bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Luty 2024 w Berlinie

One Billion Rising 14 lutego 2024 Performance "One Billion Rising" ma na celu zgromadzenie kobiet i mężczyzn w miejscach publicznych, aby zatańczyli oni przeciwko przemocy wobec kobiet manifestując szacunek dla wszystkich.

Według danych przedstawionych przez inicjatorów ruchu, jedna na trzy kobiety na świecie zostanie pobita lub zgwałcona w ciągu swojego życia. Liczby są przerażające: to miliard kobiet. Nowojorska artystka i feministka Eve Ensler zainicjowała ruch we wrześniu 2012 roku. W 2013 roku ludzie w Berlinie tańczyli między innymi przed Bramą Brandenburską i Alexanderplatz, domagając się zakończenia przemocy wobec kobiet, a także równości. Każdego roku, 14 lutego, ludzie w Berlinie i na całym świecie są zachęcani do przyłączenia się do tej wyjątkowej manifestacji.

Adres:

Brama Brandenburska

Od 17:30 do 18:15

Tanzolymp – Międzynarodowy Festiwal Tańca

15-19 lutego 2024

Tanzolymp to coroczne berlińskie wydarzenie taneczne dla młodych talentów z całego świata, obejmujące warsztaty, seminaria i konkursy.

Każdego roku około 1000 młodych ludzi w wieku od 10 do 21 lat z całego świata spotyka się w Berlinie, aby dzielić się swoją miłością do tańca. Motto festiwalu „Taniec jako język globalny” znajduje odzwierciedlenie w warsztatach, zajęciach i konkursach, podczas których uczestnicy prezentują swój talent członkom jury. Głównym celem festiwalu jest wspieranie i zwiększanie popularności tańca. Wydarzenie zapewnia również wgląd w różnorodność estetyki tańca i stylów artystycznych.

Zwycięzcy festiwalu otrzymają stypendia do wiodących międzynarodowych szkół baletowych, ale istnieje również szereg innych nagród, takich jak kontrakty, nagrody pieniężne i prasowe. Tanzolymp jest dla wielu początkiem międzynarodowej kariery tanecznej. Konkurs podzielony jest na sześć różnych kategorii: Taniec Klasyczny i Taniec Neoklasyczny, Taniec Nowoczesny i Taniec Współczesny, Character Dance i Taniec Ludowy, Jazz, Pop i Tap Dance. Zwieńczeniem festiwalu jest wielka gala finałowa, podczas której najlepsze występy wybrane przez jury zostaną zaprezentowane przed publicznością.

Adres:

Königshortser Straße 6

13439 Berlin

Berlin Independent Film Festival

15 – 21 lutego 2024

fot. berlinfest.com

Berliński Festiwal Filmów Niezależnych wspiera niskobudżetową produkcję filmową w Europie, dając nowym reżyserom możliwość pokazania swoich dzieł i wymiany pomysłów.

Jako rozwijające się forum niskobudżetowego kina niezależnego w Europie, Berliński Festiwal Filmów Niezależnych (BIFF) oferuje wiele możliwości dla początkujących filmowców. To ekscytujący program filmów, warsztatów i wydarzeń networkingowych.

Konkurs Berlińskiego Festiwalu Filmów Niezależnych obejmuje kilka kategorii, w tym fabułę, dokument, sci-fi/horror, film LGBT, film krótkometrażowy, animowany film krótkometrażowy i teledysk. Wszystkie filmy wyświetlane są w kinie Babylon w Berlinie-Mitte i są w języku angielskim lub z angielskimi napisami. Berliński Festiwal Filmów Niezależnych i Berlinale odbywają się w tym samym czasie, ale nie są ze sobą powiązane.

Adres:

Kino Babylon

Berliński Bieg Walentynkowy

18 lutego 2024

fot. Valentinslauf.de

Bieg Walentynkowy w Ogrodach Świata to stosunkowo nowy dodatek do berlińskiego kalendarza biegowego. W 2024 roku bieg dla par odbędzie się po raz czwarty.

Najlepsi przyjaciele, kochankowie lub zespoły rodzic-dziecko: Podczas Berlińskiego Biegu Walentynkowego ludzie biegną razem. Trasa prowadzi przez piękne Ogrody Świata po asfaltowych ścieżkach bez różnicy wysokości. Sportowcy mogą wybrać dystans 3, 5 lub 10 kilometrów. Wszyscy kończący bieg otrzymują certyfikat z pamiątkowym medalem. Zgodnie z zimową porą roku na mecie na zawodników czekać będzie grzane wino.

Początek:

3 km: 9:40

5 km: 11:00

10 km: 12:00

Opłaty:

€18, €21 lub €25 od osoby, w zależności od dystansu

Berlinale – Berlin International Film Festival

15 – 25 lutego 2024

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, w skrócie Berlinale, jest jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Co roku przyciąga elitę branży filmowej, a także największą publiczność spośród wszystkich festiwali filmowych na świecie.

