bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Festiwal Gigantycznych Latawców, Żydowskie Dni Kultury, Berlin Art Week – to znowu wrzesień, to znowu te punkty programu. Że minęło szybko od ostatniego razu? Prawda, ale przecież był to cały rok i dużo się w tym czasie zdarzyło. Poza tym nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki i każde z tych wydarzeń będzie inne niż rok temu.

Na Tempelhofer Feld zobaczymy tym razem latających superbohaterów, niby nic dziwnego, ale czy ktoś widział superbohatera z papieru, olbrzymich rozmiarów, unoszącego się tam, gdzie go wiatr poniesie? Chyba niewielu, przed nami zatem wyjątkowa ku temu okazja.

„We wszystkim jest pęknięcie. Tak dostaje się światło” – śpiewał kiedyś Leonard Cohen. Czym byłaby sztuka i kultura bez światła? Szczeliny nie wszystkim z nas się podobają, wielu z nas przesadnie dba o szczelność wielu obszarów życia. Tymczasem to właśnie dzięki pęknięciom można zobaczyć więcej. Czasem trzeba poszukać owej szczeliny, żeby zrobiło się jaśniej.  To właśnie „światło” – hebrajskie »ורֹ”«, wymawiane jako „Or” stało się  pełnym nadziei mottem tegorocznych Dni Kultury Żydowskiej w Berlinie. Sprawdźcie koniecznie program festiwalu. 

Co roku we wrześniu oddajemy też hołd Bohaterom Westerplatte. Redakcja „Kontaktów” złożyła pod pomnikiem Obrońców Westerplatte biało-czerwony bukiet kwiatów, czcząc w ten sposób polskich obrońców tego miejsca. Ewa Michałowska-Walkiewicz w swoim felietonie wspomina obronę przylądka Westerplatte, która stała się symbolem bohaterskiej walki Polaków z niemieckim najeźdźcą. 

15 września 2024 odbędzie się Jesienny Festyn Polonijny „Zabawa bez Granic”, organizowany przez Polską Radę – Związek Krajowy w Berlinie. W programie pojawią się m. in. konkursy dla dzieci. Będzie można miło i przyjemnie spędzić czas na łące przy Alter Bernauer Heerweg nr 31.  Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia!

Świetlistego września! 

Redakcja

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

„Kontakty” w Gdańsku: Obrona Poczty Gdańskiej

Na początku roku 1939, Polacy w wielu miastach przeczuwali nadciągający wybuch wojny. Dlatego też szybko powołano do istnienia komórkę samoobrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Tą komórką kierował wyszkolony w tym kierunku Alfons Flisy- kowski. Na uwagę zasługuje fakt, iż większa liczba gdańskich pocztowców, była członkami Związku Strzeleckiego.

Czytaj więcej

Igrzyska Paraolimpijskie: Paryż gra dalej

Paryskie Igrzyska Olimpijskie zapamiętamy głównie przez pryzmat ciągnących się za nimi afer w związkach sportowych i marną liczbą medali wywalczonych przez Polaków. Szczególnie złotych. Na szczęście swoich szans poszukamy także na rozgrywanej w dniach 28.08-08.09 Paraolimpiadzie.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - Wrzesień 2024