Ponieważ jest to nasz dom, w grę wchodzi dużo emocji i statystycznie osoby, które same sprzedają nieruchomość robią to dłużej niż osoby, które robią to z maklerem nieruchomości. Zebraliśmy kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę:
1. Błąd: niewłaściwa wycena nieruchomości
Wielu właścicieli oblicza wartość nieruchomości na podstawie ceny, którą zapłacili kiedyś za dom dodając sumę inwestycji, którą włożyli w remont. Niestety w ten sposób nie oblicza się ceny nieruchomości. Powyższe czynniki nie mają z tym zupełnie nic wspólnego.
Na wycenę składa się bardzo wiele czynników. Liczy się przede wszystkim obecny stan nieruchomości. Obecny popyt. Obecna cena gruntów, a także infrastruktura. A nie to co było wczoraj, czy przedwczoraj.
„Ale mój sąsiad wystawił swój dom za…”
Jest to najczęstsze zdanie, które słyszę jako pośrednik nieruchomości podczas spotkania z właścielami. Po pierwsze to, że sąsiad wystawił nieruchomość za 500 000 euro nie znaczy, że taka była rzeczywista cena sprzedaży nieruchomości u notariusza. Nie wiemy jakie było zainteresowanie, a także kiedy dom został sprzedany. Porównujemy tu jabłka z cytrynami. Odnowione domy z nieodnowionymi. Najlepsze lokalizacje ze średnimi lokalizacjami. Dom zaprojektowany przez architekta ze starym zaniedbanym budynkiem.
Każda nieruchomość jest indywidualna, tak samo jak jej cena.
Liczy się pierwsza cena!
Wielu klientów po wycenie mówi, spróbujmy z jak najwyższą ceną, a potem ją obniżymy. Niestety rynek nieruchomości tak nie działa. Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest moment pierwszego wystawienia nieruchomości w intrenecie. Kluczowy jest pierwszy tydzień i od tego czy nieruchomość jest dobrze oszacowana zależy, czy zadzwoni dużo osób i umówi się na oglądanie nieruchomości.
Jeżeli cena jest za wysoka, a potem kilkakrotnie zostanie obniżona, kupujący w intrenecie to zauważą. Dlatego nie stosuję takiej praktyki jako pośrednik nieruchomości. Lepiej jest zacząć od porządnej wyceny i realistycznej ceny sprzedaży.
WSKAZÓWKA
Skonsultuj się z pośrednikiem nieruchomości, który będzie mógł określić wartość rynkową nieruchomości.
2. Błąd: zbiorę dokumenty później!
W Niemczech do sprzedaży nieruchomości wymagane są odpowiednie dokumenty, a nieposiadanie ich może grozić nawet grzywną. Jeżeli przy sprzedaży brakuje ważnych dokumentów może to opóźnić sprzedaż albo spowodować nieufność kupującego lub wręcz zniechęcić go do kupna. Możemy wprowadzić kogoś w błąd mówiąc, że dom został wybudowany w latach 80, a potem okaże się, że jest to przedwojenny budynek.
„Certyfikat energetyczny załatwię przed notariuszem” bardzo często słyszę to zdanie. I jest to typowy przykład dokumentu, który jest potrzebny na samym początku sprzedaży. Jego brak może skutkować grzywną w wysokości do 15 000 euro.
Poza tym niektóre dokumenty trzeba znaleźć w archiwach lub urzędach miasta, a na termin na takie spotkanie w Berlinie czeka się czasem nawet do 3 miesięcy. Wyspecjalizowany pośrednik nieruchomości będzie nie tylko wiedział jakie dokumenty są konieczne, ale także, gdzie je zdobyć. Na pewno zaoszczędzi to czas sprzedaży. W dzisiejszych czasach banki wymagają kompletu dokumentów i bezwzględnie tego przestrzegają. Jeżeli kupujący nie wyśle ich od razu może to nawet skutkować odmową kredytu.

WSKAZÓWKA
Zawsze dawaj potencjalnym nabywcom tylko kopię dokumentów, a nigdy oryginały. Dopiero w momencie przekazania nieruchomości przekazuje się oryginały dokumentów.
3. Błąd: nierealistyczne oszacowanie czasu sprzedaży
Wiele osób bardzo długo zwleka z decyzją o sprzedaży nieruchomości, a potem oczekują szybkiej sprzedaży. Realistycznie należy przewidzieć nawet pół roku na sprzedaż nieruchomości.
Planując sprzedaż trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, a przede wszystkim, gdzie się przeprowadzę? Często bardzo ciężko jest spiąć z sobą te dwa terminy. Kupno nowej nieruchomości wymaga bardzo dużo czasu, dlatego warto jest wcześniej zainteresować się i zacząć poszukiwania.
4. Błąd: podawanie nieprawdziwych informacji
Często właściciele upiększają w opisach swoje nieruchomości. Zwykłe mieszkanie opisywane jest jako luksusowe. A stara kuchnia jako nowoczesne wyposażenie. Nigdy nie wzbudzaj fałszywych oczekiwań. Lepiej opisać rzeczowo stan faktyczny, ponieważ kupujący i tak będzie mógł go zweryfikować podczas oglądania.
WSKAZÓWKA
Podaj dokładnie wszystkie dane od metrów kwadratowych po rok budowy. Szczerość jest kluczowa w sprzedaży. Podanie nieprawdziwych informacji lub zatajenie ich może skończyć się nawet sprawą w sądzie.
Trzeba przyznać, że sprzedaż nieruchomości jest pracą na cały etat. Kupujący, który wydaje dużą sumę pieniędzy na dom czy mieszkanie często chce wiedzieć o niej wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Trzeba się odpowiednio przygotować do sprzedaży i znać odpowiedź dosłownie na każde pytanie. Często pomoc profesjonalnego pośrednika nieruchomości może nam to ułatwić, aby dobrze sprzedać nieruchomość.

Autor: Olga Martin, Pośrednik Nieruchomości w Niemczech – www.immolla.com
Jeżeli zastanawiasz się nad sprzedażą swojej nieruchomości w Niemczech lub Polsce, zachęcam do kontaktu!
Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.