Anna Burek: Zacznijmy od Pani – jak, jako prawniczka, trafiła Pani w szeregi inicjatyw skierowanych dla przedsiębiorczyń?
Agnieszka Szczęsna: Mogłoby się wydawać, że po studiach prawniczych kierunek kariery jest dość jasny, jednak ja od zawsze marzyłam o tym, by założyć własną działalność i kiedy zdecydowałam się to zrobić szukałam inicjatyw przeznaczonych dla przedsiębiorczyń w Berlinie. Tak trafiłam na kurs online organizowany przez Frauenalia, który dotyczył budowania sieci kontaktów dla rozwijającej się firmy. Kurs prowadziła jedna z założycielek stowarzyszenia SIE gründet, co dało mi nie tylko wiedzę, ale także możliwość poznania misji i wartości tej organizacji. Od razu poczułam, że mocno identyfikuję się z grupą międzynarodowych przedsiębiorczyń, a ta tematyka jest mi wyjątkowo bliska. Dziś jestem zaangażowana zarówno w projekt wspierający międzynarodowe przedsiębiorczynie w Niemczech na terenie Niemiec w ramach SIE gründet e.V., jak i w projekt HUB dla przedsiębiorczyń z doświadczeniem migracyjnym w Berlinie, realizowany przez Frauenalia.
Anna Burek: Przypominając sobie Pani potrzeby z tamtego czasu, ale i czerpiąc z obecnego doświadczenia, jak Pani myśli, co sprawia, że kobiety szukają podobnych inicjatyw?
Agnieszka Szczęsna: W październiku w Ambasadzie Meksyku w Berlinie odbył się drugi Szczyt Międzynarodowych Przedsiębiorczyń w Niemczech, pod hasłem „Your Time to Grow” (Twój czas na rozwój), którego głównym tematem była widoczność. W wydarzeniu wzięło udział 200 kobiet, przedstawicielek 44 narodowości z 4 kontynentów, a kolejne setki śledziły transmisję na YouTube. Szczególnie inspirujące było obserwowanie, jak kobiety z różnych zakątków świata rozwinęły swoje firmy w Niemczech na bardzo zaawansowanym poziomie. Cały czas obserwujemy, rosnącą potrzebę uczestnictwa w tego typu inicjatywach i rosnące zainteresowanie przedsiębiorczyń, które są dowodem na to, jak istotne są takie wydarzenia.
Wydaje mi się, że to właśnie poczucie jedności i wsparcie, jakie kobiety są w stanie sobie nawzajem ofiarować, odgrywają kluczową rolę. Dzielenie się zarówno wyzwaniami i sukcesami ma ogromne znaczenie. Jedna z uczestniczek tego roku, podzieliła się swoimi wrażeniami na LinkedIn, podkreślając, że to berlińskie wydarzenie sprawiło, iż poczuła silną więź z innymi kobietami. Uświadomiła sobie, że wyzwania, z którymi mierzy się jako międzynarodowa przedsiębiorczyni – takie jak zmiany kulturowe, bariery językowe czy różne praktyki biznesowe – są doświadczeniem wielu innych kobiet. Przedsiębiorczość bywa samotną ścieżką, ale spotkanie z kobietami, które stawiają czoła tym samym trudnościom, daje energię i motywację do kontynuowania swojej drogi ku sukcesowi. Bycie częścią pewnej wyjątkowej społeczności to nie tylko możliwość nawiązania nowych kontaktów, ale również okazja do dzielenia się swoimi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami z innymi. Jednocześnie, nasza obecność pomaga podkreślić znaczenie tego sektora gospodarki, zwracając uwagę na rolę przedsiębiorczyń i ich wkład w społeczeństwo.
Anna Burek: Czym według Pani różni się przedsiębiorczość w wykonaniu kobiet? Co nas wyróżnia na tle innych przedsiębiorców?
