bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Z Poradnika Fizjoterapeuty: Tennisellenbogen, czyli łokieć tenisisty 

Tennisellenbogen zwany łokciem tenisisty - czym właściwie jest i na czym polega? Są to tzw. zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien i dotyczą one mięśni prostowników.

Przyczynami tego schorzenia mogą być np. mikrourazy, przeciążenie struktur ( np. wykonywanie długotrwałe pracy ze stale zgiętymi rękami, np. kierowanie pojazdami, skręcanie mebli, ale również dźwiganie dużych ciężarów, praca biurowa, tenis). Jednymi z objawów są: stan zapalny po zewnętrznej stronie łokcia, opuchlizna, zaczerwienienie, ból, zmniejszenie zakresu funkcji, czyli ograniczenie ruchomości, wrażliwość tkanek podczas ucisku łokcia oraz poranna sztywność w łokciu. 

Jakie badania należy wykonać na początku? 

Najpierw należy się zgłosić do odpowiedniego lekarza, żeby została postawiona diagnoza. Można skorzystać z porady lekarza rodzinnego bądź ortopedy. Lekarz może w trakcie takiej wizyty wykonać badania Test Thomasa lub Milla, ból w okolicy łokcia może wskazywać na łokieć tenisisty. Dodatkowo można wykonać, jeśli oczywiście lekarz to zaleci, USG lub rezonans magnetyczny. Również badanie krwi może powiedzieć, czy istnieje w organizmie zapalenie. Kolejność oraz ewentualne zabiegi powinien ustalać lekarz. 

Jakie metody i zabiegi można wykonać przy łokciu tenisisty? 

Zazwyczaj lekarze przepisują na początek leki przeciwzapalne, np. ibuprofen bądź leki sterydowe. Fizjoterapia jest jednym z rozwiązań, jakie można wypróbować na początek. Pacjent powinien również dostać ćwiczenia do wykonania w domu. Masaże, czy to masaż klasyczny czy hydro, mogą być jedną z metod, które można zastosować. Z czasem można też wykorzystać Kinesiotaping. Ma on na celu stabilizację danego odcinka i przeciwdziałanie kolejnym urazom. Można również stosować okłady z wody z lodem (w woreczku ok. 60% wody 40% lodu). Kolejną metodą jest osteopatia, która polegać powinna przede wszystkim na znalezieniu przyczyny bólu. Często może być to ,,blokada” w piersiowym bądź szyjnym odcinku kręgosłupa, może być to ,,zablokowana” łopatka, problem z zakresie ramienia. To wszystko może pogłębiać dolegliwości. Oto przykładowe ćwiczenia, które mogą pomóc. 

Ćwiczenie pierwsze: Pozycja siedząca. Jedną dłonią chwytamy palce drugiej dłoni. Wykonujemy zgięcie w nadgarstku. 

Ćwiczenie drugie: Pozycja siedząca. Jedną ręką chwytamy drugą dłoń, wykonujemy przerost w nadgarstku. 

Ćwiczenie trzecie: Ściskanie miękkiej piłeczki w dłoni.

Ćwiczenia te należy wykonywać tylko wtedy, kiedy nie ma ku temu przeciwwskazań. 

Monika Paszkiewicz Ludwigshafen, tel. 015215709428 Licencjonowany Fizjoterapeuta oraz Medizinische Fitnesstrainerin 

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Styczeń 2025 w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - styczeń 2025