bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Listopad w Berlinie

„Jakoś tak mamy, że niezależnie od wszystkiego - głowa do góry. Tak się jakoś przyjęło, że nieważne, jak źle - zawsze damy radę. Mówiły nam matki i dziadkowie, że co nas nie zabije - to wzmocni” - pisze w swoim felietonie Anna Burek.

A przecież czasem należy sobie pozwolić na ten stan pozostania w niemocy. Rozmawiajmy o tym, że jest gorzej, smutniej. Przyznawajmy się do słabości. Dbajmy o siebie: czasem zdrowo jest ponarzekać. 

Powiecie że listopad sprzyja narzekaniu? Być może! My wolimy mówić, że sprzyja zastanawianiu się i rozmyślaniu. Dlatego polecamy Wam również rozmowę z Natalią Raginią,  mieszkająca w Berlinie autorką powieści oraz broszur fabularnych poświęconych tematyce psychologicznej. Naszej redaktorce opowiada ona o indywidualnym doświadczeniu depresji, odnajdywaniu swojej drogi i poznawaniu siebie dzięki pisaniu. 

A jak macie dość rozmyślania, to polecamy aktywność! Bardzo dużo wydarzeń czeka na mieszkańców Berlina i gości tego miasta w listopadzie. Pokazują one, że listopad wcale nie jest najsmutniejszym miesiącem w roku. Berliński Tydzień Nauki, Jazzfest, Theater der Dinge – jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnego teatru lalek, figur i przedmiotów a także rozmaite targi jak Bazaar Berlin czy Zeughausmesse – targi współczesnej sztuki użytkowej.  Dużo się dzieje. Już przedświątecznie. 

Początek miesiąca jednak zawsze jest związany z mniejszym lub większym wyciszeniem. Polecamy Wam tekst Ewy Michałowskiej-Walkiewicz, która opisuje zwyczaje związane z dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Kiedyś gospodynie przykrywały stół białym wytrzepanym obrusem, umieszczały na nim żur i gotowane ziemniaki. Takie wytrzepane obrusy były symbolem przebaczenia win zmarłemu i ogólnego szczęścia osób żyjących. Może warto wrócić do tego zwyczaju? 

Berliński Tydzień Nauki (Berlin Science Week) 

1-10 listopada 2023

Dzięki ponad 200 wydarzeniom Berliński Tydzień Nauki ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na Berlin jako miejsce nauki. Tydzień Nauki, koordynowany przez Fundację Falling Walls, można nazwać międzynarodową platformą, na której co roku w stolicy spotykają się przedstawiciele nauki i tzw. zwykli obywatele. 140 organizacji z Niemiec i zagranicy, w tym uniwersytety, instytucje badawcze i firmy zapraszają międzynarodowych ekspertów na specjalistyczne wydarzenia. Berlińska publiczność również odgrywa tu niemałą rolę. Jest zachęcana do tego, aby zapoznać się z szerokim spektrum tematów naukowych w ramach szerokiej gamy wydarzeń, takich jak dyskusje, warsztaty i występy. Jesteście głodni wiedzy? Tam się najecie!

Szczegóły: www.berlinscienceweek.com/programme/

JAZZFEST

2-5 listopada 2023

Jazzfest Berlin to ostatni akord w kalendarzu jazzowym miasta. Znany na całym świecie festiwal celebruje różnorodne style muzyki jazzowej podczas koncertów w uznanych berlińskich klubach.

Na początku listopada Berlin staje się jazzowy, a może jazzowy bywa cały rok? Od ponad 50 lat muzycy jazzowi z Berlina i całego świata spotykają się, aby zagrać na Jazzfest, czyniąc festiwal jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych w Europie. Wśród jego gości były wielkie nazwiska, takie jak Miles Davis, Charles Mingus i Duke Ellington. Jazzfest Berlin jest częścią Berliner Festspiele.

Zróżnicowany program koncertów jest zarówno tradycyjny, jak i progresywny i obejmuje zarówno mniejsze zespoły, jak i duże zespoły. Koncerty odbywają się w kilku miejscach, takich jak Haus der Berliner Festspiele, Quasimodo i A-Trane. Pełny program jest dostępny online na kilka tygodni przed rozpoczęciem festiwalu.

