bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Październik 2024 w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

27 września 2024 – 26 stycznia 2025

Claude Monet, Saint Germain l’Auxerrois, Detail, 1867 © Staatliche Museen zu Berlin, Nationalgalerie / Jörg P. Anders 

W Alte Nationalgalerie można zobaczyć trzy najwcześniejsze widoki Paryża Claude’a Moneta z 1867 roku. Obrazy są uważane za pierwsze impresjonistyczne pejzaże miejskie.

Seria obrazów Moneta z 1867 roku rzuciła nowe twórcze oko na nowoczesne miasto. Impresjoniści jako pierwsi zdecydowali się wyjść ze sztalugami w plener. Monet, zamiast kopiować dzieła słynnych twórców chociażby w Luwrze, wolał malować tętniące życiem życie Paryża ze swojego balkonu. W ten sposób dosłownie odwrócił się od tradycji historyczno-artystycznej i zajął się teraźniejszością rozwijającej się metropolii.

Zaowocowało to trzema niezwykłymi widokami Paryża, przedstawiającymi Saint Germain l’Auxerrois, Jardin de l’Infante i Quai du Louvre. Obecnie dzieła te znajdują się w kolekcjach Nationalgalerie w Berlinie, Allen Memorial Art Museum w Oberlin College (Ohio, USA) oraz Kunstmuseum Den Haag. Współpraca między tymi trzema muzeami umożliwiła ponowne połączenie ważnych obrazów.


Począwszy od tych trzech dzieł, wystawa śledzi odkrycie miasta jako motywu w twórczości  impresjonistów i postimpresjonistów. Wystawa poświęcona impresjonistycznemu pejzażowi miejskiemu obejmuje około dwudziestu starannie wyselekcjonowanych dzieł malarstwa, fotografii i grafiki.

Bilety: 14 Euro / 7 Euro

3 października 2024

Każdego roku 3 października islamskie wspólnoty religijne w Niemczech organizują ogólnokrajowy Dzień Otwartego Meczetu.

W ramach tego dnia wiele berlińskich meczetów i stowarzyszeń oferuje wycieczki z przewodnikiem, wykłady, wystawy, materiały informacyjne i okazje do spotkań.

Tego dnia przede wszystkim liczą się liczne osobiste rozmowy między gospodarzami a odwiedzającymi meczety.  Stawiają one medialny obraz islamu i muzułmanów w nowym świetle. Bardziej niż kiedykolwiek konieczna jest wymiana podstawowych informacji na temat religii islamskiej. W przypadku muzułmanów nacisk kładziony jest na autentyczną komunikację ich religijnego wizerunku.

3-8 października 2024

Berlin jest stolicą klubów i subkultur, gdzie marzenia o wolności i kreatywności mogą się ziścić. Jednak te wolne przestrzenie są zagrożone przez gentryfikację, drogie czynsze i rosnący brak przestrzeni, a lokalne i globalne kryzysy sprawiają, że trudno jest dostrzec zrównoważoną wizję przyszłości kultury klubowej.

W coraz bardziej spolaryzowanej teraźniejszości kultura klubowa pozostaje zróżnicowanym miejscem schronienia, społeczności i optymizmu, w którym powstają nowe światy. Jak pozostać odważnym, inicjować zmiany, przekraczać granice, gatunki i normy? Jak tworzymy miejsca siły, spokoju i więzi? W jaki sposób kultura klubowa może dawać poczucie nadziei w trudnych, chaotycznych czasach? 

Tag der Clubkultur odbywa się co roku w październiku i uwidacznia różnorodność berlińskiej sceny klubowej i nocnego życia. Tegoroczne motto to „Poza jutrem: Pozostając z nadzieją w chaosie”. Uczestniczące kluby zastanawiają się nad swoją rolą jako przestrzenią do pokonywania granic, siły i wizji przyszłości.
Każdego roku program Tag der Clubkultur obejmuje wydarzenia taneczne, koncerty, odczyty, dyskusje, wystawy i instalacje. W różnych lokalizacjach są są również oferowane  warsztaty.

4-13 października 2024

Raz w roku światowej sławy zabytki i pomniki Berlina w centrum miasta stają się płótnem dla spektakularnych projekcji świetlnych i wideo podczas Festiwalu Świateł.