Agnieszka Szczęsna: Po niemiecku przyjęło się mówić, że Frauen gründen anders i myślę, że to faktycznie trafne określenie. Jako kobiety postrzegamy świat przez pryzmat naszych wyjątkowych doświadczeń, które kształtują nasze podejście do prowadzenia biznesu. Empatia i chęć wprowadzenia zmian w obszarach istotnych dla nas oraz innych są kluczowymi elementami naszej działalności.
Przedsiębiorcze kobiety budują wartościowe relacji w naturalny sposób, są innowacyjne i mają pozytywny wpływ na otaczający świat. Chcemy dać światu coś od siebie i to jest dla nas niezwykle ważne. Co ciekawe, badania pokazują, że firmy zakładane przez kobiety mają znacznie większy wskaźnik przetrwania i długoterminowego sukcesu. Kobiety są często bardziej ostrożne w podejmowaniu ryzyka i planują długoterminowo, co może przekładać się na stabilniejszy rozwój ich działalności. Podchodzimy do naszych biznesów z pełnym zaangażowaniem, wkładając w to całe serce i pasję. Jednocześnie wnosimy niepowtarzalną wartość do świata biznesu i przyczyniamy się do jego różnorodności.
Anna Burek: Z podobnego powodu obserwuje się pewnie trend wskazujący na większą liczbę kobiet (niż mężczyzn) zaangażowaną w zawody związane z pracą socjalną, społeczną. Czy myśli Pani, że to jest jeden z elementów, które sprawiają, że kobiety należy wspierać bardziej w ich działaniach?
Agnieszka Szczęsna: Pozwoli Pani, że w ramach odpowiedzi przytoczę statystyki zaprezentowane podczas naszego szczytu przez jednego ze współzałożycieli SIE gründet, Armando García Schmidt. W Niemczech jedynie 8% osób w wieku produkcyjnym decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, podczas gdy w Polsce ten odsetek wynosi 19%. To wskazuje, że Niemcy nie są krajem przedsiębiorców, ale istnieje jedna grupa, która rośnie wbrew temu trendowi. Od 2011 roku obserwujemy rosnące zaangażowanie w przedsiębiorczość ze stron osób z tłem migracyjnym, podczas gdy ogólna liczba przedsiębiorstw maleje, co oznacza, że coraz większy udział procentowy w tej gałęzi gospodarki mają osoby przyjeżdżające do Niemiec z innych krajów. I najciekawsze – w tej grupie co czwarty biznes jest prowadzony przez kobietę. To niezwykle imponujące, że mimo wielu wyzwań kobiety z międzynarodowym doświadczeniem odgrywają pionierską rolę w rozwoju niemieckiej gospodarki. Liczby te potwierdzają, że coraz częściej przejmujemy inicjatywę, co oznacza, że przyszłość przedsiębiorczości w Niemczech jest kobietą. Jest różnorodna i niepowstrzymana. Warto również zaznaczyć, że wzięcie na siebie odpowiedzialności związanej z przeprowadzką za granicę i nierzadko rozpoczynania rozpoczęcie życia od nowo, pokonywaniem pokonanie barier językowych czy adaptacja do nowego kulturowego kontekstu, to ogromna odwaga. To sprawia, że kobiety coraz częściej angażują się w dyskusje na temat przedsiębiorczości. Obecność kobiet w tych rozmowach prowadzi do wymiany cennych doświadczeń i zróżnicowanych perspektyw, co może być kluczowe dla rozwoju skutecznych strategii i rozwiązań. Zmiany w strukturach wymagają nowych inicjatyw, które ułatwią przedsiębiorczyniom integrację ze środowiskiem biznesowym i pozwolą na większą widoczność w tym obszarze.
Anna Burek: Zastanawia mnie, co sprawia, że kobiety coraz częściej decydują się na założenie własnej działalności i karierę przedsiębiorczyń? Czy może wynikać to z ich zmęczenia związanego z rynkiem pracy, który nie ułatwia im łączenia kariery z życiem rodzinnym?
