bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Luty 2024 w Berlinie

One Billion Rising 14 lutego 2024 Performance "One Billion Rising" ma na celu zgromadzenie kobiet i mężczyzn w miejscach publicznych, aby zatańczyli oni przeciwko przemocy wobec kobiet manifestując szacunek dla wszystkich.

Według danych przedstawionych przez inicjatorów ruchu, jedna na trzy kobiety na świecie zostanie pobita lub zgwałcona w ciągu swojego życia. Liczby są przerażające: to miliard kobiet. Nowojorska artystka i feministka Eve Ensler zainicjowała ruch we wrześniu 2012 roku. W 2013 roku ludzie w Berlinie tańczyli między innymi przed Bramą Brandenburską i Alexanderplatz, domagając się zakończenia przemocy wobec kobiet, a także równości. Każdego roku, 14 lutego, ludzie w Berlinie i na całym świecie są zachęcani do przyłączenia się do tej wyjątkowej manifestacji.

Adres:

Brama Brandenburska

Od 17:30 do 18:15

Tanzolymp – Międzynarodowy Festiwal Tańca

15-19 lutego 2024

Tanzolymp to coroczne berlińskie wydarzenie taneczne dla młodych talentów z całego świata, obejmujące warsztaty, seminaria i konkursy.

Każdego roku około 1000 młodych ludzi w wieku od 10 do 21 lat z całego świata spotyka się w Berlinie, aby dzielić się swoją miłością do tańca. Motto festiwalu „Taniec jako język globalny” znajduje odzwierciedlenie w warsztatach, zajęciach i konkursach, podczas których uczestnicy prezentują swój talent członkom jury. Głównym celem festiwalu jest wspieranie i zwiększanie popularności tańca. Wydarzenie zapewnia również wgląd w różnorodność estetyki tańca i stylów artystycznych.

Zwycięzcy festiwalu otrzymają stypendia do wiodących międzynarodowych szkół baletowych, ale istnieje również szereg innych nagród, takich jak kontrakty, nagrody pieniężne i prasowe. Tanzolymp jest dla wielu początkiem międzynarodowej kariery tanecznej. Konkurs podzielony jest na sześć różnych kategorii: Taniec Klasyczny i Taniec Neoklasyczny, Taniec Nowoczesny i Taniec Współczesny, Character Dance i Taniec Ludowy, Jazz, Pop i Tap Dance. Zwieńczeniem festiwalu jest wielka gala finałowa, podczas której najlepsze występy wybrane przez jury zostaną zaprezentowane przed publicznością.

Adres:

Königshortser Straße 6

13439 Berlin

Berlin Independent Film Festival

15 – 21 lutego 2024

fot. berlinfest.com

Berliński Festiwal Filmów Niezależnych wspiera niskobudżetową produkcję filmową w Europie, dając nowym reżyserom możliwość pokazania swoich dzieł i wymiany pomysłów.

Jako rozwijające się forum niskobudżetowego kina niezależnego w Europie, Berliński Festiwal Filmów Niezależnych (BIFF) oferuje wiele możliwości dla początkujących filmowców. To ekscytujący program filmów, warsztatów i wydarzeń networkingowych.

Konkurs Berlińskiego Festiwalu Filmów Niezależnych obejmuje kilka kategorii, w tym fabułę, dokument, sci-fi/horror, film LGBT, film krótkometrażowy, animowany film krótkometrażowy i teledysk. Wszystkie filmy wyświetlane są w kinie Babylon w Berlinie-Mitte i są w języku angielskim lub z angielskimi napisami. Berliński Festiwal Filmów Niezależnych i Berlinale odbywają się w tym samym czasie, ale nie są ze sobą powiązane.

Adres:

Kino Babylon

Berliński Bieg Walentynkowy

18 lutego 2024

fot. Valentinslauf.de

Bieg Walentynkowy w Ogrodach Świata to stosunkowo nowy dodatek do berlińskiego kalendarza biegowego. W 2024 roku bieg dla par odbędzie się po raz czwarty.

Najlepsi przyjaciele, kochankowie lub zespoły rodzic-dziecko: Podczas Berlińskiego Biegu Walentynkowego ludzie biegną razem. Trasa prowadzi przez piękne Ogrody Świata po asfaltowych ścieżkach bez różnicy wysokości. Sportowcy mogą wybrać dystans 3, 5 lub 10 kilometrów. Wszyscy kończący bieg otrzymują certyfikat z pamiątkowym medalem. Zgodnie z zimową porą roku na mecie na zawodników czekać będzie grzane wino.

Początek:

3 km: 9:40

5 km: 11:00

10 km: 12:00

Opłaty:

€18, €21 lub €25 od osoby, w zależności od dystansu

Berlinale – Berlin International Film Festival

15 – 25 lutego 2024

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, w skrócie Berlinale, jest jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Co roku przyciąga elitę branży filmowej, a także największą publiczność spośród wszystkich festiwali filmowych na świecie.