Szczegóły: www.berlinerfestspiele.de

Theater der Dinge

3-9 listopada 2023

„Theater der Dinge” (Teatr Rzeczy) to jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnego teatru lalek, figur i przedmiotów w Niemczech. Z corocznie zmieniającą się tematyką, „Theater der Dinge” odzwierciedla aktualne trendy i tendencje w gatunku przez tydzień każdej jesieni, badając obszary graniczne i koncentrując się na eksperymentach na styku z siostrzanymi sztukami.

W tym roku zobaczymy 12 przedstawień z różnych krajów oraz 6 niemieckich premier.

Adres:
Schaubude Greifswalder Straße 81-84
10405 Berlin

Bazaar Berlin

8-12 listopada 2023

Producenci i handlowcy z ponad 60 krajów prezentują swoje rzemiosło, projekty i produkty naturalne.
Bazaar Berlin to „Globalny rynek dla lokalnych produktów” w Messe Berlin. Przez pięć dni 500 producentów i sprzedawców detalicznych prezentuje i sprzedaje swoje produkty z całego świata. Targi są również miejscem spotkań kultur i forum edukacyjnym.

Bazaar Berlin, dawniej Import Shop Berlin, to zarówno egzotyczne centrum handlowe, jak i targowisko kultur, miejsce spotkań i wymiany kulturowej. Oferuje wszystko, od sztuki i rzemiosła po odzież i tekstylia domowe, biżuterię, biżuterię kostiumową, żywność i towary luksusowe, towary naturalne, kosmetyki naturalne, sztukę współczesną i design oraz dekoracje świąteczne.

To shopping tour, której nigdy nie zapomnicie.
Szczegóły: www.bazaar-berlin.de

Zeughausmesse – Targi Sztuki Dekoracyjnej

16-19 listopada 2023

Zeughausmesse to jedne z wiodących targów współczesnej sztuki użytkowej. Dają one artystom i projektantom możliwość zaprezentowania i sprzedania swoich prac koneserom designu.

Dotykanie jest dozwolone: odwiedzający Zeughausmesse mogą zbliżyć się do wystawianych przedmiotów, ponieważ Modern Craft koncentruje się nie tylko na estetyce przedmiotu, ale także na jego zastosowaniu. Kapelusze, meble, torby, biżuteria i lampy prezentowane na targach łączą najwyższej jakości rzemiosło z eksperymentalnymi projektami. Jako miejsce spotkań sztuki użytkowej w Berlinie, Zeughaus- messe oferuje również odwiedzającym możliwość nawiązania kontaktu i wymiany pomysłów z artystami.

Zeughausmesse w Kühlhaus
Jak sama nazwa wskazuje, Zeughausmesse tradycyjnie odbywa się w Zeughaus (Zbrojowni) Niemieckiego Muzeum Historycznego. Jednak z powodu szeroko zakrojonych prac remontowych Zeughaus będzie zamknięty do końca 2025 roku. Targi odbędą się zatem w Kühlhaus na Kreuzbergu.

Bilety: 8 € / 4 €
Bezpłatny wstęp dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
W dniu 17 listopada w godzinach 12-13 wstęp jest bezpłatny.

Adres:
KühlhausBerlin
Luckenwalder Straße 3
10963 Berlin
Szczegóły: www.zeughausmesse.de

Zeit für Zirkus – Nuit du Cirque

17-19 listopada 2023

„Zeit für Zirkus” jest niemieckim odpowiednikiem francuskiego „La Nuit du Cirque” i ma na celu pomóc współczesnemu cyrkowi zyskać większą widoczność na scenie kulturalnej i poza nią. Zeit für Zirkus dąży do zaprezentowania współczesnego cyrku nowej publiczności.

Podczas festiwalu zobaczymy przedstawienia i eventy w wielu miejscach w całych Niemczech, w tym w Berlinie.