Festiwal w tym roku odbędzie się po raz 20. Tradycyjnie obejmie go patronatem burmistrz Berlina. Wiele zabytków, historycznych miejsc, ulic, placów, modnych dzielnic i ciekawych miejsc z najnowszej historii Berlina zostanie spektakularnie oświetlonych aż przez dziesięć dni. Motto tegorocznej edycji to”Celebrating Freedom: Świętując wolność”. Łączy ono takie tematy jak wolność, swobodny rozwój jednostki i samostanowienie.

Na początku festiwalu o godzinie 19:00 zostaną włączone iluminacje zabytków i budynków w całym mieście. Każdy odwiedzający festiwal jest zaproszony, aby stanąć przed jednym z budynków uczestniczących w festiwalu i być świadkiem rozpoczęcia Festiwalu Świateł na żywo. Większość iluminacji będzie wyświetlana codziennie od 19:00 do 23:00.

Najważniejsze atrakcje i hotspoty
Instalacje świetlne na Bebelplatz są co roku szczególnie imponujące. Tutaj odwiedzający mogą podziwiać kolorowe projekcje świetlne, idealnie dopasowane do warunków, z trzech stron. Pokazom świetlnym towarzyszyć będzie muzyka. Kolejnym miejscem z licznymi instalacjami jest Potsdamer Platz. Ten nie mniej imponujący hotspot jest kolejnym obowiązkowym punktem Festiwalu Świateł.

W dniach 8 i 9 października 2024 r. berlińska katedra będzie miejscem wyjątkowego muzycznego i wizualnego doświadczenia: Paul van Dyk zaprezentuje „Escape Reality” we współpracy z zespołem Festival of Lights Berlin.


Podczas tej światowej premiery Paul van Dyk ponownie zinterpretuje najważniejsze momenty swojej niezwykłej kariery w ekskluzywnym ambientowym secie na żywo. Publiczność może spodziewać się imponującej instalacji świetlnej i wideo w imponującej berlińskiej katedrze, która doskonale przygotuje scenę dla muzycznej podróży. Klasyki takie jak For An Angel, Time Of Our Lives i Home połączą się w zapierającej dech w piersiach produkcji audiowizualnej, tworząc wyjątkowe doświadczenie.

Doświadczenie wyjątkowego artysty w jednym z najbardziej kultowych miejsc na świecie to wydarzenie „jedyne w życiu”, którego nie można przegapić. 

Bilety kosztują 45 Euro. 

7-13 października 2024

Berlin Food Week oferuje profesjonalnym szefom kuchni, domowym kucharzom i smakoszom platformę do zabawy i wymiany doświadczeń. W tym roku obchodzi swoje 10 urodziny. W ciągu ostatnich 10 lat festiwal odwiedziło ponad 340 000 osób.

Oprócz różnych wydarzeń, ofert specjalnych w restauracjach i warsztatów, na październikowy Food Week zaplanowano również wydarzenia networkingowe i konferencję. W centrum uwagi będą kuchnie regionalne i międzynarodowe, świadomość żywieniowa i przyjemności, zrównoważony rozwój i konsumpcja.

Punktem kulminacyjnym dla wielu smakoszy jest niewątpliwie House of Food w centrum handlowym Bikini Berlin, gdzie lokalni producenci, międzynarodowe marki i innowacyjne start-upy prezentują swoje najnowsze produkty. Szczególny nacisk kładziony jest na zrównoważone, organiczne i wegetariańsko-wegańskie produkty. House of Food to nie tylko degustacja i zakupy: odwiedzający są zaproszeni do rozmowy z wystawcami i innymi smakoszami.

Organizatorzy chcą zwrócić się z programem do osób, które cenią sobie dobre jedzenie, a także do szefów kuchni, restauratorów, hotelarzy, instytucji, dziennikarzy, smakoszy i blogerów. Berlin Food Week postrzega siebie jako platformę open-source, której widzi w Berlinie międzynarodową metropolię żywności.

18 października 2024

Każdej jesieni nowoczesne jazzowe pejzaże dźwiękowe wznoszą się z historycznych terenów Ogrodów Ministerialnych i stają się muzycznym doświadczeniem szczególnego rodzaju.

Podczas tego festiwalu Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Hesja, Dolna Saksonia, Nadrenia-Palatynat, Kraj Saary i Szlezwik-Holsztyn prezentują najlepszych muzyków jazzowych ze swoich regionów – wśród nich artyści The Toughest Tenors, Cardamon, Niklas Mueller Loop Trio, Vocoder Ensemble, Tony Lakatos Project, Triosaurus, Quattropole Swing, HBK Trio, Gilles Grethen Quartet, Duo Gogua/Meyer-Wilmes, Django Galore i Luna Soul.

