Lollapalooza Festival
7 i 8 września 2024
Amerykański festiwal Lollapalooza powraca do Berlina w 2024 roku. Dzięki muzyce, sztuce, jedzeniu i wielu innym atrakcjom co roku przyciąga on tysiące odwiedzających. W ramach „Kidzapalooza” planowany jest mały festiwal dla rodzin i dzieci.
Pierwszymi znanymi headlinerami festiwalu w tym roku są Shirin David, Martin Garrix i Sam Smith. Inne zespoły i artyści to: The Chainsmokers, OneRepublic, Cro, Kenya Grace, Louis Tomlinson, Niall Horan, Meduza, Cloudy June, Seventeen, Loyle Carner i Burna Boys.
Kidzapalooza to specjalny program dla gości festiwalu w wieku od 0 do 14 lat. W oba dni festiwalu Kidzapalooza oferuje boisko do gry w piłkę, łąkę, na której dzieci mogą szaleć do woli, występy i warsztaty.
Festiwal ma swe początki w 1991 roku, jego pomysłodawcą jest wokalista Jane’s Addiciton, Perry Farrell. Lollapalooza odbywa się każdego lata w Chicago z udziałem ponad 160 000 fanów. Tradycyjnie występują tam międzynarodowe gwiazdy, takie jak Red Hot Chilli Peppers, Nick Cave czy Lady Gaga, ale także mniej znani artyści. „Lollapalooza to miejsce, w którym nowicjusze stają się legendami i do którego powracają, aby udowodnić swoją sławę” – powiedział założyciel festiwalu Farrell.
Bilety: od 180 Euro
Miedzynarodowy Festiwal Literatury
5-14 września 2024
We wrześniu Berlin staje się stolicą literatury. Międzynarodowy Festiwal Literatury w Berlinie, w skrócie ilb, jest jednym z najważniejszych festiwali literackich na świecie. Każdego roku we wrześniu festiwal gromadzi ponad 100 międzynarodowych autorów na premierach książek, odczytach i dyskusjach panelowych. Od ponad 20 lat festiwal oferuje entuzjastom literatury wyjątkową okazję do zapoznania się z fascynującym światem literatury z różnych krajów.
W 2024 roku gośćmi będą między innymi Szczepan Twardoch, Nina Six, Nando von Arb, Nora Krug, Beata Umubyeyi, Nicolas Mahler, Ben Okri, Noo Saro-Wiwa, Helon Habila, Rachel Cusk, Tash Aw, Mithu Sanyal, Paul Lynch, Hiroko Oyamada.
ilb jest skierowany do szerokiej publiczności, otwiera przestrzeń dla nowych połączeń i ma na celu poszerzenie horyzontów. Program skierowany jest do dorosłych, a tzw. „Young Program” do młodzieży i dzieci. Każdego roku festiwal odwiedza około 20 000 widzów.
Spektrum stylistyczne i tematyczne jest wyjątkowe – obejmuje prozę, poezję, literaturę faktu, powieści graficzne, a także literaturę dla dzieci i młodzieży. Ponadto festiwal prezentuje panele naukowe i społeczno-polityczne oraz wydarzenia promujące czytelnictwo i edukację literacką.
ilb jest ważnym bohaterem berlińskiej sceny literackiej i ma również duże znaczenie międzynarodowe. W 2024 r. festiwal został uznany za jeden z „9 najlepszych festiwali literackich na świecie” przez magazyn Condé Nast Traveler.
W ramach programu na scenie ilb odbywają się 60-minutowe prezentacje i odczyty książek znanych na całym świecie autorów, a także tych, którzy jeszcze nie zostali odkryci lub nie zostali przetłumaczeni. Pisarze czytają swoje oryginalne teksty, aktorzy czytają niemieckie tłumaczenia. Moderowane rozmowy zapewniają ekscytujące dyskusje. Nierzadko dzieła świętują tutaj swoją premierę książkową, a wydarzenia często kończą się podpisywaniem książek.
Podczas 90-minutowych okrągłych stołów i dyskusji panelowych autorzy, dziennikarze, naukowcy i politycy omawiają i debatują nad szerokim zakresem zagadnień społecznych i politycznych.
W przeszłości gośćmi festiwalu byli między innymi Chimamanda Ngozi Adichie, César Aira, Swetlana Alexijewitsch, Isabel Allende, Margaret Atwood, Jenny Erpenbeck, Jeffrey Eugenides, Tahar Ben Jelloun, John M. Coetzee, David Grossman, Judith Hermann, Werner Herzog, Kazuo Ishiguro, Daniel Kehlmann, Édouard Louis, Michael Ondaatje, Yvonne Adhiambo Owuor, Yasmina Reza, Arundhati Roy, Salman Rushdie, Elif Shafak, Zadie Smith, Wole Soyinka, Colm Tóibín, Olga Tokarczuk, Mario Vargas Llosa i Ocean Vuong.
