bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Jak przygotować się do szukania mieszkania do wynajęcia?

Niemcy są znani z tego, że bardzo lubią wynajmować mieszkania. Statystyki mówią, że około 54 procent gospodarstw domowych znajduje się w wynajmowanych mieszkania. To bardzo wysoki wynik, bo średnio w państwach Unii Europejskiej to mniej niż 30 procent.

Jako licencjonowany pośrednik nieruchomości od lat spotykam się z problemem wynajmu nieruchomości w Niemczech. Często osoby pochodzące z innych krajów nie wiedzą, jakimi prawami rządzi się niemiecki rynek nieruchomości. Dlatego jestem w trakcie pisania książki, która ma pomóc osobom szukającym nieruchomości na wynajem, tak aby w łatwy i przystępny sposób mogły znaleźć wymarzone miejsce. 

Przeprowadziłam się do Niemiec ze słonecznej Majorki kilka lat temu. Pamiętam, jak moja znajoma mieszkająca od dawna w Berlinie, zaśmiała się w głos, jak powiedziałam jej, że mieszkanie na wynajem znajdę w Berlinie w tydzień. Miałam już przecież za sobą kilkuletnie doświadczenie w szukaniu mieszkań w Polsce, w Hiszpanii i we Włoszech. Na ogół proces był szybki i nie dość skomplikowany. Udawało mi się to zawsze zrobić bez problemu przez Internet. Przyjeżdżając do Niemiec, nie wiedziałam, że jest to takie trudne i że istnieje w ogóle coś takiego, jak strategia szukania mieszkania oraz że są do tego potrzebne specjalne dokumenty.

Na szczęście miałam dach nad głową, bo trochę czasu było mi potrzebne. Wysłałam kilka zgłoszeń i byłam zdziwiona, że nie dostaję żadnej odpowiedzi. Chciałam podzielić się z Wami moim doświadczeniem zgromadzonym przez lata pracy jako pośrednik nieruchomości w Niemczech, a także sprawdzoną strategią znalezienia mieszkania na wynajem w tym kraju.

Cena za mieszkanie, czyli oceń swoje szanse i dlaczego jest to takie ważne

Jeżeli podjęliśmy decyzję o przeprowadzce, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze do jakiej kwoty będziemy szukać mieszkania. Jest to informacja nie tylko ważna dla nas, ale także dla wynajmującego. Musimy realnie ocenić nasze szanse. Na przykład przy zarobkach 1.500 euro brutto ciężko będzie nam wynająć mieszkanie za 1.200 euro. 

Możesz skorzystać z zasady, że czynsz netto powinien być nie wyższy niż 30% twoich zarobków. W ten sam sposób twoją zdolność do wynajęcia mieszkania będzie obliczał wynajmujący. Jeżeli czynsz przekracza 30% twojego przychodu, istnieje niebezpieczeństwo, że nie wystarczy pieniędzy na inne wydatki życiowe.

Słownik

KALTMIETE, czyli czynsz „netto”. Oznacza, że najemca opłaca wynajmującemu czynsz wolny od opłat eksploatacyjnych.

WARM MIETE, czyli czynsz netto, do którego doliczone są opłaty eksploatacyjne, czyli opłaty do wspólnoty mieszkaniowej, a także za zużycie ciepła.

Lokalizacja

Miejsce, w którym znajduje się nasze mieszkanie, jest kluczowe. Od tego zależy, czy spędzimy w autobusie lub metrze długie minuty, aby dojechać do pracy. W dużych miastach może być to bardzo duży problem. Moje pierwsze mieszkanie w Berlinie znalazłam w idealnej dla mnie dzielnicy Mitte na Torstraße. Do tej pory jest to moje ulubione miejsce w Berlinie. W tej dzielnicy znajdowało się wszystko, co chciałam: cudowne restauracje, galerie sztuki, małe kawiarnie. Jednak gdy zmieniłam pracę, traciłam codziennie godzinę na dojazd na drugi koniec Berlina i na kilkukrotne przesiadki. 

Warto zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze: czy jest to dojazd do pracy? Czy może wolimy, żeby przedszkole dla dziecka było blisko? Czy ważna jest dla nas odległość od członków rodziny? 

Warto jest wybrać kilka dzielnic, które będziemy brać pod uwagę przy szukaniu mieszkania. Najlepiej zobaczyć je na własne oczy i jeżeli ich nie znamy, wybrać się tam kilka razy na spacer. 

Liczba pokoi

Określenie ceny najmu, lokalizacji, a także liczby pokoi sprecyzują nasze poszukiwania. Kolejnym kryterium jest liczba pokoi. Warto pomyśleć, ile pokoi będzie nam potrzebnych. Czy będziemy potrzebować oprócz miejsca do mieszkania także miejsca do pracy? Co z członkami naszej rodziny? Jako pośrednik nieruchomości spotykałam się ze zgłoszeniami czteroosobowej rodziny na mieszkanie jednopokojowe. Oczywiście takie zgłoszenia są od razu odrzucane. 

Piętro, balkon czy ogródek

Mieszkania, które są położone na wyższych piętrach, są często tańsze, jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy gotowi wchodzić codziennie na czwarte piętro bez windy. Moja znajoma mieszkała na piątym piętrze w kamienicy w Berlinie i dawała dostawcy napojów i listonoszowi dość duże napiwki. Często dostawcy paczek zostawiali jej przesyłki po prostu na parterze.

Warto pomyśleć o tym, co jest dla nas naprawdę ważne przy szukaniu mieszkania, a z czego możemy zrezygnować. Czy balkon lub ogródek będą nam zupełnie niezbędne? Odpowiedź na te pytania pozwoli nam na łatwiejsze znalezienie odpowiedniego mieszkania, które posłuży nam przez lata.

Jeżeli chcesz dostawać więcej informacji o najmie nieruchomości w Niemczech, możesz zapisać się na mojej stronie internetowej: https://www.immolla.com/wynajemmieszkanianiemcy

Autor: Olga Martin, Pośrednik Nieruchomości w Niemczech – www.immolla.com

Moją specjalizacją jest zakup, wynajem i sprzedaż nieruchomości w Niemczech. Pomagam moim klientom przejść bezpiecznie przez każdy etap sprzedaży. 

Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024