bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Polskie i Niemieckie Święta Wielkanocne

My Polacy mamy bardzo bogatą tradycję Wielkanocną znaną tylko nam, między innymi tradycję potraw wielkanocnych, która jest tak bogata, że nie znajdziecie równej na całym świecie.

Większość z nas jest bardzo przywiązana do tradycji i dokłada wielu starań by całe święta, a zwłaszcza śniadanie świąteczne, wypadło jak najlepiej. Przekazujemy w ten sposób tradycje naszym dzieciom, wnukom, a naszym zięciom lub synowym z innego kraju pokazujemy to co najpiękniejsze w naszej kulturze.

W Niemczech Wielkanoc trochę różni się od naszej, tu wszędzie można zobaczyć jeden symbol-Zajączka Wielkanocnego, który swą popularnością dorównuje Świętemu Mikołajowi. Zając Wielkanocny, zgodnie z tradycją, przynosi czekoladowe jajka, zajączki i inne drobne upominki, które chowa się np. w ogrodzie. Zadaniem dzieci tuż po śniadaniu jest odnalezienie prezentów. Święconka, dzielenie się jajkiem to zwyczaj nie znany naszym sąsiadom. Jajko służy im do świątecznej zabawy zwanej tłuczeniem jaj. Stukając się jajkiem należy tak uderzyć by uszkodzić skorupkę jajka przeciwnika i nie naruszyć własnej. W niemieckich domach znany jest zwyczaj malowania i przyozdabiania jaj. Już przed Wielkim Tygodniem w ogrodach czy na balkonach pojawiają się drzewka lub gałązki udekorowane kolorowymi pisankami.

Wielki Piątek w Niemczech jest najważniejszym dniem Świąt Wielkanocnych, który jest dniem wolnym od pracy. Wtedy to, chrześcijanie w kościołach skupiają się na modlitwach towarzyszących złożeniu Jezusa do grobu. Po zakończeniu ceremonii, wierni zapraszani przez księdza, udają się do salki katechetycznej na wspólny symboliczny posiłek (chleb, woda i wino) zwany agapą. W Polskich rodzinach ważnym dniem jest Wielka Niedziela – Dzień radości. W tym dniu poranny dźwięk dzwonów budzi śpiących. Po rezurekcji zasiadamy do świątecznego stołu, by podzielić się święconym jajkiem, złożyć sobie życzenia i świętować przy suto zastawionym stole, na którym króluje święcone, jajka, pasztety, piękne kolorowe mazurki i wiele innych smakowitych potraw.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Kto rządzi w mieście?

Drużyn sportowych Berlin ma mnóstwo. Która dyscyplina jest najpopularniejsza? Kto spośród liczącej się stawki odnosi obecnie największe sukcesy? Czyje hale wypełniają się kibicami? W końcu, na jakie mecze warto się wybrać? Sprawdźmy.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - kwiecień 2024