17 listopada zobaczymy w stolicy Nimiec przedstawienie Romana Škadra „Absurd Hero”. Czym jest sukces? Czy porażka to stan umysłu? Czy mogę znaleźć radość i szczęście w moich zmaganiach? Jeśli przeciwnik nie dba o to, czy go pokonam, to czy naprawdę go pokonuję? „Absurdalny bohater” ujawnia martwy, deliryczny dramat między artystą a dużym, 25-kilogramowym, ciężkim czerwonym chodzącym globusem. Bohater jest konfrontowany z różnymi sytuacjami w grze, którą może pokonać tylko dzięki swojej wytrwałości. Zainspirowany mitem o Syzyfie Alberta Camusa, cyrk jest tu przedstawiony jako potencjalnie radosne, ale nieskończenie daremne przedsięwzięcie.

Roman Škadra jest słowackim żonglerem i cyrkowcem. Ukończył studia magisterskie z geografii na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. W 2012 roku przeprowadził się do Berlina i ukończył tu szkolenie z cyrku współczesnego w Die Etage – Schule für darstellende und bildende Kunst. W pracy artystycznej Romana łączą się różne techniki, artysta bada związek między ciałem a obiektem. W ostatnich latach jego praktyka odeszła od żonglerki na rzecz manipulowania ciężkimi przedmiotami. Roman jest częścią ruchu artystów, którzy kwestionują konwencjonalne postrzeganie cyrku, tworząc prace, które stoją na przecięciu różnych form sztuki i są przeznaczone do prezentacji w różnych kontekstach. Czerpie inspirację z literatury, sztuki wizualnej, sportu i ludzkiej pracy.

Adres:
Theater im Delphi Gustav-Adolf-Str. 2
13086 Berlin
Pozostałe punkty programu: Szczegóły: https://zeitfuerzirkus.de

Baroque Days at the Berlin State Opera

17-26 listopada 2023

W 2023 roku opera państwowa Unter den Linden będzie świętować festiwal po raz piąty.
Celem Dni Baroku jest ożywienie oryginalnego brzmienia XVIII wieku. W tym roku zobaczymy „Medeę” aż 3 razy. Wykonana zostanie opera Marca-Antoine’a Charpentiera z końca XVII wieku, a także wersje Luigiego Cherubiniego z końca XVIII wieku i Georga Antona Bendy z lat siedemdziesiątych XVIII wieku. W programie także opera dla dzieci „Podróż Tezeusza do podziemi” oraz „Mitridate, Re di Ponto” Mozarta.

Ogród Bożonarodzeniowy w Ogrodzie Botanicznym

17 listopada 2023 – 14 stycznia 2024

Od listopada do stycznia Ogród Botaniczny w Berlinie zamienia się w kolorową zimową krainę baśni z iluminacjami, magicznym lasem i rzeźbami świetlnymi.
Zainspirowany świętami Bożego Narodzenia w Kew w Anglii, Ogród Bożonarodzeniowy w Berlinie zaprasza odwiedzających na relaksujący i czarujący spacer. Przez prawie osiem tygodni 1,5-kilometrowa trasa obejmuje ponad milion punktów świetlnych, kolorowe iluminacje i świąteczne figury 3D na całym terenie ogrodu.

Goście młodsi i starsi mogą podziwiać świąteczne iluminacje podczas degustacji regionalnych potraw w restauracji Almhütten. Inne atrakcje obejmują Rudolfa i jego przyjaciół jako figury 3D, zaczarowany las, śpiewające drzewo, do którego można nucić, oraz magiczne gwiazdy unoszące się w czarnym świetle. Niektóre interaktywne instalacje zostały zaprojektowa- ne specjalnie z myślą wykonaniu z nimi selfie. Projektant dźwięku Burk- hard Fincke po raz kolejny zapewni odpowiednią muzykę w tle.

Adres:
Botanical Garden
Königin-Luise-Straße 6
14195 Berlin

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Jesteśmy biało-czerwoni?

Od 2004 roku, 2 maja oficjalnie obchodzony jest w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale czy na pewno wiemy jaka jest kolorystyka naszej narodowej flagi i jakie jest znaczenie tych barw?

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - maj 2024