Około 400 filmów pokazywanych jest w różnych sekcjach i gatunkach. Każdego roku sprzedaje się około 300 000 biletów dla publiczności. Każdego roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odwiedza ponad 20 000 profesjonalistów i krytyków filmowych, a także wielu fanów kina z ponad 120 krajów.

Zgodnie z tradycją, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie w 2024 r. obejmuje kilka podkategorii, z których każda jest sama w sobie małym festiwalem. Konkurs jest centralnym punktem festiwalu i pokazuje najważniejsze międzynarodowe filmy, o których będzie się mówić. Panorama promuje odważne estetycznie i strukturalnie dzieła niezależnych, innowacyjnych filmowców. Filmy dla młodszej publiczności pokazywane są w sekcji Generation, podczas gdy Forum przygląda się bliżej filmowi jako medium i jego eksperymentalnym formom. Berlinale Shorts prezentuje różnorodne możliwości filmowe w gatunku krótkiego metrażu.

Każdego roku jury Berlinale przyznaje łącznie osiem nagród, w tym Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora. Aktorka Lupita Nyong’o („Czarna Pantera”, „Little Monsters”, „12 Years a Slave”) będzie przewodniczącą jury Berlinale 2024, rolę tę rok wcześniej pełniła aktorka Kristen Stewart.

W 2024 roku reżyser Martin Scorsese zostanie uhonorowany Złotym Niedźwiedziem za całokształt twórczości. „Dla każdego, kto postrzega film jako sztukę tworzenia historii w sposób zarówno osobisty, jak i uniwersalny, Martin Scorsese jest niezrównanym wzorem do naśladowania” – powiedzieli dyrektorzy Berlinale Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian. „Jego spojrzenie na historię i ludzkość pomogło nam zrozumieć i zadać pytanie, kim jesteśmy i skąd pochodzimy”. Nagrodzony Oscarem reżyser urodził się w Nowym Jorku w 1942 roku i jest uważany za jednego z najbardziej znanych reżyserów na świecie. Jego najnowszy thriller historyczny „Czas krwawego księżyca” z Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro był siedmiokrotnie nominowany do Złotych Globów. Scorsese w swoim dorobku ma również takie filmy jak „Taksówkarz” czy „Gangi Nowego Jorku”.

Najważniejszymi nagrodami na Berlinale są Złoty i Srebrny Niedźwiedź. Są one przyznawane przez międzynarodowe jury i należą do najbardziej renomowanych nagród w międzynarodowym przemyśle filmowym.

Tegoroczne Berlinale otwiera światowa premiera „Small Things Like These” Tima Mielantsa. Film opowiada o irlandzkich „pralniach”. Były to instytucje kościelne, w których tysiące kobiet w Irlandii zmuszano do ciężkiej pracy fizycznej bez wynagrodzenia od XIX wieku do 1996 roku, kiedy to zamknięto ostatnie z tych miejsc. Cillianowi Murphy’emu towarzyszą Eileen Walsh, Michelle Fairley i Emily Watson.

George Grosz: A Piece of My World in a World Without Peace („Kawałek mojego świata w świecie bez pokoju”)

11 stycznia – 3 czerwca 2024

fot. George Grosz, Cookery Class, 1958, Collage

© Estate of George Grosz, Princeton, N.J./VG Bild-Kunst, Bonn 2023

Wystawa specjalna w Das Kleine Grosz Museum koncentruje się na mniej znanych kolażach George’a Grosza i obejmuje szeroki zakres stylów, od dadaizmu po pop-art.

Wystawa, której kuratorkami są Birgit Möckel i Rosa von der Schulenburg, prezentuje około 100 prac z kolekcji sztuki i archiwum Akademie der Künste, z posiadłości George’a Grosza, a także z kolekcji publicznych i prywatnych.

Tytuł „A Piece of My World in a World Without Peace” (Kawałek mojego świata w świecie bez pokoju) został już użyty na retrospektywnej wystawie prac artysty w Nowym Jorku w 1946 roku, na której zaprezentowano prace od początku I wojny światowej do końca II wojny światowej. Te wczesne fotomontaże z elementami graficznymi są świadectwem artystycznej i politycznej współpracy Grosza z wydawnictwem Malik Johna Heartfielda i Wielanda Herzfelde. Dziś nadal uderzają swoją oryginalnością, humorem i trafnymi komentarzami.

Adres:

Das kleine Grosz Muzeum

Bülowstraße 18

10783 Berlin

Opening Hours

Od czwartku do poniedziałku 11:00 -18:00

Bielty:

normalny €10

ulgowy €6

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Marzec w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - marzec 2024