bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Tak powinien zaczynać się każdy miesiąc! Mało! Każdy dzień w roku powinien być tym dniem – Dniem Dziecka!

Istnieją miliony cytatów dotyczących dzieci i ich świata. Nam podoba się myśl poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który powiedział: „Odkrycia małego dziecka są jak kamienie kosz- towne – najtrwalsze, najpewniejsze i najświetniejsze ze zdo- byczy.” Liczy się odkrywanie i doświadczanie nowego. Ży- czymy więc Wam i sobie, abyśmy byli jak dzieci. Żeby nasza kolekcja kosztownych kamieni ciągle rosła, a nasza ciekawość życia nigdy nie zniknęła!

Warto podchodzić do znanych rzeczy z nowym spojrzeniem. Uczy nas tego co miesiąc kucharz Bogusław Sypień, który tym razem podaje wyśmienite przepisy na … ogórki, aż chce się zaśpiewać „Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek…” Czy znacie ogórki z pesto? To niezwykle orzeźwiająca pro- pozycja na lato! Nie mieliśmy pojęcia o takim wykorzystaniu tych zielonych warzyw, które, jak żadne inne, potrafią nas chłodzić, a nasze organizmy skutecznie detoksykować. Spró- bujcie a będziecie przecierać i wy oczy ze zdumienia!

W czerwcu odbędzie się wydarzenie, które już samo w so- bie jest kosztownym kamieniem – to Długa Noc Nauki. W tę „najmądrzejszą noc w roku” liczne instytucje naukowe i la- boratoria otwierają swoje drzwi i zapraszają odwiedzających do udziału. Możemy zaszaleć ze swoimi dziećmi, ale też my, dorośli. Chociaż w tę jedną noc dajmy się ponieść sile ekspery- mentów naukowych, bogactwu bibliotek czy salom wykłado- wym, na których usłyszymy o rzeczach, o których nie śniło się filozofom! Marta Janik jak zwykle robi dla nas przegląd najcie- kawszych wydarzeń w stolicy Niemiec a my postanawiamy przynajmniej w co drugim wziąć czynny udział!

Nasza felietonistka Anna Burek bardzo nostalgicznie pisze o tym, jak to było kiedyś, kiedy byliśmy dziećmi, kiedy byli- śmy młodsi, a jak to jest teraz. Gdzie się podziały spontaniczne spotkania ze znajomymi? Kiedy ostatnio wymienialiśmy się polecajkami nowych knajp? Kiedy pojechaliśmy na wakacje tam, gdzie naprawdę chcieliśmy? Kiedy ostatni raz kłócili- śmy się o światopogląd, a nie o miejsce parkingowe? „W co- dziennej gorączce starzejemy się jeszcze szybciej i brzydziej niż byśmy chcieli.” Tęskniliśmy za dorosłością i co ona nam przyniosła? A zatem w czerwcu – pozwólmy sobie na więcej niż zwykle. Marzmy do woli! Spełnijmy choć jedno marzenie, weźmy głęboki oddech i czerpmy z czerwca, ile się da! To taki przepiękny miesiąc!

Życzymy Wam, aby zawsze starczyło Wam siły na odkrywa- nie czegoś nowego. Może pod koniec roku ten naszyjnik z od- kryć, czyli kamieni szlachetnych, będzie najdłuższym naszyj- nikiem w waszej kolekcji? Kto wie!

Redakcja

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024