bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Z Poradnika Fizjoterapeuty

Ból w okolicy barku. Bardzo często jego przyczyną może być ,,przedźwiganie”, jeśli ktoś wykonuje pracę fizyczną, ale również u osób pracujących ma- nualnie bądź przy komputerze lub telefonie oraz u kierowców mogą z czasem rozwinąć się problemy z bólem barku czy też u osób starszych lub sportow- ców. Problem może być również wynikiem urazu bądź choroby reumatoidalnej.

Najczęstsze choroby barku to:

  • zespół cieśni podbarkowej (zwany także zespołem ciasnoty podbarkowej, Impegment Syndrom der Schulter)
  • uszkodzenie stożka rotatorów (Risse der Rotatorenmanchette)
  • uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia (Verletzung der langen Bicepssehne)
  • zamrożony bark (Frozen Schulter)
  • zapalne choroby stawów (Reumatoide Erkrankungen)
  • zespół bolesnego barku (Schultersyndrom)

Jakie badania należy wykonać na początku?

Przede wszystkim potrzebna jest tutaj diagnoza: co dokładnie dzieje się w tej okolicy. Czy mamy do czynienia ze schorzeniem na poziomie kostnym, stawowym czy mięśniowym. Dopiero po takiej diagnozie można podjąć konkretne kroki. Dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiednich badań. Można wykonać badanie krwi typu CRP (czynnik pokazujący, czy jest zapalenie w organizmie) oraz CK czyli czynnik, który pokazuje, czy mamy problemy na poziomie mięśni szkieletowych. Oczywiście badania takie zleca lekarz, on decyduje. Problemy w barku mogą mieć swoją przyczynę w odcinku szyjnym bądź piersiowym kręgosłupa (np. zwyrodnienia kręgosłupa). Można też wykonać badania MRT, USG (Ultraschall) bądź RTG lub inne badania oraz testy, jeśli dotyczy to muskulatury. Trzeba znaleźć przyczynę.

Jakie metody i zabiegi można wykonać przy problemie z ramieniem – barkiem?

Oczywiście wszystko jest tu zależne od tego, co dokładnie się dzieje, na jakim poziomie jest przyczyna schorzenia. Chciałabym zaznaczyć tutaj, że jeśli tylko dana sytuacja na to pozwala i nie ma przeciwwskazań, należałoby się skupić na pracy ze wszystkimi stawami ręki, ,,odblokowaniu” łopatki, sprawdzić mięśnie karku oraz mięśnie szczęki (pterygoideus lateralis), także częsty przykurcz mięśnia pectoralis major (piersiowy większy) może ,,ciągnąć” bark i powodować ból. Również Karpaltunel może mieć powiązanie z barkiem. Także problemy z miednicą mogą powodować brak równowagi w różnych częściach organizmu, w tym także barku. Być może problemy z którąkolwiek z tych części może być przyczyną problemów z barkiem. Mnóstwo osób czuje napięcie w okolicy między Margo medialis scapula (brzegiem bocznym łopatki) a kręgosłupem i to właśnie może powodować dalsze dolegliwości. Jest wiele punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas badania barków (ramienia).

Pamiętajmy – bez regularnych ćwiczeń żadna metoda nie przyniesie efektu na dłuższy czas. Najbardziej optymalną metodą jest połączenie ze sobą różnych zabiegów. Przede wszystkim wizyta u lekarza i odpowiednią diagnoza, następnie fizjoterapia, połączona z masażami, wizyta u osteopaty oraz, jeśli stan na to pozwala, odpowiednie ćwiczenia.

Kilka podstawowych ćwiczeń:

Ćwiczenie pierwsze: Pozycja stojąca, głowa prosto. Krążenie rękami w przód kilka razy, następnie krążenia rękami w tył.

Ćwiczenie drugie: Pozycja stojąca, ręce wyprostowane z przodu na wysokości ramion. Następnie wymach rękami do tyłu i przeniesienie rąk ponownie do przodu. Powtarzamy kilkakrotnie ćwiczenie. Proszę pamiętać przy wszystkich ćwiczeniach, żeby nie wykonywać ruchów ,,szarpanych”. Każde ćwiczenie powinno być wykonane powoli oraz starannie.

Ćwiczenie trzecie: Pozycja stojąca. Ręce splecione z tyłu na wysokości między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym kręgosłupa. Robimy krążenia samymi barkami.

Ćwiczenia te należy wykonywać tylko jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Monika Paszkiewicz Licencjonowany Fizjoterapeuta oraz Medizinische Fitnesstrainerin

Monika Paszkiewicz Licencjonowany fizjoterapeuta

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Jesteśmy biało-czerwoni?

Od 2004 roku, 2 maja oficjalnie obchodzony jest w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale czy na pewno wiemy jaka jest kolorystyka naszej narodowej flagi i jakie jest znaczenie tych barw?

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - maj 2024