bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Maj w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

1-5 maja 

Pictoplasma Berlin to międzynarodowy festiwal współczesnego projektowania rysunkowego, od sztuki po ilustrację i projektowanie graficzne. Na festiwal składają się konferencje, wystawy i programy projekcji. Odbędzie się w stolicy Niemiec po raz dwudziesty!

Jako jeden z wiodących na świecie festiwali najnowszych trendów w kulturze wizualnej. Pictoplasma gromadzi międzynarodowych artystów z czołówki współczesnego projektowania, artystów kreujących postaci, ilustracje, grafiki, animacje i sztukę w przestrzeni miejskiej. Twórcy, producenci i fani maja okazję do wspólnych rozmów, mogą wziąć udział w szeregu projekcji a także wystaw i pokazów grupowych. 

5 maja 

Tarantula dla Pani? Modliszka dla Pana? A może żmija? Albo pyton? Takie pytania usłyszycie tylko o wyłącznie podczas tej giełdy. 

Na Terraristikbörse (Giełdzie Terrarystycznej) w Berlinie miłośnicy gadów mogą kupić jaszczurki, węże i pająki oraz uzyskać informacje na temat właściwych dla gatunku warunków trzymania zwierząt.

Terraristikbörse Berlin to największa giełda gadów w Berlinie-Brandenburgii. Od 2002 roku miłośnicy gadów z Berlina i okolic spotykają się, aby oglądać i kupować zwierzęta.

Wystawcy z całych Niemiec oferują szeroką gamę jaszczurek, węży, pająków, owadów, takich jak legwany, kameleony, tarantule, skorpiony, modliszki, żmije i pytony. Odwiedzający mogą również nabyć terraria, akcesoria i dekoracje terrarystyczne, karmy dla zwierząt oraz specjalistyczną literaturę z zakresu terrarystyki. Targi są otwarte zarówno dla początkujących i zainteresowanych, jak i wieloletnich i doświadczonych hodowców gadów.

Nowicjusze na Terraristikbörse Berlin otrzymują szczegółowe porady na temat optymalnej opieki nad zwierzętami oraz wszelkiego rodzaju informacje na temat gadów. Wydarzenie odbywa się w ścisłej współpracy z urzędowym lekarzem weterynarii i organem ochrony gatunków, którzy kontrolują zgodność z przepisami dotyczącymi wymiany i sprawdzają, czy zwierzęta są trzymane w sposób odpowiedni dla gatunku.

Adres:

Tegeler Seeterrassen, Wilkestr. 1, 13507 Berlin 

Godziny otwarcia: 

od 10:00 dp 15:00

Bilet: 8 Euro, dzieci do 11 roku życia za darmo

8-12 maja 

Ten kolorowy festiwal folklorystyczny dla dzieci i dorosłych odbywa się co roku w maju w mieście-ogrodzie Staaken (Spandau).

Przez pięć majowych dni festiwal zapewnia rozrywkę i zabawę dla całej rodziny. Liczne przejażdżki i gry dla dzieci i dorosłych czekają na odwiedzających na idyllicznie położonym placu targowym w Staaken. Piękny ogródek piwny jest idealnym miejscem na delektowanie się orzeźwiającymi napojami i świeżo przygotowanymi specjałami z grilla.

Adres:

Ungewitterweg, 13591 Berlin 

11 i 12 maja 

W połowie maja w berlińskiej dzielnicy Schöneberg odbywa się wiosenny festiwal „Primavera”. Na odwiedzających czekają dania ze szparagów i inne przysmaki, a także barwny program sceniczny.

Odwiedzający mogą spodziewać się licznych przysmaków, takich jak świeżo przygotowane szparagi Beelitz, zupa szparagowa, chrupiące szaszłyki, organiczne kiełbaski, wędzone ryby i wiele innych. Rolnicy i ogrodnicy oferują świeże owoce i warzywa, a także młode rośliny i zioła na różnych stoiskach.

Godziny otwarcia: 

sobota: 11:00-20:00

niedziela: 10:00-20:00

Wstęp wolny

13 – 19 maja 

Berliner Theatertreffen („Berlińskie Spotkanie Teatralne”) to najważniejszy festiwal teatralny w Niemczech, który gromadzi w Berlinie aktorów, dziennikarzy i gości z całego świata.
Festiwal prezentuje różne formy teatru, od tańca po lalkarstwo, teatr muzyczny i instalacje teatralne. W programie są również warsztaty, wydarzenia wieczorne, występy gościnne i czytania nowych sztuk. W 2024 roku festiwal odbędzie się po raz 61.

Każdego roku sercem Theatertreffen jest dziesięć najbardziej niezwykłych produkcji, wybranych przez niezależne jury złożone z krytyków spośród około 400 przedstawień sezonu. Fani teatru będą mogli obejrzeć dziesięć sztuk nominowanych przez jury na żywo.

