bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Lipiec w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

1-4 lipca 2024

fot. Black in Fashion, Emeka Sydney

Dwa razy w roku międzynarodowa scena mody gromadzi się w stolicy Niemiec na Berlin Fashion Week. Podczas tygodnia mody najnowsze trendy i kolekcje uznanych i nowych projektantów i marek są prezentowane na targach mody, pokazach mody i licznych wydarzeniach.

Sercem programu Tygodnia Mody jest konkurs Berlin Contemporary, w którym po raz trzeci wybrano 18 projektantów wyróżniających się pod względem stylu, rzemiosła i koncepcji z międzynarodowym potencjałem komercyjnym. Wśród zwycięzców znalazły się zarówno znane marki o ugruntowanej pozycji, jak i nowicjusze, którzy zadebiutują na Berlin Fashion Week. 14 niemieckich zwycięzców to Avenir, Dennis Chuene, Kitschy Couture, Lou de Bètoly, Lueder, Malaikaraiss, Marke, Namilia, Olivia Ballard, Rianna + Nina, Richert Beil, SF1OG, Sia Arnika i William Fan. W tym roku berliński Salon zaprezentuje wyłącznie prace swojej uczestniczki Karen Jessen w siedzibie renomowanej Feuerle Collection na Kreuzbergu. Kolejną atrakcją jest przyjęcie modowe F.A.Z., które po raz kolejny zaprasza bohaterów niemieckiego krajobrazu mody i mediów do twórczej wymiany.

Warto zwrócić uwagę na zainicjowany w 2021 r. przez Fashion Council Germany i Departament Gospodarki, Energii i Przedsiębiorstw Publicznych Senatu Berlina konkurs Studio2Retail. Nagrodzone w nim zostają najbardziej kreatywne, innowacyjne i zrównoważone koncepcje sklepów. Celem Studio2Retail jest ożywienie handlu detalicznego. W związku z tym inicjatywa jest skierowana nie tylko do profesjonalistów z branży, ale zaprasza wszystkich entuzjastów mody do udziału w Berlin Fashion Week.

5-7 lipca 2024

Kataryniarz i jego kompan, pocztówka z 1914 roku

Musica di strada – Drehorgelfest – Sommer im Hof: Drehorgelfreunde zu Gast in Prenzlauer Berg, © Museum Pankow

Ponad 100 organistów z różnych krajów będzie zabawiać odwiedzających festiwal swoimi instrumentami. Coroczną atrakcją festiwalu jest wielka parada.

W Międzynarodowym Festiwalu Organów Beczkowych w Berlinie wezmą udział organiści z ponad 10 krajów. Pochodzą oni z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Danii, Anglii, Szwecji, Finlandii, Estonii i USA. Parada zwykle odbywa się na Kurfürstendamm, a spotkanie na placu między Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma a Europa Centre. W tym roku jednak popularny festiwal przenosi się na Prenzlauer Berg. Centrum festiwalowym jest Muzeum Pankow na Prenzlauer Allee.

Szczegóły: https://www.berlin.de/museum-pankow/ 

6-7 lipca 2024

German Comic Con to konwent komiksowy oparty na modelu amerykańskim. Odwiedzający mogą spotkać się z autorami i rysownikami, kupić książki z różnych wydawnictw i zdobyć autografy od gwiazd.

Dwudniowe targi oferują świat wrażeń związanych z komiksami i mangą, filmem i telewizją, cosplay i kostiumami, grami i ogólną rozrywką. Rysownicy z różnych krajów prezentują swoje prace, wydawcy prezentują nowe i limitowane komiksy, a sprzedawcy oferują wiele unikalnych produktów.

W strefie VIP aktorzy powitają odwiedzających, którzy chcą zrobić sobie zdjęcie. Oryginalne tła, program sceniczny, park akcji i kilka warsztatów zapewniają klimatyczną scenerię i dobrą zabawę. Każdego roku German Comic Con w Berlinie odwiedza około 15 000 osób.

