Najstarszym zachowanym aktem prawnym mówiącym o istnieniu Berlina jest pismo z 28.X.1237 roku mówiące o połączeniu Cölln z Berlinem, ale wykopaliska pochodzące z terenu budowy Humboldtforum wykazały, że już w XI wieku istniała tu osada miejska. Berlin uzyskał prawa miejskie w 1240 roku, lecz prawdziwy rozkwit przeżywał dopiero pod koniec wieku XIII. W tym czasie dużą rolę odgrywał kościół i kler oraz budownictwo sakralne. Kler stanowił znikomą cześć społeczeństwa i tylko nieliczni pośród nich byli bardzo dobrze wykształceni i tym samym mieli oni ogromny wpływ na rozwój miasta we wszystkich dziedzinach życia.
Najstarsza do dzisiaj zachowana osada niemiecka z 1230 roku tworzyła się w części Nikolaivierel tj. wokół kościoła Nikolaikirche oraz na terenie placu Molkenmarkt, który do II wojny światowej nazywano starym rynkiem stanowiącym wtedy centrum Berlina.
Trasę rozpoczniemy od ruin kościoła Franciszkanów(Klosterruine). Bracia Franciszkanie osiedlili się w Berlinie z początkiem XIII wieku i już w latach 1250-65 zbudowali tu okazały trzynawowy kościół, w stylu wczesnogotyckim wraz z klasztorem. Zgodnie z ewangelią rezygnowali oni z własnego życia, aby służyć innym ludziom będącym w potrzebie, korzystali przy tym ze swojej wiedzy, a byli bardzo dobrze wykształceni, znali się na ziołach i astronomii. Po okresie reformacji kościół przejęli protestanci, a klasztor przemieniono w gimnazjum tzw. „Graue Kloster”, które ukończył min. Otto von Bismarck i Karl Friedrich Schinkel. Po drugiej wojnie światowej pozostała z klasztoru i kościoła franciszkanów zaledwie niewielka ruina, którą zabezpieczono pieczołowicie i wykorzystano jej ciekawą scenerię do prezentacji eksponatów sztuki współczesnej oraz koncertów i happeningów.
Podczas naszej wędrówki zatrzymamy się min. przy fragmentach średniowiecznych murów miasta z XIII wieku. Mury te sięgały 6 m wysokości i wpuszczone były na 2 m w głąb ziemi. W owym czasie tworzyły one sieć fortyfikacji wraz wałami, fosami i wieżami wartowniczymi. Następnie miniemy najstarszą karczmę w Berlinie „Zur letzten Instanz”i dojdziemy do kościoła Parochialkirche należącego niegdyś do najpiękniejszych barokowych kościołów. Kościół ten budowało w latach 1703 – 1714 kilku architektów Arnold Nering, Martin Grünberg i Jean de Bodt. Po II wojnie światowej kościół został praktycznie cały zburzony, dzisiaj odbudowany i zachowany w bardzo prostej formie.
Idąc w kierunku Sprewy przejdziemy przez ulicę Stralauer Straße, której nazwa ma przypominać o niegdyś stojącej w tym miejscu bramie miasta „Stralauer Tor“, dzisiaj zarysowanej tylko kostkami brukowymi. Idąc Promenadą Rolandufer wzdłuż Sprewy dotrzemy do Nikolaiviertel, po drodze natrafimy jeszcze na wiele ciekawych obiektów, ale przede wszystkim urzekną nas wspaniale widoki.
W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.
Propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia.