bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Wydarzenia w styczniu 2024

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

4-20 stycznia 2024

Dni Tańca (Tanztage) to festiwal tańca współczesnego skupiający się na odkrywaniu i wspieraniu wschodzących choreografów i tancerzy z Berlina.Większość uczestniczących w wydarzeniu choreografów i tancerzy stosuje podejście interdyscyplinarne. Spektakle zawierają elementy sztuk wizualnych, muzyki i języka, inne inspirowane są bieżącymi wydarzeniami politycznymi. Popkulturowe odniesienia i gatunki, takie jak np. breakdance, kultura klubowa, talk show i muzyka pop są również częścią festiwalu.
Wszystkie spektakle taneczne odbywają się w Sophiensaele w Berlinie-Mitte, jednej z najważniejszych przestrzeni produkcyjnych i performatywnych dla teatru offowego w Niemczech.

Pełny program festiwalu dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej Sophiensaele: www.sophiensaele.com

Adres:
Sophienstraße 18
10178 Berlin

16-17 stycznia 2024

Międzynarodowe marki i projektanci prezentują swoje kolekcje na kolejny sezon!

Targi mody Seek koncentrują się na wysokiej jakości modzie miejskiej dla młodego pokolenia. Około 250 międzynarodowych marek zaprezentuje swoje kolekcje na następny sezon w Messe Berlin. Około 90 procent pokazywanej tu mody pochodzi od marek tworzących głównie odzież męską. Znajdziemy tu jednak również odzież damską, akcesoria, buty a także gadżety lifestyle’owe.

Adres:
STATION BERLIN
Luckenwalderstr. 4-6
10963 Berlin

Godziny otwarcia:
Wtorek 16.01.2024, 10:00-19:00
Środa 17.01.2024, 10:00-18:00

Szczegóły: seek.fashion

18-24 stycznia 2024


Krótkie, ale wyraziste: Festiwal filmowy British Shorts pokazuje najzabawniejsze, najdziwniejsze i najbardziej ekscytujące filmy krótkometrażowe z Wysp Brytyjskich.

British Shorts to berliński festiwal filmowy celebrujący twórczość filmowców mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Republice Irlandii. Jest to również konkurs: Oprócz obejrzenia zupełnie nowych i innowacyjnych filmów, zarówno jury, jak i publiczność mają możliwość przyznania nagrody najlepszemu filmowi. Projekcjom filmowym towarzyszą liczne koncerty, występy komediowe i imprezy.

Konkurs jest otwarty na różne gatunki filmowe. Są wśród nich dramaty, komedie, thrillery, filmy akcji, animacje, eksperymenty, dokumenty, horrory, filmy science fiction, a także teledyski. Filmy wyświetlane są w dwóch małych i przytulnych kinach studyjnych: Sputnik Kino i City Kino Wedding.

Bilety na British Shorts można nabyć bezpośrednio przed seansami oraz w przedsprzedaży w kasie lub online. Pełny program i linki do uczestniczących kin są dostępne na stronie British Shorts. Wszystkie filmy wyświetlane są w oryginalnym formacie, tj. w języku angielskim i bez napisów.

Sputnik Kino & City Kino Wedding

19-28 stycznia 2024

Międzynarodowy Zielony Tydzień w Berlinie ma za sobą ponad 80 lat bogatej w wydarzenia historii. Z prostych lokalnych targów stały się one najważniejszymi międzynarodowymi targami dla przemysłu spożywczego, rolnictwa i ogrodnictwa. Od 1926 roku ponad 72 000 wystawców ze 116 krajów zaprezentowało szeroką gamę produktów ze wszystkich kontynentów ponad 29 milionom branżowych i prywatnych odwiedzających.

Międzynarodowy Zielony Tydzień w Berlinie jest jednym z najbardziej tradycyjnych berlińskich targów i jednym z najbardziej znanych wydarzeń w Niemczech. Od tego czasu producenci żywności z całego świata wykorzystują IGW do wprowadzania nowych produktów, testowania żywności na rynku i budowania tożsamości marki. Prezentacje produktów są często pogrupowane tematycznie i posortowane według kategorii, metody produkcji lub obszaru pochodzenia.