Adres: Filmpark Babelsberg 

Bilety: od 20 Euro

13 lipca 2024

Ten plenerowy koncert Orkiestry Opery Berlińskiej jest wyjątkowym wydarzeniem dla fanów muzyki klasycznej i nie tylko. Koncert jest bezpłatny i może w nim wziąć udział każdy.

„Staatsoper für alle” („Opera Państwowa dla wszystkich”) to nazwa corocznego koncertu muzyki klasycznej pod batutą Christiana Thielemanna w samym sercu Berlina. W ten dzień wielokrotnie nagradzana orkiestra Opery Państwowej w Berlinie zbiera się na tymczasowej scenie na Bebelplatz w Berlin-Mitte, aby zagrać kilka utworów. Koncert jest bardzo popularny wśród berlińczyków i turystów – i całkowicie bezpłatny.

Aby zapewnić dobrą akustykę i stworzyć intymną, odpowiednią do okazji atmosferę, Bebelplatz i fragmenty bulwaru Unter den Linden są zamknięte dla ruchu na czas koncertu. Odwiedzający mogą wnieść na teren koncertu składane krzesła, koce, kosze piknikowe i napoje.

19-21 lipca 2024

Każdego lata, pod koniec roku akademickiego, UdK otwiera szeroko drzwi i zaprasza na warsztaty i wykłady, pokazuje sale swoich wydziałów, dając odwiedzającym możliwość poznania młodych artystów uniwersytetu i ich pracę.

Cztery wydziały uniwersytetu – Sztuk Pięknych, Projektowania, Muzyki i Sztuk Performatywnych – a także Berlińska Wyższa Szkoła Zawodowa,  Międzyuniwersyteckie Centrum Tańca w Berlinie, Instytut Jazzu w Berlinie i Berlińskie Kolegium Karier otwierają swoje drzwi dla zainteresowanej publiczności na jeden weekend. 

Od malarstwa, rzeźby i performansu po szkice projektowe, pokazy mody i projekcje filmowe, koncerty, taniec i instalacje dźwiękowe – studenci pokażą wyniki i procesy swojej pracy artystycznej.

Uniwersytet zaprasza wszystkich, którzy chcieliby poznać uczelnię jako miejsce spotkań i dyskursu dla sztuki i nauki. Szeroki zakres usług doradczych oferuje również przyszłym studentom konkretny wgląd w różnorodną ofertę kursów oferowanych przez tę uczelnię.

19-21 lipca 2024

Dla fanów analogowej rozrywki: na tym konwencie i targach wszystko kręci się wokół gier planszowych i fabularnych.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym graczem z długim stażem – przyjaciele gier planszowych i fabularnych są tu we właściwym miejscu! Przez trzy dni wszystko kręci się wokół nowych i starych gier planszowych, a także świata gier fabularnych.

Odwiedzający targi w Estrel Congress Center mogą zanurzyć się w analogowych światach gier na ponad 10 000 metrów kwadratowych. Liczne gry można wypróbować na dużym obszarze wokół centrum. Odbędą się również turnieje i rundy dyskusyjne. Bardzo popularny jest ogromny pchli targ gier. Stare i nowe gry zmieniają tu właściciela. Odwiedzający mogą również spodziewać się nieznanych wcześniej gier, ponieważ nowości planszowe mają swoje premiery wyłącznie na targach. Na zewnątrz dostępny jest bar i food trucki.

Adres: Estrel Congress Center, Sonnenallee 225, Berlin

Bilet dzienny na sobotę 25 Euro.

Bilet dzienny na niedzielę 20 Euro.

Fot. David Marschalsky

19-20 lipca 2024

Raz w roku Ogród Botaniczny w Berlinie organizuje Noc Botaniczną. Odwiedzający mogą podziwiać różnorodne rośliny i kwiaty w najbardziej romantyczny i magiczny sposób.

Z okazji Nocy Botanicznej ścieżki Ogrodu Botanicznego w Berlinie-Dahlen są oświetlone i prowadzą odwiedzających do wielu atrakcji. 

