bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Często jednak zaniedbujemy niezwykle istotny aspekt naszych wakacji, którym są różnego rodzaju ubezpieczenia. Ich brak może przekształcić wymarzony urlop w istny koszmar. Prawie każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje następujące ubezpieczenia turystyczne:

  • ubezpieczenie kosztów odwołania wy- jazdu ubezpieczenie kosztów leczenia
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
  • ubezpieczenie bagażu

Dodatkowo możemy kupić polisę ubezpieczającą od odpowiedzialności cywilnej, kosztów ratownictwa i następstw nieszczęśliwych wypadków przy uprawianiu niektórych sportów uznanych za ryzykowne. Z ofertami ubezpieczeń możemy zapoznać się między innymi w biurze podróży, z którym planujemy nasze wymarzone wakacje.

Zanim wyjedziesz…

Chcemy oderwać się od codzienności, odpocząć, poleniuchować, nacieszyć słońcem itp. ale nawet najkrótsza podróż wymaga od nas przygotowań i zanim zaczniemy pakować walizki trzeba pomyśleć komu oddamy w opiekę nasze mieszkanie, by podlewał kwiaty i odbierał pocztę. Najlepszym rozwiązaniem jest najbliższa rodzina, ale jeśli jej nie ma, to oczywiście trzeba powierzyć klucze zaufanej osobie. Inna ważna sprawa to dodatkowe ubezpieczenie tzw. Reiseversicherung, jeśli oczywiście podróżujemy po krajach Unii. Wyprawy na inne kontynenty wymagają dodatkowych ubezpieczeń i wówczas należy konsultować się z biurami podróży.

W drogę, ale bez nudności

Zawroty głowy, wymioty, nudności, nadmierne pocenie się…. to Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna. Ta właśnie winowajczyni” potrafi zepsuć nawet najlepiej zorganizowane wakacje. Są osoby, które nie wsiądą do samochodu bez łyknięcia aviomarinu. Choć nawet wtedy podróż bywa koszmarem. Zamiast tabletki spróbuj żuć imbir. Jest równie skuteczny a nie usypia. Do samochodu czy samolotu warto też zabrać chusteczkę skropioną naturalnymi olejkami: goździkowym, bazyliowym, kminkowym lub miętowym.

Pij dużo wody mineralnej lub słabej, gorzkiej herbaty. Możesz też przetestować na sobie akupresurę, czyli masowanie i uciskanie wewnętrznej części nadgarstka.

Wypróbuj! Szerokiej drogi.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Ivo der Bandit – raper i biznesmen

Własną muzykę chciał robić zawsze. Zanim do tego doszło, były narkotyki, był alkohol, były załamania. Dziś urodzony w Berlinie raper Ivo der Bandit nie tylko ma własną markę, ale też wydał już dwie płyty. “Muzyka to dla mnie rodzaj terapii. Ivo Bandyta to wcielenie, które daje mi siłę” – przyznaje raper w rozmowie z COSMO po polsku.

Czytaj więcej

Literandka: W imię matki i córki. Amen

„To książka o wybaczaniu, o strachu przed odejściem, o rodzicach, ale i o migracji, o przejściu z jednego kraju do drugiego, z jednej mentalności do drugiej, z jednego języka do drugiego”. Tak o najnowszej książce Brygidy Helbig, napisanej wspólnej z córką Justyną Helbig, mówią Adam Gusowski i Natalia Prüfer w podcaście COSMO po polsku z cyklu „Literandka”.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - kwiecień 2025