bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Jakie dokumenty należy sprawdzić przy zakupie nieruchomości?

Zakup nieruchomości to bardzo poważna decyzja, do której warto się bardzo dobrze przygotować. Mieszkania w dzisiejszych czasach często kupowane są bez udziału profesjonalnego doradcy.

Niektórych wad lub szkód nie można rozpoznać gołym okiem i stają się one widoczne dopiero później. Ponadto, istotne dokumenty dotyczące zakupu nieruchomości – przed podjęciem decyzji o zakupie – nie zawsze są dostępne w całości, tak aby można było je przejrzeć i sprawdzić w wystarczającym stopniu. Zachowując niezbędną ostrożność, można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Pokażemy Ci niektóre dokumenty, które są ważne przy zakupie nieruchomości i których należy zażądać od sprzedającego.

Sprawdź wszystkie istotne dokumenty przy zakupie nieruchomości

Przed zakupem nieruchomości ważne jest, abyś jako potencjalny nabywca dostał wszystkie dokumenty dotyczące zakupu nieruchomości. Przed zakupem powinieneś dokładnie się dowiedzieć, co musisz wiedzieć o swojej wymarzonej nieruchomości. Obowiązuje tutaj następująca zasada: im więcej informacji posiadasz, tym bardziej spokojny możesz podejść do zakupu nieruchomości. Da ci to dobry obraz sytuacji i pozwoli zapoznać się ze wszystkimi kluczowymi szczegółami dotyczącymi mieszkania. Ponadto będziesz w stanie przedstawić wszystkie dokumenty i przedstawić dowody historii w przypadku późniejszej odsprzedaży.

Kupując nieruchomość, upewnij się, że z wyprzedzeniem otrzymałeś od sprzedającego następujące dokumenty:

  • Plan zagospodarowania terenu (Lageplan)
  • Plan i przekrój mieszkania (Grundriss und Schnitt)
  • Obliczenie powierzchni mieszkalnej i użytkowej (Wohn- und Nutzflächenberechnung)
  • Opis budynku (Baubeschreibung)
  • Plan zagospodarowania otwartej przestrzeni (Freiflächengestaltungsplan)
  • Świadectwo energetyczne (Energieausweis)
  • 3 ostatnie protokoły ze spotkań wspólnoty mieszkaniowej i plan zagospodarowania na przyszły rok (3 Protokolle und Wirtschaftsplan)
  • Pozwolenie na budowę i plany budynku (Baugenehmigung und Baupläne)
  • Zawiadomienia o naliczeniu podatku od nieruchomości (Grundsteuerbescheide)
  • Zdjęcia nieruchomości – wewnątrz i na zewnątrz

Koniecznie sprawdź wpis w księdze wieczystej

Na podstawie wpisu w księdze wieczystej można dokładnie sprawdzić, czy sprzedający jest faktycznie właścicielem nieruchomości. Można również sprawdzić, w jakim stopniu nieruchomość jest obciążona prawami osób trzecich. Mogą to być na przykład hipoteki, prawa mieszkaniowe lub prawa drogi. Można również sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek przepisy dotyczące ochrony zabytków, których należy przestrzegać. Zdecydowanie należy jak najszybciej uzyskać wypis z rejestru gruntów.

Jeśli sprzedający nie ma nic do ukrycia, ujawnij wszystkie dokumenty podczas sprzedaży nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej dokumentów może dostarczyć sprzedający, tym lepiej.

Wymienione dokumenty nie są wszystkimi dokumentami, o które trzeba poprosić przy kupnie nieruchomości. Jest ich naprawdę bardzo dużo i w zależności od nieruchomości trzeba sprawdzić ich kompletność. Na przykład w Niemczech ciągle zdarzają się nieruchomości objęte dzierżawą wieczystą i nie mówimy tu tylko o gruntach. Kilka lat temu miała w ofercie mieszkanie, które miało właśnie taki wpis w księdze wieczystej i poinformowałam kupującego, że co kwartał będzie musiał ponosić niewielkie dodatkowe opłaty. 

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego ma sens

Przy kupnie mieszkania można zlecić wycenę nieruchomości pośrednikowi nieruchomości, aby poznać uczciwą i realistyczną ocenę wartości rynkowej nieruchomości. W większości przypadków sprzedający nieruchomość już wcześniej przygotował taki raport z wyceny, o który powinieneś poprosić. W przeciwnym razie należy zlecić taką wycenę samodzielnie. Jest to opłacalne. Pod uwagę brane są różne kryteria, na przykład aktualne oferty porównawcze, rozwój rynku w regionie i perspektywy na przyszłość. Ważne jest, aby wyspecjalizowany ekspert – zazwyczaj agent nieruchomości – znał regionalny rynek nieruchomości od podszewki, posiadał dogłębną wiedzę na temat sektora, a także przeprowadził inspekcję na miejscu.

Przy kupnie domu jednorodzinnego polecam zatrudnienie rzeczoznawcy budowlanego, który sprawdzi w jakim stanie jest budowla. Pomoże on nam wykryć wszystkie ukryte szkody, tak aby uniknąć niespodzianek w przyszłości. Ponadto, jeżeli nieruchomość jest do remontu pozwoli nam oszacować koszty z jakimi będziemy musieli liczyć się przy remoncie. Mimo, że taka usługa nie będzie tania pozwoli nam wyeliminować dużo nerwów w przyszłości. 

Polegaj na wiedzy ekspertów przy zakupie nieruchomości

Jeśli nie masz pewności co do różnych dokumentów, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Wykwalifikowany agent nieruchomości z odpowiednim doświadczeniem może udzielić ci porady i pomocy. Sprawdzanie dokumentów przy zakupie nieruchomości jest często żmudne i zajmuje dużo czasu. Dobry agent nieruchomości wesprze cię w obsłudze nowo nabytej nieruchomości nawet po sfinalizowaniu umowy kupna-sprzedaży.

Autor: Olga Martin, Pośrednik Nieruchomości w Niemczech – www.immolla.com

Moją specjalizacją jest zakup, wynajem i sprzedaż nieruchomości w Niemczech. Pomagam moim klientom przejść bezpiecznie przez każdy etap sprzedaży. 

Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Listopad 2024 w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

Czytaj więcej

Felieton listopad

Szukając przy jesieni sensu życia, zapisałam się na kurs filozofii. Tęskniąc za formułą uniwersyteckich wykładów, dostałam w pakiecie niezmiernie przemądrzałych uczestników kursu, którzy do powiedzenia mają więcej niż sama profesora. Nie szkodzi. Środy dzięki temu do końca zimy mam zagospodarowane, a wiadomo, że zimą dobra wymówka, by nie ruszać się spod koca jest na wagę złota. Wymówkę więc już mam.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - listopad 2024