Około 400 filmów pokazywanych jest w różnych sekcjach i gatunkach. Każdego roku sprzedaje się około 300 000 biletów dla publiczności. Każdego roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odwiedza ponad 20 000 profesjonalistów i krytyków filmowych, a także wielu fanów kina z ponad 120 krajów.

Zgodnie z tradycją, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie w 2024 r. obejmuje kilka podkategorii, z których każda jest sama w sobie małym festiwalem. Konkurs jest centralnym punktem festiwalu i pokazuje najważniejsze międzynarodowe filmy, o których będzie się mówić. Panorama promuje odważne estetycznie i strukturalnie dzieła niezależnych, innowacyjnych filmowców. Filmy dla młodszej publiczności pokazywane są w sekcji Generation, podczas gdy Forum przygląda się bliżej filmowi jako medium i jego eksperymentalnym formom. Berlinale Shorts prezentuje różnorodne możliwości filmowe w gatunku krótkiego metrażu.

Każdego roku jury Berlinale przyznaje łącznie osiem nagród, w tym Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora. Aktorka Lupita Nyong’o („Czarna Pantera”, „Little Monsters”, „12 Years a Slave”) będzie przewodniczącą jury Berlinale 2024, rolę tę rok wcześniej pełniła aktorka Kristen Stewart.

W 2024 roku reżyser Martin Scorsese zostanie uhonorowany Złotym Niedźwiedziem za całokształt twórczości. „Dla każdego, kto postrzega film jako sztukę tworzenia historii w sposób zarówno osobisty, jak i uniwersalny, Martin Scorsese jest niezrównanym wzorem do naśladowania” – powiedzieli dyrektorzy Berlinale Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian. „Jego spojrzenie na historię i ludzkość pomogło nam zrozumieć i zadać pytanie, kim jesteśmy i skąd pochodzimy”. Nagrodzony Oscarem reżyser urodził się w Nowym Jorku w 1942 roku i jest uważany za jednego z najbardziej znanych reżyserów na świecie. Jego najnowszy thriller historyczny „Czas krwawego księżyca” z Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro był siedmiokrotnie nominowany do Złotych Globów. Scorsese w swoim dorobku ma również takie filmy jak „Taksówkarz” czy „Gangi Nowego Jorku”.

Najważniejszymi nagrodami na Berlinale są Złoty i Srebrny Niedźwiedź. Są one przyznawane przez międzynarodowe jury i należą do najbardziej renomowanych nagród w międzynarodowym przemyśle filmowym.

Tegoroczne Berlinale otwiera światowa premiera „Small Things Like These” Tima Mielantsa. Film opowiada o irlandzkich „pralniach”. Były to instytucje kościelne, w których tysiące kobiet w Irlandii zmuszano do ciężkiej pracy fizycznej bez wynagrodzenia od XIX wieku do 1996 roku, kiedy to zamknięto ostatnie z tych miejsc. Cillianowi Murphy’emu towarzyszą Eileen Walsh, Michelle Fairley i Emily Watson.

George Grosz: A Piece of My World in a World Without Peace („Kawałek mojego świata w świecie bez pokoju”)

11 stycznia – 3 czerwca 2024

fot. George Grosz, Cookery Class, 1958, Collage

© Estate of George Grosz, Princeton, N.J./VG Bild-Kunst, Bonn 2023

Wystawa specjalna w Das Kleine Grosz Museum koncentruje się na mniej znanych kolażach George’a Grosza i obejmuje szeroki zakres stylów, od dadaizmu po pop-art.

Wystawa, której kuratorkami są Birgit Möckel i Rosa von der Schulenburg, prezentuje około 100 prac z kolekcji sztuki i archiwum Akademie der Künste, z posiadłości George’a Grosza, a także z kolekcji publicznych i prywatnych.

Tytuł „A Piece of My World in a World Without Peace” (Kawałek mojego świata w świecie bez pokoju) został już użyty na retrospektywnej wystawie prac artysty w Nowym Jorku w 1946 roku, na której zaprezentowano prace od początku I wojny światowej do końca II wojny światowej. Te wczesne fotomontaże z elementami graficznymi są świadectwem artystycznej i politycznej współpracy Grosza z wydawnictwem Malik Johna Heartfielda i Wielanda Herzfelde. Dziś nadal uderzają swoją oryginalnością, humorem i trafnymi komentarzami.

Adres:

Das kleine Grosz Muzeum

Bülowstraße 18

10783 Berlin

Opening Hours

Od czwartku do poniedziałku 11:00 -18:00

Bielty:

normalny €10

ulgowy €6

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024