w szczególnie świąteczny i magiczny sposób dzięki swoim klimatycznym jarmarkom bożonarodzeniowym. Uczestnicy świątecznej wycieczki hop-on hop-off zobaczą jedne z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w stolicy podczas dwugodzinnej wycieczki i będą mieć możliwość wskakiwania i wysiadania tak często, jak chcą na każdym z 22 przystanków. Jest mnóstwo czasu, aby cieszyć się świąteczną atmosferą oraz przeglądać i robić zakupy. Do woli!

Niezależnie od tego, czy jest to jarmark bożonarodzeniowy na Gendarmenmarkt, Alexanderplatz czy Kurfürstendamm – świąteczna wycieczka hop-on hop-off zabierze wszystkich pasażerów na najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe. To okazja też, aby zobaczyć zabytki miasta. W harmonogramie znajdują się 22 przystanki – od Bramy Brandenburskiej, Reichstagu i Kurfürstendamm po Checkpoint Charlie i Wieżę Telewizyjną.

Podczas dwugodzinnej wycieczki wszyscy uczestnicy mogą wsiadać i wysiadać z autobusu na każdym z przystanków. Przystanki są obsługiwane przez zielone i brązowe autobusy wycieczkowe co 30 minut od rana do popołudnia.

Przewodnicy audio zapewniają komentarz podczas całej wycieczki w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, polskim, chińskim, japońskim, duńskim, hebrajskim, arabskim, portugalskim, szwedzkim i holenderskim.

Bilet online jest wysyłany e-mailem natychmiast po dokonaniu rezerwacji i można go również okazać na smartfonie (wydruk nie jest wymagany). Bilet jest ważny przez cały wybrany dzień, więc na przystankach można zatrzymywać się na dowolny czas.

Bilety:

24 godzinny 22 Euro

grupowy od 6 osób 20 Euro

dzieci 6-15 lat 11 Euro,

rodzinny (2 dorosłych, 3 dzieci) 64 Euro

Autobus kursuje co 20-30 minut. Cała podróż zajmie około 2 godzin. 

Przystanki:  Alexa am Alexanderplatz, Brandenburger Tor, Checkpoint Charlie, East Side Gallery, Gendarmenmarkt, Hauptbahnhof, Haus der Kulturen der Welt, KaDeWe, Karl-Marx-Allee, Kulturforum, Kurfürstendamm, Lützowplatz, Mauerreste, Museumsinsel, Ostbahnhof, Park Inn / Alexanderplatz, Potsdamer Platz, Reichstag, Rotes Rathaus, Schloss Bellevue, Siegessäule, Unter den Linden

15 listopada – 14 stycznia 2024

fot. weihnachten-im-tierpark.de

Odkryj na nowo Tierpark w te Święta Bożego Narodzenia!

W grudniu największe zoo w Europie ponownie rozbłyśnie świątecznymi światełkami. Historyczny pałac Friedrichsfelde znajduje się w samym sercu rozświetlonej świątecznej trasy. Christmas at the Tierpark to druga stołeczna instalacja świetlna na dużą skalę (po Ogrodzie Botanicznym).

Odwiedzający mogą wybrać się na dwukilometrową pieszą wycieczkę po kolorowo oświetlonym parku w okresie Bożego Narodzenia. Łącznie zaprezentowanych zostanie 30 rzeźb świetlnych. Oświetlone korony drzew, świecące gwiazdy wzdłuż drogi i pokazy świetlne na wodzie prowadzą do świątecznie oświetlonego pałacu Friedrichsfelde. „Poetycki ogród ognia” i szeroka gama kulinarnych przysmaków dopełniają świątecznych wrażeń.

Codziennie od 17:00 do 21:00, w piątki i soboty od 17:00 do 22:00. Między 21 grudnia a 7 stycznia: codziennie od 17:00 do 22:00. 

Zamknięte 20, 21, 27 i 28 listopada oraz 24 i 31 grudnia 2023 roku.

Wstęp: 15,50 Euro

Ogród Bożonarodzeniowy w Ogrodzie Botanicznym

17 listopada – 14 stycznia 2024

fot. christmas-garden.de 

Od listopada do stycznia Ogród Botaniczny w Berlinie zamienia się w kolorową zimową krainę baśni z iluminacjami, magicznym lasem i rzeźbami świetlnymi.
Zainspirowany świętami Bożego Narodzenia w Kew w Anglii, Ogród Bożonarodzeniowy w Berlinie zaprasza odwiedzających na relaksujący i czarujący spacer. Przez prawie osiem tygodni 1,5-kilometrowa trasa obejmuje ponad milion punktów świetlnych, kolorowe iluminacje i świąteczne figury 3D na całym terenie ogrodu.
Goście młodsi i starsi mogą podziwiać świąteczne iluminacje podczas degustacji regionalnych potraw w restauracji Almhütten. Inne atrakcje obejmują Rudolfa i jego przyjaciół jako figury 3D, zaczarowany las, śpiewające drzewo, do którego można nucić, oraz magiczne gwiazdy unoszące się w czarnym świetle. Niektóre interaktywne instalacje zostały zaprojektowane specjalnie z myślą wykonaniu z nimi selfie. Projektant dźwięku Burkhard Fincke po raz kolejny zapewni odpowiednią muzykę w tle.

