Rwa kulszowa może mieć stan ostry, podostry oraz przewlekły. Problem ten może dotyczyć osób np. wykonujących pracę siedzącą.
Jakie badania należy wykonać na początku?
Najpierw należy się zgłosić do odpowiedniego lekarza, żeby została postawiona diagnoza. Można skorzystać z porady lekarza rodzinnego, ortopedy bądź neurologa. Lekarz może w trakcie takiej wizyty zalecić np. rezonans, tomografię komputerowa lub RTG kręgosłupa w celu sprawdzenia, czy nie występuje ucisk ze strony np. przesuniętych krążków międzykręgowych. Można również wykonać test tzw. Objaw Laseque’a.
Jakie metody i zabiegi można wykonać przy Ischialgie?
Zazwyczaj lekarze przepisują na początek leki przeciwzapalne, przeciwbólowe np. Ibuprofen. Można również zastosować ćwiczenia np. rozciągające mięśnie pośladkowe, odcinek lędźwiowy lub też, jeśli problem dotyczy przesunięcia krążka międzykręgowego, odpowiednio do tego dobrane ćwiczenia. Pacjent powinien również dostać ćwiczenia do wykonania w domu. Jakie powinny być to ćwiczenia decyduje lekarz bądź fizjoterapeuta. Masaże,czy to masaż klasyczny, czy hydro mogą być jedną z metod, które można zastosować. Należy jednak zdecydować, w zależności na jakim etapie jest Ischialgie, kiedy powinny być one wykonywane. Z czasem można też wykorzystać Kinesiotaping. Kolejną metodą jest osteopatia, która polegać powinna przede wszystkim na znalezieniu przyczyny. Jeśli problem nie polega na ucisku przez krążek międzykręgowy na nerw, może mieć miejsce sytuacja, gdzie biodro jest przesunięte do tyłu lub np. przesunięcie Os Sacrum oraz jej nacisk np. w skutek upadku na pośladki. Organizm jednak należy traktować całościowo. Problem w jednym odcinku pokazuje nie tylko to, że w danym odcinku coś się dzieje. Reszta ciała będzie próbowała utrzymać równowagę i będzie inne części ciała tak układać, żeby ją utrzymać. Dlatego podczas jakiegokolwiek schorzenia powinno się sprawdzić różne części ciała. W tym jednak powinien pomóc lekarz, fizjoterapeuta bądź osteopata.
Przykładowe ćwiczenia:
Ćwiczenie pierwsze:
Pozycja siedząca na podłodze. Noga jedna wyprostowana, noga, w której była stwierdzona rwa kulszowa, zgięta. Przekładamy nogę zgiętą za wyprostowaną w celu rozciągnięcia mięśni pośladkowych.
Ćwiczenie drugie:
Pozycja stojąca, nogi wyprostowane, skłony w kierunku podłogi.
Ćwiczenie trzecie:
Pozycja siedząca na podłodze, nogi wyprostowane. Próbujemy wykonać skłon sięgając palcami w kierunku stóp.
Ćwiczenia te należy wykonywać tylko wtedy, kiedy nie ma ku temu przeciwwskazań.
Monika Paszkiewicz Ludwigshafen Tel. 015215709428 Licencjonowany Fizjoterapeuta oraz Medizinische Fitnesstrainerin