bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Jakie są ceny wynajmu nieruchomości w Niemczech?

Pewnie się domyślasz, że jeżeli chcesz mieszkać w dużym mieście w Niemczech, to musisz liczyć się z wysokimi kosztami najmu. Jest to przede wszystkim związane z gwałtownym wzrostem cen sprzedaży nieruchomości w ostatnich latach.

Sytuacja nie jest łatwa, ponieważ ceny zarobków nie wzrosły aż tak bardzo. Szczególnie jest to widoczne w Berlinie, w którym politycy w 2020 roku próbowali wprowadzić ustawę dotyczącą ograniczenia czynszu (Berliner Mietendeckel). Jednak już w roku 2021 Trybunał Konstytucyjny odrzucił tę ustawę jako niezgodną z prawem. 

Zatem: jak wygląda sytuacja najmu w największych miastach w Niemczech? 

Monachium (München)

Monachium znane jest z tego, że jest najdroższym miastem w Niemczech. Jednakże w porównaniu z Frankfurtem nad Menem sytuacja na tym rynku mieszkaniowym wydaje się łatwiejsza. Dlaczego? Ponieważ jest lepszy stosunek zarobków do cen najmu. Zarobki w Monachium są dużo wyższe niż na przykład we Frankfurcie, czy w innych miastach. 

Dodatkowo dwie największe firmy informatyczne: Apple i Google otworzyły w Monachium swoje siedziby, a to powoduje jeszcze większy napływ informatyków do tego miasta.

Najdroższe dzielnice Monachium to Schwabing i Maxvorstadt, gdzie za wynajem musimy zapłacić nawet 20 euro za metr kwadratowy. Średnia cena mieszkań w Monachium to 18,15 euro za metr kwadratowy, co stanowi 3,1% więcej niż w zeszłym roku. 

Za metr kwadratowy mieszkania od 60 do 80 metrów kwadratowych w nowym budownictwie zapłacimy średnio 20,50 euro.

Stuttgart

Na drugim miejscu wśród miast o najwyższych kosztach wynajmu znajduje się Stuttgart. Tutaj metr kwadratowy kosztuje średnio 15,35 euro. Ceny najmu zdrożały tutaj aż o 2% w porównaniu z zeszłym rokiem. Podobnie jak w Berlinie, również tutaj gwałtownie wzrosła średnia wysokość czynszu za nowe umowy najmu. Według jednego z najbardziej znanych portali internetowych z nieruchomościami w Niemczech – Immobilienscout, ogłoszenia z mieszkaniami na wynajem są dostępne online krócej niż 6 dni. Najdroższe są północno-zachodnie części miasta. 

Hamburg

Na trzecim miejscu pod względem najdroższych mieszkań plasuje się Hamburg. W portowym mieście Hamburgu również nie odczujemy spadku cen. Średni czynsz za mieszkanie w Hamburgu wynosi 13,80 euro za metr kwadratowy. Najniższa cena za wynajem mieszkań wynosi 6,77 €/m². Górna granica cenowa wynosi natomiast 23,35 euro.

Frankfurt nad Menem

Frankfurt uznawany jest za najdroższe miasto w Niemczech w porównaniu do zarobków. Będzie tu na pewno trudniej znaleźć mieszkanie w dobrej cenie. Za mieszkanie do wynajęcia zapłacimy co najmniej 13,25 euro.

Co więcej Frankfurt będzie się jeszcze bardziej rozwijał – zapewne przełoży się to na ceny nieruchomości. Są prognozy, które mówią, że Frankfurt będzie najliczniejszym miastem w Niemczech do 2035 roku, jeżeli chodzi o przypływ mieszkańców. Jest to związane z przeniesieniem kapitału wielu banków i instytucji finansowych po Brexicie, co skutkuje dopływem kadr pracowniczych. 

Najdroższe dzielnice Frankfurtu to Westend-Süd z ceną 16,04 euro za metr kwadratowy, tańsze mieszkania znajdziemy na przykład w Rödelheim, czy Niederrad.

Düsseldorf

Stolica Nadrenii Północnej-Westfalii nadal jest jednym z miast o najwyższych czynszach. Obecnie Düsseldorf zajmuje siódme miejsce ze średnią ceną 12 euro za metr kwadratowy. Również w tym przypadku zauważalny jest wzrost ceny wynajmu średnio o 4,4 procent w skali roku. Górna granica cenowa wynosi 19,23 euro.

Berlin 

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Berlinie jest wciąż bardzo napięta, ale co ciekawe, stolica nie jest najdroższym miastem w Niemczech. Bardzo trudno jest znaleźć w Berlinie mieszkanie do wynajęcia. Senat Berliński stara się przeciwdziałać tej sytuacji. Wprowadzono zakaz najmu krótkoterminowego. Ponadto próbowano wprowadzić ograniczenie czynszu, tak zwany Mietendeckel

Średni czynsz za mieszkanie w Berlinie wynosił w roku 2021 10,22 euro za metr kwadratowy. Jednak ciężko ująć Berlin w naszym zestawieniu, ponieważ jako jedyne miasto miało wprowadzoną odgórną regulację cen. Najniższa cena za wynajem mieszkań wynosi 6,34 euro. Górna granica cenowa wynosi 24,02 euro. Najdroższe dzielnice Berlina to Mitte i Charlottenburg. Tańsze mieszkania znajdziemy na obrzeżach miasta, w takich dzielnicach jak Spandau, Hellersdorf, czy Köpenick.

Jako licencjonowana pośredniczka nieruchomości od lat mam styczność z tematyką wynajmu nieruchomości w Niemczech. Osoby pochodzące z innych krajów często nie wiedzą, jakimi prawami rządzi się niemiecki rynek nieruchomości. Dlatego napisałam poradnik „Jak znaleźć i wynająć nieruchomość w Niemczech”, ponieważ chciałam pomóc osobom szukającym nieruchomości na wynajem, tak aby w łatwy i przystępny sposób mogły znaleźć wymarzone miejsce oraz uniknęły kosztownych błędów. Książkę „Jak znaleźć i wynająć nieruchomość w Niemczech” w formie elektronicznej możesz kupić w Internecie na stronie: www.wynajemnieruchomosci.de .

Autor: Olga Martin, Pośrednik Nieruchomości w Niemczech 

www.wynajemnieruchomosci.de

Moją specjalizacją jest zakup, wynajem i sprzedaż nieruchomości w Niemczech. Pomagam moim klientom przejść bezpiecznie przez każdy etap sprzedaży. 

Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

„Kontakty” w Gdańsku: Obrona Poczty Gdańskiej

Na początku roku 1939, Polacy w wielu miastach przeczuwali nadciągający wybuch wojny. Dlatego też szybko powołano do istnienia komórkę samoobrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Tą komórką kierował wyszkolony w tym kierunku Alfons Flisy- kowski. Na uwagę zasługuje fakt, iż większa liczba gdańskich pocztowców, była członkami Związku Strzeleckiego.

Czytaj więcej

Igrzyska Paraolimpijskie: Paryż gra dalej

Paryskie Igrzyska Olimpijskie zapamiętamy głównie przez pryzmat ciągnących się za nimi afer w związkach sportowych i marną liczbą medali wywalczonych przez Polaków. Szczególnie złotych. Na szczęście swoich szans poszukamy także na rozgrywanej w dniach 28.08-08.09 Paraolimpiadzie.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - Wrzesień 2024