Agnieszka Szczęsna: Rzeczywiście, praca na własnych zasadach to jeden z kluczowych powodów, dla których kobiety decydują się na przedsiębiorczość. Taka forma zatrudnienia oferuje elastyczność oraz możliwość samodzielnego kształtowania work-life balance. Coraz więcej kobiet pragnie realizować swoje pasje i pomysły na własnych warunkach, co pozwala im na rozwój zawodowy w sposób niezależny. Własna działalność gospodarcza stwarza im tę szansę. Jednakże, istotnym czynnikiem, który warto podkreślić, jest trudność w uznawaniu dyplomów i kwalifikacji zdobytych w ojczyźnie w nowym miejscu zamieszkania. Wiele kobiet zamiast inwestować lata w zdobywanie nowych kwalifikacji, decyduje się na założenie własnego biznesu, opierając się na posiadanej wiedzy i umiejętnościach. Niezależnie od tego, czy ich świadectwa ukończenia uczelni lub kursów są uznawane w Niemczech, przedsiębiorczość staje się dla nich bardziej sensowną opcją. Oczywiście początki na tej nowej drodze nigdy nie są łatwe, ale perspektywa samodzielności oraz możliwość podejmowania decyzji dotyczących swojej kariery są niewątpliwie atrakcyjne. Dodatkowo, wsparcie organizacji takich jak Frauenalia czy SIE gründet zachęca kobiety do podążania za swoimi marzeniami i wkraczania na ścieżkę przedsiębiorczości, oferując cenne zasoby i doświadczenie.
Anna Burek: Jakie działania na rzecz pomocy kobietom zastanawiającym się nad założeniem własnej działalności oraz tym, które od lat obecne są już są ze swoimi produktami na rynku oferuje SIE gründet?
Agnieszka Szczęsna: SIE gründet e.V. to społeczność międzynarodowych przedsiębiorczyń dla międzynarodowych przedsiębiorczyń w Niemczech. Stowarzyszenie wspiera kobiety na drodze do samozatrudnienia i zwiększa ich widoczność na niemieckim rynku. SIE gründet opiera swoją działalność na sile różnorodności, oferując przestrzeń do wymiany doświadczeń, wzajemnego wsparcia oraz nawiązywania kontaktów – wszystko to w atmosferze współpracy i świętowania wspólnych sukcesów. Pierwszy szczyt poświęcony przedsiębiorczości międzynarodowych kobiet w Niemczech, zorganizowany przez SIE gründet, odbył się w czasie pandemii online w 2021 roku i zgromadził ponad 600 uczestniczek. Taka frekwencja utwierdziła nas w przekonaniu, że inicjatywa ta jest nie tylko trafna, ale wręcz niezbędna dla wielu kobiet. Otrzymaliśmy również jednoznaczny feedback, że nie możemy ograniczyć się do jednorazowego działania. Obecnie wspieramy kobiety w ramach projektu „STAGE for international FEMpreneurs”, który jest finansowany przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Migracji, Uchodźców i Integracji, a jednocześnie Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Antyrasizmu. Dzięki temu wsparciu wszystkie organizowane przez nas inicjatywy są darmowe dla uczestniczek, więc naprawdę warto z nich korzystać.
Nasza działalność ma na celu wspieranie przedsiębiorczyń poprzez oferowanie im praktycznej pomocy na drodze do sukcesu, dawanie im głosu oraz zwiększenie ich widoczności w polityce i społeczeństwie. W ramach projektu stworzyliśmy platformę networkingową dla międzynarodowych przedsiębiorczyń, która stanowi bezpieczną przestrzeń wspierającą zarówno rozwój biznesowy, jak i osobisty. Przede wszystkim umożliwia ona budowanie sieci kontaktów, wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie na poziomie ogólnokrajowym (sie-gruendet.de/de/community). Dzięki hybrydowej ofercie, obejmującej wydarzenia stacjonarne w różnych landach oraz spotkania online, tworzymy przestrzeń do rozwoju i spotkań dla naszej grupy docelowej. Nasza oferta, oprócz corocznych summitów, obejmuje m.in. takie formaty jak spotkania z ekspertkami, grupy mastermind oraz inspirujące spotkania z przedsiębiorczyniami, Role Models. Często okazuje się, że spojrzenie na historie innych kobiet jest niezwykle motywujące i pomaga uwierzyć, że sukces jest w naszym zasięgu! Naszym głównym celem jest zwiększenie widoczności tych kobiet. Widoczność odgrywa kluczową rolę dla międzynarodowych przedsiębiorczyń w Niemczech – umożliwia rozwój firm, budowanie sieci kontaktów oraz wzmacnianie marek. Dlatego tegorocznym tematem przewodnim summitu była właśnie widoczność. Silna obecność w przestrzeni publicznej naprawdę robi różnicę!
