bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Z Poradnika Fizjoterapeuty: Karpaltunnelsyndrom, czyli cieśń nadgarstka

Czym właściwie jest i na czym polega? Jest to neuropatia mająca miejsce w obrębie kończyny górnej. Następuje ona w skutek długotrwałego nacisku na nerw pośrodkowy.

Jednymi z objawów są: mrowienie palców, zmniejszenie siły mięśniowej w ręce, utrudnione zaciśnięcie dłoni, brak precyzji w wykonywanych ruchach. Na początku mrowienie i drętwienie ręki ma miejsce w nocy i nad ranem. Z czasem objawy, jeśli nic nie jest robione lub jeśli następuje rozwój, mają miejsce również w ciągu dnia. Często osoby, którym doskwiera ten problem, rozmasowują rękę bądź otrzepują nią w celu przywrócenia czucia w kończynie. Schorzenie często występuje u osób pracujących manualnie lub często przy komputerze oraz wśród np. nauczycieli. Karpaltunnelsyndrom może towarzyszyć również choroba reumatyczna w okolicy kciuka. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek zwyrodnienia lub problem w odcinku szyjnym kręgosłupa, może się zdarzyć, że cieśń nadgarstka jest jeszcze bardziej odczuwalna. Także cukrzyca lub niedoczynność tarczycy mogą być jednymi z przyczyn cieśni nadgarstka.

Jakie badania należy wykonać na początku?

Najpierw należy się zgłosić do odpowiedniego lekarza, żeby została postawiona diagnoza. Można skorzystać z porady lekarza rodzinnego, ortopedy bądź neurologa. Lekarz może w trakcie takiej wizyty wykonać badania funkcjonalne Phalena albo Tinela bądź Durkana oraz testy sprawdzające siłę mięśniową. Dodatkowo można wykonać, jeśli oczywiście lekarz to zaleci, USG, rezonans magnetyczny lub elektromiografie. Również badanie krwi może pokazać, czy istnieje w organizmie zapalenie. Kolejność oraz ewentualne zabiegi powinien ustalać lekarz.

Jakie metody i zabiegi można wykonać przy problemie z cieśnią nadgarstka?

Często w takim przypadku zalecany jest zabieg operacyjny. Co może jednak zalecić lekarz zanim dojdzie do zabiegu? Fizjoterapia jest jednym z rozwiązań, jakie można wypróbować na początek. Dodatkowo pomagają ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać w domu. Masaże, czy to masaż klasyczny czy hydro, mogą być jedną z metod. Osteopatia – tu zabieg polegać może na opracowaniu nie tylko stawów dłoni, ale również wszystkich stawów ręki oraz mięśni. Również podanie leków przeciwzapalnych może być zastosowane przez lekarza. Można również unieruchomić kończynę górną poprzez odciążenie jej.

Ćwiczenie pierwsze: Pozycja siedząca. Jedna dłonią chwytamy palce dłoni, w której mamy objawy cieśni nadgarstka i staramy się dłoń jak najbardziej ,,otworzyć”.

Ćwiczenie drugie: Pozycja siedząca, ręce opieramy np. o stół bądź jakieś podłoże i staramy się wykonać przeprost w palach.

Ćwiczenie trzecie: Rozmasowywanie okolicy nadgarstka.

Ćwiczenia te należy wykonywać tylko, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Monika Paszkiewicz Ludwigshafen

Tel. 015215709428

Licencjonowany fizjoterapeuta oraz Medizinische Fitnesstrainerin

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

„Kontakty” w Gdańsku: Obrona Poczty Gdańskiej

Na początku roku 1939, Polacy w wielu miastach przeczuwali nadciągający wybuch wojny. Dlatego też szybko powołano do istnienia komórkę samoobrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Tą komórką kierował wyszkolony w tym kierunku Alfons Flisy- kowski. Na uwagę zasługuje fakt, iż większa liczba gdańskich pocztowców, była członkami Związku Strzeleckiego.

Czytaj więcej

Igrzyska Paraolimpijskie: Paryż gra dalej

Paryskie Igrzyska Olimpijskie zapamiętamy głównie przez pryzmat ciągnących się za nimi afer w związkach sportowych i marną liczbą medali wywalczonych przez Polaków. Szczególnie złotych. Na szczęście swoich szans poszukamy także na rozgrywanej w dniach 28.08-08.09 Paraolimpiadzie.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - Wrzesień 2024