bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Z Poradnika Fizjoterapeuty: Tennisellenbogen, czyli łokieć tenisisty 

Tennisellenbogen zwany łokciem tenisisty - czym właściwie jest i na czym polega? Są to tzw. zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien i dotyczą one mięśni prostowników.

Przyczynami tego schorzenia mogą być np. mikrourazy, przeciążenie struktur ( np. wykonywanie długotrwałe pracy ze stale zgiętymi rękami, np. kierowanie pojazdami, skręcanie mebli, ale również dźwiganie dużych ciężarów, praca biurowa, tenis). Jednymi z objawów są: stan zapalny po zewnętrznej stronie łokcia, opuchlizna, zaczerwienienie, ból, zmniejszenie zakresu funkcji, czyli ograniczenie ruchomości, wrażliwość tkanek podczas ucisku łokcia oraz poranna sztywność w łokciu. 

Jakie badania należy wykonać na początku? 

Najpierw należy się zgłosić do odpowiedniego lekarza, żeby została postawiona diagnoza. Można skorzystać z porady lekarza rodzinnego bądź ortopedy. Lekarz może w trakcie takiej wizyty wykonać badania Test Thomasa lub Milla, ból w okolicy łokcia może wskazywać na łokieć tenisisty. Dodatkowo można wykonać, jeśli oczywiście lekarz to zaleci, USG lub rezonans magnetyczny. Również badanie krwi może powiedzieć, czy istnieje w organizmie zapalenie. Kolejność oraz ewentualne zabiegi powinien ustalać lekarz. 

Jakie metody i zabiegi można wykonać przy łokciu tenisisty? 

Zazwyczaj lekarze przepisują na początek leki przeciwzapalne, np. ibuprofen bądź leki sterydowe. Fizjoterapia jest jednym z rozwiązań, jakie można wypróbować na początek. Pacjent powinien również dostać ćwiczenia do wykonania w domu. Masaże, czy to masaż klasyczny czy hydro, mogą być jedną z metod, które można zastosować. Z czasem można też wykorzystać Kinesiotaping. Ma on na celu stabilizację danego odcinka i przeciwdziałanie kolejnym urazom. Można również stosować okłady z wody z lodem (w woreczku ok. 60% wody 40% lodu). Kolejną metodą jest osteopatia, która polegać powinna przede wszystkim na znalezieniu przyczyny bólu. Często może być to ,,blokada” w piersiowym bądź szyjnym odcinku kręgosłupa, może być to ,,zablokowana” łopatka, problem z zakresie ramienia. To wszystko może pogłębiać dolegliwości. Oto przykładowe ćwiczenia, które mogą pomóc. 

Ćwiczenie pierwsze: Pozycja siedząca. Jedną dłonią chwytamy palce drugiej dłoni. Wykonujemy zgięcie w nadgarstku. 

Ćwiczenie drugie: Pozycja siedząca. Jedną ręką chwytamy drugą dłoń, wykonujemy przerost w nadgarstku. 

Ćwiczenie trzecie: Ściskanie miękkiej piłeczki w dłoni.

Ćwiczenia te należy wykonywać tylko wtedy, kiedy nie ma ku temu przeciwwskazań. 

Monika Paszkiewicz Ludwigshafen, tel. 015215709428 Licencjonowany Fizjoterapeuta oraz Medizinische Fitnesstrainerin 

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024