bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Tak powinien zaczynać się każdy miesiąc! Mało! Każdy dzień w roku powinien być tym dniem – Dniem Dziecka!

Istnieją miliony cytatów dotyczących dzieci i ich świata. Nam podoba się myśl poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który powiedział: „Odkrycia małego dziecka są jak kamienie kosz- towne – najtrwalsze, najpewniejsze i najświetniejsze ze zdo- byczy.” Liczy się odkrywanie i doświadczanie nowego. Ży- czymy więc Wam i sobie, abyśmy byli jak dzieci. Żeby nasza kolekcja kosztownych kamieni ciągle rosła, a nasza ciekawość życia nigdy nie zniknęła!

Warto podchodzić do znanych rzeczy z nowym spojrzeniem. Uczy nas tego co miesiąc kucharz Bogusław Sypień, który tym razem podaje wyśmienite przepisy na … ogórki, aż chce się zaśpiewać „Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek…” Czy znacie ogórki z pesto? To niezwykle orzeźwiająca pro- pozycja na lato! Nie mieliśmy pojęcia o takim wykorzystaniu tych zielonych warzyw, które, jak żadne inne, potrafią nas chłodzić, a nasze organizmy skutecznie detoksykować. Spró- bujcie a będziecie przecierać i wy oczy ze zdumienia!

W czerwcu odbędzie się wydarzenie, które już samo w so- bie jest kosztownym kamieniem – to Długa Noc Nauki. W tę „najmądrzejszą noc w roku” liczne instytucje naukowe i la- boratoria otwierają swoje drzwi i zapraszają odwiedzających do udziału. Możemy zaszaleć ze swoimi dziećmi, ale też my, dorośli. Chociaż w tę jedną noc dajmy się ponieść sile ekspery- mentów naukowych, bogactwu bibliotek czy salom wykłado- wym, na których usłyszymy o rzeczach, o których nie śniło się filozofom! Marta Janik jak zwykle robi dla nas przegląd najcie- kawszych wydarzeń w stolicy Niemiec a my postanawiamy przynajmniej w co drugim wziąć czynny udział!

Nasza felietonistka Anna Burek bardzo nostalgicznie pisze o tym, jak to było kiedyś, kiedy byliśmy dziećmi, kiedy byli- śmy młodsi, a jak to jest teraz. Gdzie się podziały spontaniczne spotkania ze znajomymi? Kiedy ostatnio wymienialiśmy się polecajkami nowych knajp? Kiedy pojechaliśmy na wakacje tam, gdzie naprawdę chcieliśmy? Kiedy ostatni raz kłócili- śmy się o światopogląd, a nie o miejsce parkingowe? „W co- dziennej gorączce starzejemy się jeszcze szybciej i brzydziej niż byśmy chcieli.” Tęskniliśmy za dorosłością i co ona nam przyniosła? A zatem w czerwcu – pozwólmy sobie na więcej niż zwykle. Marzmy do woli! Spełnijmy choć jedno marzenie, weźmy głęboki oddech i czerpmy z czerwca, ile się da! To taki przepiękny miesiąc!

Życzymy Wam, aby zawsze starczyło Wam siły na odkrywa- nie czegoś nowego. Może pod koniec roku ten naszyjnik z od- kryć, czyli kamieni szlachetnych, będzie najdłuższym naszyj- nikiem w waszej kolekcji? Kto wie!

Redakcja

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

„Kontakty” w Gdańsku: Obrona Poczty Gdańskiej

Na początku roku 1939, Polacy w wielu miastach przeczuwali nadciągający wybuch wojny. Dlatego też szybko powołano do istnienia komórkę samoobrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Tą komórką kierował wyszkolony w tym kierunku Alfons Flisy- kowski. Na uwagę zasługuje fakt, iż większa liczba gdańskich pocztowców, była członkami Związku Strzeleckiego.

Czytaj więcej

Igrzyska Paraolimpijskie: Paryż gra dalej

Paryskie Igrzyska Olimpijskie zapamiętamy głównie przez pryzmat ciągnących się za nimi afer w związkach sportowych i marną liczbą medali wywalczonych przez Polaków. Szczególnie złotych. Na szczęście swoich szans poszukamy także na rozgrywanej w dniach 28.08-08.09 Paraolimpiadzie.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - Wrzesień 2024