bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Co jest ważne dla sprzedającego nieruchomość w Niemczech?

Sprzedaż nieruchomość jest zawsze bardzo ważnym krokiem i warto się do niej dobrze przygotować. Ważne jest nie tylko przygotowanie mieszkania na sprzedaż, ale także dopełnienie wszelkich formalności.

Jeżeli chcemy sprzedać dom lub mieszkanie po pierwsze warto przygotować komplet dokumentów, których będzie potrzebował kupujący. Co zrobić, jeżeli nie mamy ich wszystkich? Warto jest skontaktować się z pośrednikiem nieruchomości, który pomoże nam zorganizować wszystkie niezbędne dokumenty. Klient, który nie ma na co dzień do czynienia z handlem nieruchomościami, nie ma świadomości, jak duża wiedza jest potrzebna, by sprzedać dom. Sporządzenie dobrej oferty, która posłuży szybkiej sprzedaży jest kluczowa. Na co zwrócić uwagę podczas pracy z pośrednikiem nieruchomości?

KROK 1 – SPOTKANIE Z POŚREDNIKIEM NIERUCHOMOŚCI

​Każdą współpracę warto rozpocząć dłuższą rozmową. Można na przykład spytać się, jakie doświadczenie ma dana osoba i czy należy do Niemieckiego Związku Pośredników Nieruchomości. Po niemiecku IVD, czyli Immobilienverband Deutschland, jest to stowarzyszenie zrzeszające maklerów, rzeczoznawców i zarządców nieruchomościami. Pośrednicy, którzy działają w Związku Nieruchomości mają obowiązek rozwijania się i kształcenia się, co znaczy, że są na bieżąco z zagadnieniami związanymi z branżą.

Pierwsze spotkanie zazwyczaj odbywa się w nieruchomości, którą chcesz sprzedać. W ten sposób pośrednik może ją bezpośrednio zobaczyć i ocenić, a także porobić zdjęcia, które będą potrzebne mu do dalszej wyceny nieruchomości. W czasie spotkania dobrze jest porozmawiać na temat oczekiwań jakie mamy, na przykład w jakim czasie chcemy sprzedać nieruchomość.

Spotykając się z moim klientem na pierwszym spotkaniu zawsze analizuję niezbędną do sprzedaży dokumentację. Mówię, czego brakuję, a także, gdzie można je dostać. Czasami musimy przygotować się na to, że dostanie informacji od archiwum budowlanego może potrwać nawet klika miesięcy.

Następnie zbieram wszystkie informacje techniczne potrzebne do zrobienia oferty, takie jak metraż, pomieszczenia przynależne, wysokość opłat i inne.

KROK 2 – WYCENA NIERUCHOMOŚCI I PUBLIKACJA OFERTY

Po spotkaniu pośrednik nieruchomości powinien przygotować wycenę i przedstawić nam strategię sprzedaży nieruchomości. Określenie ceny nieruchomości jest bardzo ważne w procesie sprzedaży nieruchomości. Dlaczego powinna zrobić to profesjonalna osoba? Ponieważ po pierwsze nie tylko dobrze zna rynek nieruchomości, ale uwzględni także bieżące ceny na rynku w Niemczech. Z badań wynika, że właściciele zazwyczaj zawyżają cenę nieruchomości, przez co trudniej ją sprzedać.

Kolejnym krokiem jest porozmawianie o warunkach współpracy. W Niemczech, aby pośrednik mógł pomóc nam w sprzedaży nieruchomości musi mieć z nami podpisaną umowę. Aby ułatwić pracę z polskimi klientami przetłumaczyłam umowę współpracy na język polski, aby każdy wiedział dokładnie na jakich warunkach będziemy współpracować.

​Po podpisaniu umowy pośrednik tworzy ofertę nieruchomości. Ważnym punktem jest przedstawienie oferty w ciekawy i korzystny sposób. Warto pamiętać, że klient kupuje oczami i dlatego wielką uwagę przykładam do tego, by zdjęcia mieszkania były ciekawe i w jak najlepszym świetle pokazywały mieszkanie. Gotowa oferta powinna zostać opublikowana na najbardziej popularnych portalach ogłoszeniowych w Niemczech, a także wysłana do bazy potencjalnych klientów. Dodatkowo agenci nieruchomości będący we wspomnianym Stowarzyszeniu Pośredników Nieruchomości mają możliwość wysłania oferty do innych biur nieruchomości. Oznacza to w praktyce, że Twój pośrednik nieruchomości będzie koordynatorem współpracy z innymi biurami nieruchomości, które mogą mieć potencjalnego klienta. A Ty unikniesz telefonów od innych biur nieruchomości.

KROK 3 – PREZENTACJA NIERUCHOMOŚCI

Jako agent nieruchomości w Berlinie, umawiam się często na spotkania z klientami w różnych porach dnia, od wczesnego rana do późnego wieczoru, a także w weekendy. Nie musisz uczestniczyć w tych spotkaniach. Zatrudniając pośrednika na pewno zaoszczędzisz swój czas, a ja zajmę się pokazaniem nieruchomości, przekazaniem informacji i przyjęciem od klienta oferty kupna. 

KROK 4 – NEGOCJACJE I PRZYGOTOWANIE TRANSAKCJI

Bardzo ważnym elementem sprzedaży są negocjacje. Przeprowadzę za Ciebie negocjacje na najwyższym poziomie, uwzględniając w nich Twój interes i na bieżąco informując Cię o postępach. O tym, że moje działania są skuteczne potwierdza wysoki próg sprzedaży domów i mieszkań w Berlinie. Ostateczna decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu oferty kupna nieruchomości należy zawsze do Ciebie. W momencie, gdy zaakceptujesz cenę i pozostałe warunki sprzedaży, trzeba przygotować niezbędne dokumenty do sprzedaży.

KROK 5 – SPRZEDAŻ I PRZEKAZANIE NIERUCHOMOŚCI

Ważne jest, żeby pośrednik nieruchomości towarzyszył Ci podczas całego procesu transakcji. Do tej pory pośrednik mógł być obecny, także u notariusza. Obecnie ze względu na obostrzenia pandemiczne nie jest to czasami możliwe.

Po zakończeniu formalności i rozliczeniu płatności umówionej ceny, pozostanie jeszcze tylko spisać protokół zdawczo-odbiorczy i przekazać nieruchomość nowemu właścicielowi. 

Wybór odpowiedniego pośrednika nieruchomości może bardzo ułatwić sprzedaż nieruchomości. Wykwalifikowana osoba może poprowadzić Cię przez proces sprzedaży, zdejmując z Twoich barków niepotrzebny ciężar. Sprzedaż nieruchomości z odpowiednim pośrednikiem nieruchomości może być bardzo prosta.

Autor: Olga Martin, Pośrednik Nieruchomości w Niemczech – www.immolla.com

Moją specjalizacją jest zakup, wynajem i sprzedaż nieruchomości w Niemczech. Pomagam moim klientom przejść bezpiecznie przez każdy etap sprzedaży. 

Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Jesteśmy biało-czerwoni?

Od 2004 roku, 2 maja oficjalnie obchodzony jest w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale czy na pewno wiemy jaka jest kolorystyka naszej narodowej flagi i jakie jest znaczenie tych barw?

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - maj 2024