20 października 2024

Półmaraton Müggelsee prowadzi wokół jeziora Müggelsee i przyległego obszaru osadniczego. Start odbywa się o 10 rano, a meta ok. 1 po południu. Trasa o długości 21,1 km jest oficjalnie mierzona. Ci, którzy nie odważą się przebiec półmaratonu, mogą również wziąć udział w 10-kilometrowym biegu (start: 10:45) lub 5-kilometrowym biegu (start: 10:30) wzdłuż brzegu jeziora. Na trasie półmaratonu znajdują się łącznie cztery stacje z wodą.

Start i meta półmaratonu Müggelsee znajdują się w Hotelu Müggelsee Berlin przy Müggelheimer Damm. Stamtąd trasa prowadzi wzdłuż brzegu jeziora przez historyczny tunel Spree do Friedrichshagen, Rahnsdorf, Wilhelmshagen i przez Hessenwinkel. Następnie trasa prowadzi przez osady Schönhorst i Spreewiesen, wokół jeziora Kleiner Müggelsee i do mety.

25-27 października 2024

KTargi Ostpro w Berlinie zostały założone w 1991 roku i od tego czasu są wiodącymi targami sprzedaży i zamówień produktów wschodnioniemieckich w Niemczech. Zainicjowane przez Scot Messen & Marketing GmbH, miały służyć jako platforma dla firm z nowo powstałych krajów związkowych. Ich głównym celem było zapewnienie nowej platformy marketingowej i prezentacyjnej dla produktów z byłych Niemiec Wschodnich, które popadły w zapomnienie.

Targi Ostpro odbywają się co pół roku w kwietniu i listopadzie, przyciągając odwiedzających na legendarny tor wyścigowy Berlin-Karlshorst. To historyczne miejsce, znane z wyścigów konnych, sprawia, że na targach panuje wyjątkowa atmosfera.

Targi podzielone są na dwa główne wydarzenia: „Spring Ostpro” i „Christmas Ostpro”. Wydanie październikowe prezentuje świąteczną gamę produktów idealnych na okres bożonarodzeniowy. Dodatkowo, filia Christmas Ostpro odbywa się w Erfurcie, a więc wschodnich Niemczech.

Głównym tematem Ostpro jest prezentacja i sprzedaż produktów i usług zakorzenionych w byłych Niemczech Wschodnich. Wiele z tych produktów powróciło na półki sklepowe dzięki targom.

Targi to mekka dla wszystkich entuzjastów wschodnioniemieckich produktów. Wysoki popyt i stałe zainteresowanie kultowymi towarami podkreślają nieprzemijający urok „wschodnioniemieckiego stylu”.

Jako targi czysto publiczne, Ostpro są otwarte dla szerokiej publiczności, oferując wyjątkową okazję do zagłębienia się w kulturę i historię produktów z Niemiec Wschodnich.

Ostpro to coś więcej niż tylko targi – to doświadczenie. Łączą ludzi, wywołują nostalgiczne uczucia i celebrują różnorodność kulturową i dziedzictwo byłych Niemiec Wschodnich.

Pod hasłem „Spójrz, wypróbuj, kup” odwiedzający mogą odkryć lub odkryć na nowo znane wschodnioniemieckie klasyki, w tym żywność i napoje, odzież i kosmetyki, książki, filmy i płyty CD, porcelanę, ceramikę, wyroby szklane i świece, zegarki i biżuterię, zabawki, a także meble i artykuły gospodarstwa domowego. Znane wschodnioniemieckie postacie z kreskówek Pan Fuchs, Pittiplatsch i Schnatterinchen można również kupić jako lalki lub figurki.

Oprócz żywności i innych towarów, znajdziemy tu oferty wakacyjne i wellness. Wystawcy z sektora nieruchomości będą również udzielać informacji na temat ofert mieszkań i domów oraz remontów. Targi uzupełniają specjały kulinarne z Czech, Polski, Rosji i Węgier.

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Listopad 2024 w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

Czytaj więcej

Felieton listopad

Szukając przy jesieni sensu życia, zapisałam się na kurs filozofii. Tęskniąc za formułą uniwersyteckich wykładów, dostałam w pakiecie niezmiernie przemądrzałych uczestników kursu, którzy do powiedzenia mają więcej niż sama profesora. Nie szkodzi. Środy dzięki temu do końca zimy mam zagospodarowane, a wiadomo, że zimą dobra wymówka, by nie ruszać się spod koca jest na wagę złota. Wymówkę więc już mam.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - listopad 2024