Bogaty program towarzyszący uzupełnia prezentację najlepszego teatru niemieckojęzycznego. Dyskusje ze znanymi gośćmi ze świata kultury, polityki i biznesu nakreślą powiązania między światem teatru a aktualnymi kwestiami społeczno-politycznymi. Ceremonie wręczenia nagród, dyskusje publiczności, imprezy premierowe i koncerty również przyciągną wielu fanów teatru do Haus der Berliner Festspiele.

Bucket List, von Yael Ronen & Shlomi Shaban, reżyseria: Yael Ronen

Fot. Ivan Kravtsov 

Bilety na pojedyncze spektakle: 15 Euro

17-20 maja

Berlin prezentuje swoje najbardziej kolorowe oblicze: Podczas Karnawału Kultur liczne grupy różnych narodowości prezentują na wielkiej paradzie muzykę, tańce, przedstawienia, sztuki wizualne i akrobatykę.

Każdego roku wiosną Karnawał Kultur świętuje różnorodność kulturową Berlina. Przez cztery festiwalowe dni berlińczycy i turyści poznają stolicę od jej najlepszej strony: kosmopolitycznej i międzynarodowej, dynamicznej i pełnej życia, różnorodnej i kolorowej.

Punktem kulminacyjnym Karnawału Kultur jest parada uliczna w niedzielę Zesłania Ducha Świętego na Kreuzbergu. Tutaj ponad 5000 tancerzy, muzyków i artystów z całego świata występuje dla pół miliona ludzi wylegających na ulice. Od brazylijskiej samby po chiński taniec lwa, od zachodnioafrykańskich bębnów po berneńskie dęciaki, grupy karnawałowe w imponujący sposób udowadniają, że skarbem Berlina jest jego różnorodność i międzynarodowość.

19 maja

Z okazji tego ogólnoświatowego wydarzenia, które ma na celu podkreślenie wkładu muzeów w życie społeczeństw, wiele berlińskich muzeów otwiera swoje drzwi. To okazja do wspaniałych wycieczek oraz do wzięcia udziału w nietuzinkowych wydarzeniach. 

Dlaczego ludzie tworzą kolekcje? Istnieje wiele powodów – czy to ciekawość naukowa, chęć zachowania dóbr kultury dla potomnych, czy też dokumentowanie rozwoju swojego, artystów czy nawet świata. Jednocześnie kolekcjonowanie jest jedną z najstarszych pasji ludzkości. Od wczesnych gabinetów osobliwości, przez książęce i prywatne kolekcje, aż po dzisiejsze muzea, kolekcje muzealne oferują ekscytujące przeżycia. Żadna kolekcja nie jest przypadkowa; każda ma swoją historię i służy jako pomost między kulturową przeszłością a teraźniejszością.

Celem Międzynarodowego Dnia Muzeów jest zwrócenie uwagi na szerokie spektrum działalności muzealnej i różnorodność tematyczną około 6500 muzeów w Niemczech. Ustanowiony w 1977 r. Międzynarodowy Dzień Muzeów ma na celu umożliwienie muzeom i ich pracownikom na całym świecie współpracy w celu podkreślenia znaczenia ich pracy jako wkładu w życie kulturalne i społeczne.

24 maja – 9 czerwca

Każdego roku wiosną festiwal folklorystyczny Steglitzer Woche zaprasza odwiedzających do zabawy w zielonym parku Bäkepark.

Tradycyjne wydarzenie oferuje mieszankę programu kulturalnego i popularnych atrakcji festiwalu ludowego. Równolegle w całej dzielnicy Steglitz odbywają się różne imprezy.

Na odwiedzających czeka około 60 atrakcji. Przejażdżki to jest to! Najważniejsze z nich to „Dookoła Świata”, popularne karuzele „Melodie Star” i „Break Dance”, samochodziki i karuzele dla dzieci. Ofertę uzupełniają loterie, gry zręcznościowe, koszykówka, łowienie kaczek i zabawne gry w kokosa. Ogródek piwny z muzyką na żywo w pawilonie zaprasza odwiedzających do cieszenia się słońcem przy chłodnym drinku, a bar z przekąskami dla smakoszy oraz różne grille i stoiska z naleśnikami sprawią, że nikt nie będzie głodny.

Nagroda Kabaretowa jest częścią Steglitzer Woche od dłuższego czasu. Artyści z dziedziny muzyki, tańca, akrobatyki, komedii, magii i żonglerki zaprezentują swoje umiejętności w dwóch pięciominutowych występach. Nagroda zostanie przyznana artyście, który otrzyma najgłośniejsze brawa od publiczności.

Wstęp wolny

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Najnowsze wydanie - czerwiec 2024