Anna Burek: Po tylu latach słuchania, że należy być skromną, nie każdej z nas przychodzi łatwo mówienie dobrze o sobie, chwalenie się swoimi osiągnięciami, przyjmowanie komplementów. Do tego dochodzą jeszcze różnice kulturowe, z których wynika różna otwartość na feedback. Jak sobie radzicie z tymi wyzwaniami przy organizacji działań na rzecz inkluzywności?
Agnieszka Szczęsna: Rzeczywiście, potrafimy być też wobec siebie niezmiernie krytyczne i mamy tendencję do perfekcjonizmu. W SIE gründet staramy się stworzyć przestrzeń, w której każda kobieta może poczuć się komfortowo i bezpiecznie, aby dzielić się swoimi sukcesami czy wyzwaniami. Nasza platforma pomaga również skrócić dystans międzyludzki, a jednocześnie nabrać dystansu do wyzwań, które urastają do rangi problemów tylko ze względu na rozpatrywanie ich w samotności.
Organizując nasze wydarzenia, kładziemy szczególny nacisk na inkluzywność i różnorodność, co pozwala nam na zbudowanie wspierającej społeczności. Również przy organizacji samego szczytu w Berlinie zależało nam nie tylko na tym, by mimo hybrydowego charakteru wydarzenia, jak najwięcej uczestniczek pojawiło się na miejscu, ale i na tym, by samo wydarzenie miało charakter międzynarodowy. Summit odbywał się w budynku Ambasady Meksyku, gościliśmy uczestniczki z kilkudziesięciu państw, catering był polski, a dyskusje podczas networkingu odbywały się w kilku językach, mimo że językiem przewodnim był niemiecki. To pokazuje, że da się stanąć ponad podziałami i połączyć siły, kiedy sprawa jest słuszna.
Anna Burek: Dodatkowo każda osoba, która organizowała wydarzenie cykliczne wie, ile pracy wkłada się pomiędzy to, co widać na plakatach zapowiadających wydarzenie. Jakie działania towarzyszą Wam w ciągu roku, między corocznymi szczytami?
Agnieszka Szczęsna: Oczywiście, stale realizujemy różnorodne działania w ramach naszych dwóch projektów. W SIE gründet zaplanowaliśmy w listopadzie szereg interesujących spotkań online, które są nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim łatwo dostępne dla międzynarodowych przedsiębiorczyń z całych Niemiec. Nieustannie poszerzamy również ofertę naszej platformy i dedykowanej jej członkiniom oraz rozbudowujemy sieć kontaktów, wierząc, że współpraca i wzajemne wsparcie pozwalają osiągnąć znacznie więcej. Doskonałym przykładem tego jest nasz niedawno zakończony summit, który powstał dzięki skutecznemu networkingowi i owocnej współpracy.
Ponadto, wspólnie z Frauenalia, już 6 listopada organizujemy spotkanie networkingowe dla polskich przedsiębiorczyń z Berlina. Zapraszamy wszystkie zainteresowane do naszej siedziby przy Rathaus Neukölln, aby spotkać się, nawiązać nowe kontakty, wymienić się doświadczeniami, a także podzielić swoimi sukcesami i wyzwaniami. Spotkanie będzie również okazją do zdobycia cennych inspiracji i wiedzy. Również proponujemy workshop na temat networkingu, jak również kurs online na temat marketingu w sieci. Aby być na bieżąco z naszą ofertą, zachęcamy do śledzenia naszych profili w social mediach: @frauenalia_official i @sie.gruendet, oraz stron internetowych: frauenalia.com i sie-gruendet.de.