Są też takie, które uchodzą za wyjątkowe dania narodowe. Te flagowe dania to między innymi kotlety. Najwybitniejsze to argentyński stek wołowy, Wiener Schnitzel, japoński Tonkatsu, rosyjski kotlet po kijowsku, i wiele innych.
Bez dwóch zdań należy do nich nasz ulubiony kotlet de volaille, schabowy z kapustą, mielony z marchewką i inne regionalne specjały. Niemal we wszystkich krajach na wszystkich kontynentach wyłączając Izrael i całą Arabię, istnieje jakaś odmiana kotleta. Niemal każdy ma ulubiony sposób przygotowania kotleta, lecz jak świat długi i szeroki wersji podania choćby schabowego jest kilkaset. Proponuję dziś wersję po japońsku, która słusznie uchodzi za jedną z najpopularniejszych i najsmaczniejszych, do tego stopnia, że utworzono sieć restauracji podających tylko kotleta schabowego po japońsku z miską ryżu. Ten kotlet nazywa się Tonkatsu, a całe danie Katsudon.
Katsudon (japońska wersja kotleta wieprzowego)
Katsudon to król wszystkich dań donburi! Z soczystym kotletem wieprzowym, soczystą cebulą i jedwabistym jajkiem o smaku dashi podanym na parującej misce japońskiego ryżu. To danie zapewniające najlepsze doznania!
Składniki na 2 osoby:
- 2 kotlety schabowe bez kości
- 2 szczypty soli i pieprzu
- 4 łyżki mąki uniwersalnej
- 1 duże jajko
- 1 łyżeczka oleju kuchennego
- 50 g bułki tartej panko
- olej kuchenny do smażenia
- Bulion
- 150 ml ciepłej wody
- 100 g żółtej cebuli pokrojonej w piórka
- 1 łyżka Mirin lub Sake
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka bulionu z kurczaka w proszku (lub dashi granulki)
- 2 łyżki sosu sojowego
Podanie
- 3 jaja w temperaturze pokojowej
- 2 porcje gotowanego ryżu
- Pietruszka lub szczypior do dekoracji
Przygotowanie sosu to wymieszanie ciepłej wody, Mirinu lub sake, cukru, sosu sojowego oraz bulionu aż do rozpuszczenia składników. Następnie przygotowujemy kotlety. Po lekkim rozbiciu, lekko solimy i doprawiamy pieprzem, panierujemy w mące, jajku i bułce, tartej mocno dociskając, aby panierka solidnie przywarła do mięsa. Smażymy na gorącym oleju na złoty kolor z obu stron. Odkładamy na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu, a potem na deskę do krojenia i kroimy w paski o szerokości 2cm.
Na małej patelni rozgrzewamy połowę naszego bulionu, gdy zacznie wrzeć, dodajemy odrobinę cebuli, a po chwili wkładamy jeden kotlet (pokrojony) i przykrywamy go pokrywką. Rozbijamy w misce jedno jajko, lekko roztrzepujemy i wylewamy na gorący kotlet. Natychmiast przykrywamy pokrywką. Gdy jajko będzie dobrze ścięte, do odpowiednio dużej miski wykładamy porcję ugotowanego ryżu i zalewamy zawartością naszej patelni, zsuwając kotlet i polewając ryż sosem. Z drugą porcją robimy podobnie. Zagrzewamy drugą połowę bulionu, wkładamy pokrojony kotlet i po zagrzaniu wlewamy jajko. Gdy jajko będzie ścięte, wykładamy zawartość patelni na drugą porcje ryżu, gotowe.
Do dekoracji można użyć pietruszki zielonej lub szczypioru.
Z pewnością wielu słyszało teorię, że miasto Waseda jest miejscem narodzin katsudon. W pobliżu Uniwersytetu Waseda znajduje się wiele restauracji serwujących katsudon, a klienci ustawiają się w kolejce przed niektórymi z nich w porze lunchu. Najpopularniejszą wersją katsudon w Japonii jest ta podawana z japońskim bulionem i z jajkiem,
Niektórzy twierdzą, że katsudon przygotowywany z bulionem z jajkiem został wymyślony w restauracji Sanchoan, rzekomo działającej od okresu Edo (150 lat). Przy wejściu do Sanchoan widnieje napis „Najstarszy zakład Waseda”, a na innych znakach „dawniej służący Gwardii Cesarskiej” i „dawniej służący rodzinie Okuma”. Historia pochodzenia katsudon rozprzestrzeniła się dzięki programom telewizyjnym i czasopismom, a widok kolejek już nikogo nie dziwi. Samo Katsudon jest bardzo syte i niezbyt drogie, dlatego zyskuje ogromną popularność wśród restauratorów i ich klientów.
Bogusław Sypień