Teren ogrodu został podzielony na osiem obszarów tematycznych, które tworzą zaczarowaną krainę. Każdy z tych obszarów ma inną atmosferę dzięki światłom, muzyce, atrakcjom i kulinarnym przysmakom. W Lesie Radości na odwiedzających czekają chichoczące żywopłoty i wesołe drzewa. Ci, którzy szukają poczucia wolności, będą się dobrze bawić na Wirujących Łąkach. Góry Ciszy oferują magiczne kontrasty. W Idylli Iluzji odwiedzający muszą być przygotowani na tajemnicze i bajeczne iluzje sensoryczne. Gaj Nadziei, zamieszkany przez świetliste stworzenia pełne gracji i majestatu, wygląda jak świat z bajki. W Lśniącej Dolinie nawet drzewa błyszczą i mienią się, podczas gdy Mroczny Las jest domem dla wyjątkowo starych i ponurych stworzeń.

19-27 lipca 2024

Lekcje tańca, egzotyczne drinki, muzyka na żywo i nie tylko: Fiesta Latina celebruje radość życia na Alexanderplatz.

Na odwiedzających czeka barwny program: stoiska targowe sprzedają rękodzieło, modę, biżuterię i kulinarne przysmaki. Lekcje tańca i DJ-e na żywo zapewnią dobrą muzykę i wspaniałą atmosferę. Młodym gościom szczególnie spodobają się zabawy z piniatami. 

20-21 lipca 2024

Festiwal Lesbijek i Gejów w Berlinie to największy tego typu festiwal uliczny w Europie. Odbywa się wokół Nollendorfplatz, słynnego miejsca gejów w Schöneberg.

Największy w Europie Festiwal Lesbijek i Gejów (niem. Lesbisch-Schwules Stadtfest) odbędzie się po raz trzydziesty. Spodziewanych jest ponad 350 000 odwiedzających. W oba dni festiwalu obszar wokół Nollendorfplatz stanie się jedną wielką imprezą do późnych godzin nocnych.

Codziennie od godz. 11.00 na 20 000 m² prezentowanych jest 5 Światów Festiwalowych: Świat Filmu, Świat Polityki, Świat Pozytywny / Świat Wellness i Zdrowia, Świat Radia i Świat Sportu. na Motz-, Eisenacher-, Fugger- i Kalckreuthstrasse, a także szeroki wachlarz projektów grup i organizacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Na tej gigantycznej imprezie plenerowej co roku scena LGBT* pokazuje, jak dobrze się ze sobą bawić. Przekąski, napoje, muzyka z 6 scen: 98.8 KISS FM B z rytmem Berlina, Connection-stage D z muzyką house i techno, WomenLesbianTrans*stage C, Queer Media E z mieszanka lesbijskich i gejowskich artystów i DJ-ów oraz SUNSHINE LIVE F – radio z muzyką elektroniczną – są z pewnością wyjątkowe.

Jedną z absolutnych atrakcji festiwalu jest talk-show celebrytów »Das wilde Sofa« (Dzika sofa) na »Stadtfest-stage« A na rogu Eisenacher Strasse i Fuggerstrasse. Gerhard Hoffmann zaprosi swoich gości ze świata polityki i kultury w sobotę od wpół do trzeciej do wpół do czwartej.

Festiwal oferuje odwiedzającym szeroką gamę stoisk informacyjnych i handlowych, a także gastronomicznych z przytulnymi ogródkami piwnymi, barami koktajlowymi i szampańskimi oraz zróżnicowaną ofertą kulinarną. Wszyscy są zaproszeni do wspólnego świętowania i opowiedzenia się przeciwko dyskryminacji i rasizmowi – na rzecz równego współistnienia i wspólnoty poza społecznością.

Sobota od 11:00 do 24:00

Niedziela od 11:00 do 22:00

Wstęp wolny. 

www.stadtfest.berlin

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024