Każdego roku absolutnym „must” dla każdego odwiedzającego staje się Hala Kwiatowa. Oprócz kolorowych aranżacji ogrodowych oferuje ona program scen ogrodniczych, pokazy ogrodnicze i ciekawostki na temat ogrodnictwa miejskiego. Wśród wystawców w hali kwiatowej znajdują się stowarzyszenia ogrodów działkowych, Centralne Stowarzyszenie Ogrodnicze, Berliński Ogród Zoologiczny i Grün Berlin GmbH. Będzie można podziwiać tysiące wcześnie kwitnących roślin. Tereny wystawowe rolnictwa i hala kwiatowa z ogrodnictwem znajdują się w południowej części terenów wystawowych pod wieżą radiową. Kulinarna wycieczka po Niemczech prowadzi przez zachodnie hale wokół letniego ogrodu. Międzynarodowy przemysł spożywczy koncentruje się głównie we wschodnich halach na terenie wystawy.

Bilety:
Całodniowy: 16 Euro
Na całe wydarzenie: 42 Euro

https://www.gruenewoche.de

26 stycznia- 4 lutego 2024

CTM Festival for Adventurous Music and Art celebruje muzykę eksperymentalną, współczesną i elektroniczną w specjalnych miejscach związanych z nocnym życiem Berlina.


Każdego roku CTM ma na celu zwrócenie uwagi na artystów z regionów spoza zwykłych hotspotów muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Mottem festiwalu w 2024 roku jest „Sustain”. Za pomocą muzyki i dźwięku uczestnicy zajmują się przeciwstawnymi biegunami między determinacją a strachem, między trwałością a stratą, między przetrwaniem a bólem.


Festiwal odbywa się we współpracy z Transmediale, które równolegle do CTM organizuje Haus der Kulturen der Welt. Wspólnie oba wydarzenia postrzegane są jako jedna z największych na świecie platform do refleksji nad kulturą cyfrową.


Szczegóły: www.ctm-festival.de

Do 31 stycznia 2024


Wciągająca wystawa „Viva Frida Kahlo” w Napoleon Complex to wizualnie wciągająca podróż przez życie i twórczość słynnej meksykańskiej artystki.

Wystawa daje 360-stopniowe wrażenia sensoryczne, eksplozję kolorów i czystą witalność. Odwiedzający Napoleon Complex wyruszą w podróż do Casa Azul w Coyoacán w Meksyku, gdzie młoda Frida Kahlo zaczęła malować po tym, jak została przykuta do łóżka po poważnym wypadku.

Do opisu wystawy zostało użyte słowo „Immersive” – ono najlepiej opisuje to, jak widz jest zanurzony w multimedialnej iluzji obrazu i dźwięku, i staje się po prostu częścią tej interakcji. Niejako wchłonięty przez ekrany ze sztuką. Korzystając z systemu projekcji 3D, treści takie jak grafika, animacje, obrazy lub filmy mogą być wyświetlane na trójwymiarowych obiektach, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Można odlecieć!

Odwiedzający zostają dosłownie wciągnięci do świata Fridy Kahlo w latach dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych XX wieku i zanurzają się w jej kolorowych obrazach i autoportretach przedstawiających życie pełne wdzięku, bólu i niezłomnej woli życia. Wszechstronne projekcje tworzą egzotyczne kolorowe światy pełne emocji i pozwalają odwiedzającym doświadczyć pełnego efektu dzieł Fridy Kahlo w dużym formacie.

Wykorzystując projektory o wysokiej wydajności, obrazy Kahlo, które w porównaniu z oryginalną wersją wydają się niemal maleńkie, są ożywiane i wyświetlane na ścianach o długości do 10 metrów i wysokości 5,5 metra, a także na podłodze sali wystawowej. Aby zapewnić wszechstronne wrażenia sensoryczne, narrator w roli artysty prowadzi zwiedzających przez emocjonalny świat wyemancypowanego malarza za pomocą oryginalnych cytatów. Specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa podkreśla wciągającą inscenizację.

Adres:
Napoleon Komplex
Modersohnstraße 49a
10245 Berlin-Friedrichshain


Bilety: €20, ulgowy €15

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Najnowsze wydanie - czerwiec 2024