Adres: 

Botanical Garden

Königin-Luise-Straße 6

14195 Berlin 

1-9 grudnia 2023

W 2023 roku niezależny festiwal „Around the World in 14 Films”  po raz 18. wyruszy w filmową podróż dookoła świata.

Od 2006 roku festiwal filmowy prezentuje wyjątkowe dzieła współczesnego kina światowego z 14 krajów na całym świecie. Filmy świętowały swoje światowe premiery na wiodących festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Locarno, San Sebastián czy Toronto. Wszystkie filmy tradycyjnie prezentowane są osobiście przez wybitne osobistości ze świata filmu i kultury.

Miejsce: Kulturbrauerei

Szczegóły: www.14films.de

Louis Lewandowski Festival

14-17 grudnia 2023

Louis Lewandowski Festival to festiwal chóralny poświęcony muzyce żydowskich kompozytorów, którzy wyemigrowali z Niemiec. Festiwal nosi imię niemiecko-żydowskiego kompozytora o tym samym nazwisku. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sponsorów Synagogal Ensemble Berlin. Zespół jest jedynym na świecie zespołem wykonującym liturgię Lewandowskiego w każdy piątkowy wieczór, w każdy szabatowy poranek i we wszystkie święta żydowskie.

Koncerty festiwalowe podtrzymują przy życiu muzyczne dziedzictwo Lewandowskiego
Podczas festiwalu Zespół Synagogalny jest wspierany przez inne zespoły i chóry z całego świata. Wspólnie prezentują utwory samego Lewandowskiego, jak i innych żydowskich kompozytorów. Koncerty odbywają się w synagogach, kościołach i innych miejscach kultury w Berlinie.

Louis Lewandowski (1821-1894) był niemiecko-żydowskim kompozytorem, który większość swojego życia spędził w Berlinie. Jego twórczość unowocześniła liturgię żydowską, tworząc nowe harmonie towarzyszące ceremoniom religijnym. Jego kompozycje sprawiły, że żydowska muzyka synagogalna stała się popularna na całym świecie.

Lokalizacja: Synagogue na Rykestraße, Reinbeckhallen, Hospital Church Wuhlegarten oraz St. Nikolai Church w Poczdamie. 

31 grudnia 2023 

Muzyka, gwiazdy i rozrywka: Ogromną imprezą pod gołym niebem przy Bramie Brandenburskiej Berlin rozpoczyna nowy rok.

W przeszłości impreza sylwestrowa pod Bramą Brandenburską była uważana za jedną z największych imprez sylwestrowych na świecie. W 2022 r. impreza przyjęła nową koncepcję i odbyła się w mniejszej scenerii na Pariser Platz. Szczegóły wydarzenia w 2023 r. nie są jeszcze znane.

Obszar imprezy między Kolumną Zwycięstwa a Bramą Brandenburską ma około 2,5 kilometra długości. Liczne food trucki i inne oferty gastronomiczne z całego świata będą dostępne na Party Mile. Należy pamiętać, że odwiedzający nie mogą wnosić własnego jedzenia ani napojów alkoholowych na teren imprezy.

Bilety na imprezę sylwestrową pod Bramą Brandenburską są dostępne od 2 listopada 2023 r. na stronie Myticket.de. Jeden bilet kosztuje 10 euro, co jest opłatą, która pokryje m.in. koncepcję bezpieczeństwa imprezy. Każda osoba może kupić maksymalnie sześć biletów.

Po raz kolejny wiele krajowych i międzynarodowych gwiazd spodziewanych jest w Berlinie na wielkiej imprezie sylwestrowej. W tym roku zaplanowano około dwudziestu różnych występów muzycznych na żywo. Skład obejmuje duet DJ-ski Vize, piosenkarkę pop Ella Endlich, zespół Italo-Schlager Roy Bianco & Die Abbrunzati Boys oraz irlandzki pokaz stepowania Riverdance.

Wstęp: 10 Euro

Godziny: od 16:00 do 2 :00 w nocy. 

31 grudnia 2023 

Przed wielką imprezą sylwestrową biegacze mogą zakończyć stary rok w sportowy sposób podczas tradycyjnego berlińskiego biegu sylwestrowego SCC Berlin.

Bieg wokół Teufelsberg w Grunewald oferuje różne dystanse do wyboru w zależności od wieku i kondycji: 10-kilometrowy dystans prowadzi przez dwa wzniesienia, Teufelsberg i Drachenfliegerberg, podczas gdy 6-kilometrowa trasa omija Teufelsberg. Uczestnicy mogą również przebiec dystans 2 lub 4 kilometrów. Na wszystkich, którzy dobiegną do mety, czekają uroczyste naleśniki. Kostiumy i przebrania mile widziane! 

Opłaty: od 10 do 28 Euro

Rozpoczęcie: 12:00 

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Najnowsze wydanie - czerwiec 2024