bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Ogórkowy sezon rozpoczynamy

​Ogórek wygrywa najwyższą zawartością wody nie tylko wśród warzyw, ale niemal wszystkich roślin. Woda stanowi aż 97% jego składu. Trudno o lepszy wybór na upalny dzień.

Możemy jeść go solo, dodać do kanapek, sałatek, soków czy vege lemoniady. Jest niezawodny w nawadnianiu. Odkwasza i obniża ciśnienie. Nie tylko dobrze gasi pragnienie, jest też niskokaloryczny. Ile kobiet z naszego otoczenia nieustannie się odchudza, pewnie nie damy rady zliczyć. Jednym z ekipy sprzymierzeńców dobrej sylwetki, jest „ten” w zielonym garniturku. Ma niewiele kalorii i dużo wody. Zawiera dobroczynny błonnik a kolor zielony to nie przypadek. Jako przedstawiciel roślin zielonych, ogórek wygrywa zawartością najważniejszych antyoksydantów. Mowa np. o chlorofilu – zielonym barwniku, który ogranicza stany zapalne, sprzyja dotlenieniu komórek i oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nokautując toksyny, chlorofil pomaga uporać się z nieprzyjemnym oddechem i ostrym zapachem potu. Ogórek chłodzi, nawadnia, detoksykuje, a do tego zawiera pokaźne dawki potasu – pierwiastka, który obniża ciśnienie i wspiera pracę mięśnia sercowego. Wobec tego nasuwa się jeden wniosek – jedzmy ogórki, bo warto.

OGÓRKI MAŁOSOLNE

Na doskonale ukiszone ogórki małosolne nie trzeba czekać zbyt długo. Pierwszymi smakowitymi efektami zachwycimy się już w kilka dni po zalaniu warzyw miksturą na bazie wody i soli. Jeśli wybieramy ogórki, to zwróćmy uwagę na małe i jędrne. Doskonale sprawdzą się te, które na jednym końcu mają jeszcze pozostałości kwiatu, czyli suche i żółtawe płatki. Choć nazwa może wskazywać na niską zawartość soli, jest to składnik niezbędny do procesu kiszenia. Ogórki małosolne będą gotowe do spożycia już po dwóch dniach, a najlepiej rozprawić się z nimi w ciągu tygodnia.

Składniki:

  • 1,5 kg świeżych i niewielkich ogórków gruntowych
  • ½ główki świeżego czosnku
  • 3-4 gałązki kopru
  • 10 cm korzenia chrzanu i jego liście
  • 2 łyżki soli kamiennej
  • 2 litry wody

Ogórki dokładnie płuczemy zimną i bieżącą wodą. Nie obieramy, jedynie delikatnie odcinamy końce. Całą główkę czosnku myjemy, kroimy na pół, a następnie każdą część znów dzielimy na dwie mniejsze. Korzeń chrzanu i gałązki kopru opłukujemy wodą i osuszamy. Chrzan kroimy w plasterki lub słupki. Na dnie czystego i wysuszonego słoika układamy gałązkę kopru, listek laurowy i część czosnku. W kolejnym kroku na składniki wykładamy kilka ogórków, dociskamy i przykrywamy kolejną porcją czosnku, kilkoma plastrami chrzanu oraz jego liśćmi.

Na samym wierzchu układamy jeszcze ostatnie gałązki kopru i plasterki chrzanu. Przyjęło się, że na podaną porcję wody ( 1litr) przypada 1 łyżka soli. Do garnka wlewamy dwa litry wody, dodajemy sól i dokładnie mieszamy do rozpuszczenia soli. Wodę z rozpuszczoną solą wlewamy do słoika z ogórkami. Płyn powinien całkowicie je zakryć. Teraz wystarczy lekko docisnąć ogórki talerzykiem lub szklanką, aby były zanurzone i zabezpieczyć wierzch słoika gazą. Jeśli zamierzamy przechowywać ogórki w kamionce, umieśćmy na górze talerzyk, na którym położymy kamień i dopiero wtedy nałóżmy pokrywkę. Smacznego!

OGÓRKI Z PESTO

Ogórki z pesto to niezwykle orzeźwiająca propozycja na lato. Chrupiące warzywa skąpane w bogatym sosie z oliwy i bazylii to propozycja, która zawładnie sercami wszystkich. Całość jest prosta i szybka w przygotowaniu, ale również niezwykle zaskakująca. 

Składniki:

  • 500 g świeżych ogórków
  • ¼ łyżeczki soli

Pesto:

  • 50 g tartego parmezanu
  • 70 g liści bazylii
  • 20 g orzechów nerkowca
  • 20 g orzechów włoskich
  • 20 g orzechów piniowych
  • 10 ml soku z cytryny
  • 2 ząbki czosnku
  • 120 ml oliwy z oliwek
  • ½ łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka soli

Ogórki umyj i za pomocą obieraczki do warzyw pokrój je na bardzo cienkie plastry wzdłuż dłuższego boku. Jeśli zależy ci na czasie, możesz też pokroić je na zwykłe plasterki za pomocą tarki do warzyw. Danie straci jedynie na zaskakującym wyglądzie.

Plasterki ogórków umieść na sitku i posyp solą. Zostaw je na co najmniej 15 minut, by oddały nadmiar wody. Orzechy upraż na suchej patelni przez kilka minut. Do miski robota kuchennego lub blendera włóż: liście bazylii, parmezan, orzechy, czosnek, sok z cytryny i czarny pieprz. Miksując, dodawaj stopniowo oliwę z oliwek do momentu osiągnięcia pożądanej konsystencji. 

W razie potrzeby dopraw pesto do smaku. Ogórki i pesto przełóż do miski i bardzo dobrze wymieszaj. Warzywa powinny być całe pokryte bazylią. Ogórki z pesto podawaj od razu po przygotowaniu lub w upalne dni – po schłodzeniu w lodówce. Smacznego!

Bogusław Sypień

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024