bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

„PTTiK Berlin” zaprasza w lutym na krótki spacer połączony ze zwiedzaniem Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum) w Kulturforum. 

Bilety wstępu 16 / 8 Euro. Spotykamy się w niedzielę tj. 25.02.2024 o godz. 11:00 pod Bramą Brandenburską

W nawiązaniu do styczniowego spaceru połączonego ze zwiedzaniem pałacu Köpenick będącego drugą siedzibą Muzeum Rzemiosła Artystycznego kontynuujemy zwiedzanie tego muzeum przy placu Poczdamskim w Kulturforum, które stało się od 22.11.2014 roku główną siedzibą tego muzeum.Budynek tego muzeum zaprojektowany przez Rolfa Gutbroda w 1966 roku w duchu powojennego modernizmu został gruntownie przebudowany po połączeniu Niemiec.Muzeum to oferuje różne wystawy z różnorodnymi eksponatami, stylami i materiałami i obecnie stało sie „Domem sztuki, mody i design”. Po raz pierwszy w Berlinie powstała tu również obszerna stała wystawa poświęcona modzie. Prezentacja ta opiera się na międzynarodowej kolekcji nabytej przez Martina Kamera i Wolfganga Rufa w 2003 roku.

Kolejną atrakcją w muzeum jest nowo zainstalowana kolekcja design w piwnicy. Najwyższej klasy wybór obejmuje zarówno klasykę Bauhausu, jak i projekty współczesnych gwiazd design, takich jak Ettore Sottsass, Philippe Starck  czy Konstantin Grcic. Uzupełnieniem tego zwiedzania jest galeria krzeseł, która prezentuje wybór innowacyjnych projektów od XIX wieku po dzień dzisiejszy. Ajak mało który eksponat, to właśnie krzesło prowokuje fantazję i pozwala na zbadanie różnych pozycji siedzenia przy jego projektowaniu. 

Natomiast na parterze i na piętrze obejrzeć można arcydzieła europejskiego wzornictwa i sztuki użytkowej począwszy od średniowiecza aż do Art Deco, czyli także średniowieczną sztukę wraz ze słynnym, największym i najcenniejszym krzyżem relikwiarzowym ze Skarbu Welfów z Guelph oraz błyszczące przedmioty renesansowe, takie jak srebro soboru w Lüneburgu, także ozdobne szafy i przedmioty ze skarbca (Kunstkammer) itp. 

W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie. 

Propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024