bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Polski rarytas

Pierogi to potrawa, którą zachwycają się nie tylko Polacy. Gdy odwiedzają nas turyści z zagranicy, właśnie to danie wybierają goszcząc w polskich restauracjach. Pierogi uważane są na naszą narodową potrawę, wygrywamy nimi wszystkie rankingi kulinarne, lecz jednak przybyły one do nas z Chin.

To właśnie Chińczycy wymyślili te wyborne kawałki ciasta nadziewane różnymi farszami. Do Polski pierogi dotarły przez Ruś, a z naszego kraju powędrowały na zachód. Pierogi znano w Polsce już w XII wieku. Dawniej różniły się między sobą kształtem i smakiem w zależności, na jaką uroczystość zostały przygotowane? Takie odświętne pierogi miały też swoje różne nazwy: kurniki – duże, przygotowywane na wesela z różnymi nadzieniami, zawsze z dodatkiem kurczaka, knysze – pierogi żałobne, podawane na stypie, koladki – pieczone w styczniu, w okresie kolędowania. Pierogi są dziś znane na całym świecie. Różnią się od siebie nazwą, kształtem, farszem i sposobem przyrządzana. Oto kilka przykładów faszerowanego ciasta z całego świata:

wonton – chińskie, podawane zazwyczaj w zupie

empanada – hiszpańskie, smażone z warzywami lub serem

chinkali – gruzińskie, duże, wypełnione mięsem i jego wywarem

samosy – indyjskie, trójkątne, smażone w głębokim tłuszczu, przyrządzane na ostro

ravioli – włoskie, małe, kwadratowe z ciasta makaronowego

pielmieni – rosyjskie pierogi z farszem mięsnym

wareniki – narodowa potrawa kuchni ukraińskiej, podawane na słodko lub ostro

kibiny – tatarskie i litewskie, z ciasta drożdżowego, pieczone w piekarniku i podawane z bulionem

kołduny – litewskie i białoruskie małe pierożki nadziewane surowym mięsem. 

Pierogi to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań polskiej kuchni. Choć tradycyjnie przygotowuje się je w wodzie, te usmażone na patelni są jeszcze smaczniejsze. Chrupiące, zarumienione ciasto kryje w sobie rozpływający się w ustach farsz. 

Wspólnym elementem przepisów jest ciasto, dlatego najpierw przedstawiamy, jak je przyrządzić. Przepis jest taki sam dla wszystkich pierogów i gwarantuje idealnie puszyste i sprężyste ciasto. Będziemy potrzebować 500 g szklanki mąki pszennej, szklankę gorącej wody, pół łyżeczki soli oraz cztery łyżki oleju roślinnego. 

Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, a następnie wlewamy olej i wodę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy – najpierw łyżką, potem ręką. Gdy się połączą, podsypujemy stolnicę mąką i to na niej wyrabiamy ciasto, aż stanie się całkowicie gładkie i sprężyste. Na końcu formujemy je w kulę, zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na pół godziny w temperaturze pokojowej. W tym czasie przygotowujemy wybrane nadzienie. Gdy będzie gotowe, oddzielamy porcje ciasta i wałkujemy je na cienki placek, a następnie wykrawamy kółka szklanką lub specjalną foremką. Nakładamy na nie nadzienie za pomocą łyżeczki, składamy ciasto na pół i sklejamy brzegi palcami. 

Nadzienie do pierogów ruskich

Do przygotowania farszu do ruskich potrzebujemy 300 g twarogu półtłustego, 500 g ugotowanych ziemniaków, jedną dużą cebulę, sól i pieprz do smaku i oczywiście olej rzepakowy. Siekamy cebulę w drobną kostkę. Na patelni podgrzewamy olej rzepakowy, który nadaje się do smażenia z uwagi na wysoką temperaturę dymienia. Przerzucamy cebulę na patelnię i smażymy ją, aż się przyrumieni. W misce ugniatamy ziemniaki, następnie dodajemy do nich twaróg, pieprz i sól i dalej ugniatamy, aż do połączenia składników. Na końcu dodajemy przestudzoną cebulę i znów mieszamy, tym razem łyżką. Tak przygotowanym farszem możemy nadziewać ciasto.

Nadzienie do pierogów z pieczarkami i żółtym serem

Będziemy potrzebowali 500 g pieczarek, 200 g żółtego sera w kostce, jedną cebulę, pieprz, sól i olej rzepakowy. Oczyszczamy i kroimy drobno pieczarki. Cebulę znów kroimy w kostkę, jak w poprzednim przepisie. Wrzucamy obydwa składniki na mocno rozgrzany olej i smażymy na dużym ogniu, by woda z pieczarek szybko odparowała. Gdy się zarumienią, odstawiamy patelnię z ognia i pozostawiamy cebule do ostygnięcia. W tym czasie ścieramy żółty ser. Na koniec mieszamy wszystkie składniki, doprawiając je solą i pieprzem. Farsz jest gotowy.

Nadzienie na pierogi z mięsem 

Do przygotowania tego farszu będziemy potrzebowali 700 g wieprzowego mięsa mielonego, jedno jajko, jedną cebulę, pieprz, sól i majeranek oraz olej rzepakowy. Ponownie cebulę siekamy w drobną kostkę i smażymy ją na oleju rzepakowym. Następnie dodajemy mięsa mielonego i smażymy, aż w całości zmieni kolor. Doprawiamy pieprzem i solą. Gdy ostygnie, przekładamy je do miski i wbijamy do niego jajko, a także dodajemy majeranku. Całość blendujemy. Tak przygotowany farsz gotowy jest do nadziewania ciasta.

Nadzienie do pierogów chińskich (najpopularniejsze z wielu)

Mielona wieprzowina 400 gram, 1 jajko, 2 łyżeczki startego imbiru, 1/4 szklanki pokrojonej w kostkę szalotki, 1,5 łyżki sosu sojowego [naturalny warzony jasny sos sojowy], 2 łyżeczki oleju sezamowego, 2,5 łyżki domowego sosu czosnkowego chili (nieobowiązkowe. Jeśli zdecydujesz się go pominąć, pamiętaj o dostosowaniu słoności i dodaniu czosnku w tym przepisie), świeża kapusta pekińska poszatkowana 600 gramów (doprawić 1,5 łyżeczki soli i wycisnąć płyn, otrzymasz około 350 gramów kapusty). Połączyć składniki, doprawić i farsz jest gotowy.

Jak przygotować pierogi z patelni? Pierogi najpierw muszą zostać ugotowane. A więc do dużego garnka nalewamy wody, solimy ją i stawiamy na ogień. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i wrzucamy pierogi. Gotujemy je do momentu, aż wypłyną na wierzch. Wyciągamy pierogi łyżką durszlakową i rozkładamy na czystej i suchej powierzchni. Osuszamy je delikatnie czystą ściereczką. Gdy już całkowicie pozbędziemy się wilgoci, wlewamy na patelnię olej rzepakowy i mocno go rozgrzewamy. Smażymy pierogi z obydwu stron, aż staną się złociste i chrupiące. To idealny sposób na podkreślenie ich smaku i aromatu. Pierogi przygotowane na patelni to świetna alternatywa dla tych tradycyjnych, gotowanych w wodzie. 

Bogusław Sypień

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024