Bilety: od 10 Euro
Berlin Art Week
11-15 września 2024
Tracey Snelling Shanghai/Chongqing, Hot Pot/Mixtape-2019, Mixed media installation with video, courtesy of the artist and Studio la Citta, Verona
Podczas Berlin Art Week setki galerii prezentują nowe prace artystów lokalnych oraz zagranicznych. To najważniejsze wydarzenie współczesnej sceny artystycznej w Berlinie.
Przez pięć wrześniowych dni miłośnicy sztuki z całego świata gromadzą się w Berlinie na Tygodniu Sztuki. Łączy on w sobie kilka wydarzeń: dwa targi sztuki „art berlin” i „Positions Berlin”. Ponadto wiele berlińskich instytucji zajmujących się sztuką współczesną korzysta z okazji, aby współpracować z wieloma artystami i galeriami, tworzą razem serie wydarzeń, promując miasto jako miejsce tworzenia, świętowania i dyskusji o sztuce.
Główne wydarzenia Berlin Art Week, takie jak wernisaże, rozmowy, performanse i instalacje artystyczne, oferują kolekcjonerom, galerzystom, przedstawicielom mediów, międzynarodowym gościom i oczywiście artystom możliwość spotkania. Podczas dyskusji panelowych artyści, kolekcjonerzy, właściciele galerii, kuratorzy i entuzjaści sztuki z całego świata debatują nad najnowszymi trendami w sztuce.
Dni Kultury Żydowskiej
12-22 września 2024
fot. Andreas Praefcke, 2005, Wikimedia Commons
Od czwartku 12 do niedzieli 22 września Gmina Żydowska w Berlinie organizuje 37. Dni Kultury Żydowskiej. To wyjątkowa uczta dla wszystkich zmysłów! Współczesna kultura żydowska zostaje tu pokazana poprzez muzykę, kino i literaturę. Menedżer kultury Abraham Toubiana obejmuje w tym roku stanowisko dyrektora artystycznego. Wraz z Sarą Nachamą, kierownikiem ds. kultury gminy żydowskiej, przygotowany został barwny program reprezentujący wiele aspektów tej kultury.
Festiwal oferuje wgląd w kulturę żydowską w całej jej różnorodności. Dzieje się to dzięki jazzowi, soulowi, popowi, rockowi, muzyce synagogalnej, muzyce klasycznej, komiksom, literaturze, wykładom oraz nabożeństwom. Będziemy mogli być świadkami ponad 40 wydarzeń z udziałem m. in. artystów niemieckich i izraelskich.
Cały program jest dostępny na stronie internetowej https://www.juedische-kulturtage.org/
„Światło” – hebrajskie »ורֹא«, wymawiane jako »Or«, to pełne nadziei motto tegorocznych Dni Kultury Żydowskiej w Berlinie. Pierwotnie w kontekście religijnym – w Torze jest mowa o stworzeniu: „I widział Bóg, że światło było dobre”. Motto ma również wymiar duchowy. „We wszystkim jest pęknięcie. Tak dostaje się światło” – śpiewał kiedyś Leonard Cohen. Czym byłaby sztuka i kultura bez światła?
Festiwal Gigantycznych Latawców
21 września 2024
Kałamarnice z kilkumetrowymi nogami i gigantyczne gekony w jaskrawych kolorach: na Festiwalu Gigantycznych Latawców w Berlinie nie tylko one zapewnią zapierający dech w piersiach latający spektakl nad Tempelhofer Feld.
Oprócz pokazów latawców, odwiedzający mogą dowiedzieć się ciekawych informacji na temat puszczania latawców. Jak powstają? Czy ich stworzenie jest drogie? Kto robi najlepsze latawce? To wyjątkowa okazja, aby zaspokoić swoją ciekawość. Dodatkową rozrywkę zapewni bogaty pogram sceniczny z muzyką i rozmowami na scenie. Młodzi goście będą zachwyceni warsztatami robienia latawców, dmuchanymi zamkami i malowaniem twarzy. Kluby sportowe i kulturalne z dzielnic Neukölln, Tempelhof i Schöneberg zaprezentują swoje prace, dając różnorodne występy.
Choć gigantyczne latawce są niekwestionowaną atrakcją, rodzinny festiwal na Tempelhofer Feld ma do zaoferowania znacznie więcej. Do popularnych punktów programu należą pokazy akrobacji latawcowych, podczas których swoje umiejętności zaprezentują mistrzowie świata i Europy. Gigantyczni superbohaterowie, którzy wzbijają się w przestworza, są szczególnie popularni wśród dzieci. W tym roku spodziewać się można Super Mario, Batmana i Supermana. Na koniec dnia odbędzie się mały pokaz sztucznych ogni.