Wystarczy ulubione pieczywo posmarować pastą. Pasty kanapkowe doskonale nadają się również jako nadzienie do różnych przekąsek, np. nadziewanych papryczek słodkich chili, pomidorków itp.
PASTA JAJECZNA
Pasta jajeczna – najlepsza jest zawsze z baru mlecznego (dla bywających w Krakowie polecam kultowy bar Fregata na Kościuszki). Ja za jajkami na twardo, jajecznicą, jajkami na miękko nie przepadam, ale pasta jajeczna to zawsze jest TO, przez duże T. Po prostu rewelacja.
Składniki:
- 5 jajek na twardo
- 2 małe żółte cebule
- sól, pieprz do smaku
- 4 łyżki majonezu
- 4 łyżki jogurtu naturalnego lub śmietany 12%
- 15 dkg sera żółtego (w paście barowej go nie było)
- 2 łyżeczki musztardy
Przygotowanie:
Cebule obieramy i bardzo drobno kroimy. Jajka obieramy i drobno kroimy. Ser żółty ścieramy na drobnych oczkach. Jogurt (śmietanę) mieszamy z majonezem, dodajemy ser żółty, przyprawy oraz cebulę i jajka, dokładnie mieszamy, ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Trzy minuty pracy, a efekt murowany.
PASTA ANDALUZYJSKA
Bardzo smaczna pasta na kolację lub śniadanie. Prosta w przygotowaniu. Kilka minut i gotowa. Idealnie przechowuje się ją w lodówce w zamkniętym naczyniu.
Składniki:
- 4 jajka ugotowane na twardo
- ok. 250 g wiejskiej cienkiej kiełbasy
- ok. 150 g boczku wędzonego
- 1, 5 papryki ( w kawałkach) konserwowej
- 1 łyżka czubata koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki czubate majonezu
- pieprz czarny świeżo mielony
- sól do smaku
Przygotowanie:
Bardzo drobno pokroić kiełbasę, boczek, jajka i paprykę konserwową. Dodać koncentrat pomidorowy i majonez. Dokładnie wymieszać. Dodać pieprz czarny świeżo mielony i sól do smaku. Ponownie wymieszać. Pasta gotowa. Fantastyczna z dobrym, żytnim chlebem. Idealna jako dip do kotleta. Smacznego.
PASTA Z TUŃCZYKA I SUSZONYCH POMIDORÓW
Pasta jest fenomenalna i bardzo aromatyczna. Przygotowanie domowej pasty jest świetną alternatywą dla sklepowych past czy pasztetów. Zdrowe, pyszne i co najważniejsze zrobione ze świeżych, sprawdzonych produktów.
Składniki:
- 1 puszka tuńczyka w sosie własnym
- 6 suszonych pomidorów w oliwie
- 8 czarnych oliwek
- garść świeżej posiekanej bazylii
- 1 kremowy serek śmietankowy
- 1 łyżka majonezu
- sól, pieprz Cayenne
- 1 łyżka pasty z wędzonej papryki i pomidorów ze słoika lub szczypta wędzonej papryki w proszku
Przygotowanie:
Tuńczyka odsączyć z zalewy. Połowę tuńczyka, oliwek i suszonych pomidorów zmiksować (przed miksowaniem pokroić suszone pomidory na mniejsze kawałki). Pozostałe suszone pomidory i oliwki bardzo drobno posiekać, dodać do masy. Następnie dodać pozostałą cześć tuńczyka, serek, majonez oraz posiekaną bazylię. Dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku pieprzem Cayenne (szczypta, bo jest ostry – jak ktoś lubi ostre – więcej) solą i wędzoną papryką. Gotowe.
GRECKA PASTA Z FETY, CYTRYNOWA
Składniki:
- 200g prawdziwej fety
- 2 średnie ząbki czosnku
- 2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny
- 1 łyżka skórki otartej z niewoskowanej (lub dobrze wyszorowanej) cytryny
- 50 ml dobrej oliwy
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- płatki chili do smaku
Przygotowanie:
Rozgnieć fetę widelcem, dodaj starty czosnek, sok i skórkę z cytryny oraz oliwę. Można oczywiście zrobić całość w blenderze, ale polecam pastę o ziarnistej, niezbyt gładkiej strukturze. Dodaj posiekaną drobniutko natkę, wymieszaj i odstaw do schłodzenia do lodówki. Tuż przed podaniem skrop pastę oliwą z oliwek i oprósz płatkami chili, jeśli lubisz mniej pikantne smaki, pomiń chili a oprósz czarnym pieprzem. Podawaj pastę z dobrym chlebem albo grzankami, jest fantastyczna!
CHORWACKA PASTA Z TUŃCZYK
Pasta jest bardzo popularna w Chorwacji na całym wybrzeżu, różni się tylko dodatkami w zależności od regionu i zasobności ogrodu w zioła. Idealnie sprawdza się jako dodatek do śniadania, kolacji czy jako dekoracja krakersów czy tartinek. Pozwala wykorzystać pozostałe ryby (nie tylko tuńczyka) po wieczornym grillowaniu a dodatek oliwy i ziół wyzwala niebiańskie smaki i aromaty.
Podstawą jest tuńczyk – czy to z konserwy w oliwie czy pozostałości ze smażenia – oraz ser feta lekko słony. Dodatkami są oliwa z oliwek, możliwie najlepsza i drobno posiekane ulubione zioła prosto z ogrodu. Rozdrabniamy wszystko w misce, dodając poszczególne składniki i przy pomocy oliwy doprowadzamy do odpowiedniej gęstości. Doprawiamy lekko pieprzem i ostrożnie solą, gdyż ser feta jest słony. Po dokładnym wymieszaniu podajemy z ulubionym pieczywem. Boska jako farsz do papryczek chili, pomidorków, krakersów, zakąsek do piwa i wina. Polecam.