bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Jakie są ceny wynajmu nieruchomości w Niemczech?

Pewnie się domyślasz, że jeżeli chcesz mieszkać w dużym mieście w Niemczech, to musisz liczyć się z wysokimi kosztami najmu. Jest to przede wszystkim związane z gwałtownym wzrostem cen sprzedaży nieruchomości w ostatnich latach.

Sytuacja nie jest łatwa, ponieważ ceny zarobków nie wzrosły aż tak bardzo. Szczególnie jest to widoczne w Berlinie, w którym politycy w 2020 roku próbowali wprowadzić ustawę dotyczącą ograniczenia czynszu (Berliner Mietendeckel). Jednak już w roku 2021 Trybunał Konstytucyjny odrzucił tę ustawę jako niezgodną z prawem. 

Zatem: jak wygląda sytuacja najmu w największych miastach w Niemczech? 

Monachium (München)

Monachium znane jest z tego, że jest najdroższym miastem w Niemczech. Jednakże w porównaniu z Frankfurtem nad Menem sytuacja na tym rynku mieszkaniowym wydaje się łatwiejsza. Dlaczego? Ponieważ jest lepszy stosunek zarobków do cen najmu. Zarobki w Monachium są dużo wyższe niż na przykład we Frankfurcie, czy w innych miastach. 

Dodatkowo dwie największe firmy informatyczne: Apple i Google otworzyły w Monachium swoje siedziby, a to powoduje jeszcze większy napływ informatyków do tego miasta.

Najdroższe dzielnice Monachium to Schwabing i Maxvorstadt, gdzie za wynajem musimy zapłacić nawet 20 euro za metr kwadratowy. Średnia cena mieszkań w Monachium to 18,15 euro za metr kwadratowy, co stanowi 3,1% więcej niż w zeszłym roku. 

Za metr kwadratowy mieszkania od 60 do 80 metrów kwadratowych w nowym budownictwie zapłacimy średnio 20,50 euro.

Stuttgart

Na drugim miejscu wśród miast o najwyższych kosztach wynajmu znajduje się Stuttgart. Tutaj metr kwadratowy kosztuje średnio 15,35 euro. Ceny najmu zdrożały tutaj aż o 2% w porównaniu z zeszłym rokiem. Podobnie jak w Berlinie, również tutaj gwałtownie wzrosła średnia wysokość czynszu za nowe umowy najmu. Według jednego z najbardziej znanych portali internetowych z nieruchomościami w Niemczech – Immobilienscout, ogłoszenia z mieszkaniami na wynajem są dostępne online krócej niż 6 dni. Najdroższe są północno-zachodnie części miasta. 

Hamburg

Na trzecim miejscu pod względem najdroższych mieszkań plasuje się Hamburg. W portowym mieście Hamburgu również nie odczujemy spadku cen. Średni czynsz za mieszkanie w Hamburgu wynosi 13,80 euro za metr kwadratowy. Najniższa cena za wynajem mieszkań wynosi 6,77 €/m². Górna granica cenowa wynosi natomiast 23,35 euro.

Frankfurt nad Menem

Frankfurt uznawany jest za najdroższe miasto w Niemczech w porównaniu do zarobków. Będzie tu na pewno trudniej znaleźć mieszkanie w dobrej cenie. Za mieszkanie do wynajęcia zapłacimy co najmniej 13,25 euro.

Co więcej Frankfurt będzie się jeszcze bardziej rozwijał – zapewne przełoży się to na ceny nieruchomości. Są prognozy, które mówią, że Frankfurt będzie najliczniejszym miastem w Niemczech do 2035 roku, jeżeli chodzi o przypływ mieszkańców. Jest to związane z przeniesieniem kapitału wielu banków i instytucji finansowych po Brexicie, co skutkuje dopływem kadr pracowniczych. 

Najdroższe dzielnice Frankfurtu to Westend-Süd z ceną 16,04 euro za metr kwadratowy, tańsze mieszkania znajdziemy na przykład w Rödelheim, czy Niederrad.

Düsseldorf

Stolica Nadrenii Północnej-Westfalii nadal jest jednym z miast o najwyższych czynszach. Obecnie Düsseldorf zajmuje siódme miejsce ze średnią ceną 12 euro za metr kwadratowy. Również w tym przypadku zauważalny jest wzrost ceny wynajmu średnio o 4,4 procent w skali roku. Górna granica cenowa wynosi 19,23 euro.

Berlin 

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Berlinie jest wciąż bardzo napięta, ale co ciekawe, stolica nie jest najdroższym miastem w Niemczech. Bardzo trudno jest znaleźć w Berlinie mieszkanie do wynajęcia. Senat Berliński stara się przeciwdziałać tej sytuacji. Wprowadzono zakaz najmu krótkoterminowego. Ponadto próbowano wprowadzić ograniczenie czynszu, tak zwany Mietendeckel

Średni czynsz za mieszkanie w Berlinie wynosił w roku 2021 10,22 euro za metr kwadratowy. Jednak ciężko ująć Berlin w naszym zestawieniu, ponieważ jako jedyne miasto miało wprowadzoną odgórną regulację cen. Najniższa cena za wynajem mieszkań wynosi 6,34 euro. Górna granica cenowa wynosi 24,02 euro. Najdroższe dzielnice Berlina to Mitte i Charlottenburg. Tańsze mieszkania znajdziemy na obrzeżach miasta, w takich dzielnicach jak Spandau, Hellersdorf, czy Köpenick.

Jako licencjonowana pośredniczka nieruchomości od lat mam styczność z tematyką wynajmu nieruchomości w Niemczech. Osoby pochodzące z innych krajów często nie wiedzą, jakimi prawami rządzi się niemiecki rynek nieruchomości. Dlatego napisałam poradnik „Jak znaleźć i wynająć nieruchomość w Niemczech”, ponieważ chciałam pomóc osobom szukającym nieruchomości na wynajem, tak aby w łatwy i przystępny sposób mogły znaleźć wymarzone miejsce oraz uniknęły kosztownych błędów. Książkę „Jak znaleźć i wynająć nieruchomość w Niemczech” w formie elektronicznej możesz kupić w Internecie na stronie: www.wynajemnieruchomosci.de .

Autor: Olga Martin, Pośrednik Nieruchomości w Niemczech 

www.wynajemnieruchomosci.de

Moją specjalizacją jest zakup, wynajem i sprzedaż nieruchomości w Niemczech. Pomagam moim klientom przejść bezpiecznie przez każdy etap sprzedaży. 

Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024