bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Marzec w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

15-24 marca 2024

MaerzMusik to festiwal muzyczny, który łączy różnorodne nurty muzyki współczesnej z udziałem uznanych artystów z całego świata. W ramach koncertów, występów i instalacji dźwiękowych MaerzMusik prezentuje różnorodny wybór utworów, zwłaszcza autorstwa młodszych artystów muzycznych z całego świata. Program festiwalu uzupełniają warsztaty, wystawy, pokazy filmowe i serie dyskusyjne.

MaerzMusik 2024 po raz kolejny odbędzie się pod kierownictwem Kamili Metwaly. W tym roku dziesięciodniowy festiwal położy szczególny nacisk na eksplorację. Każdego dnia artyści będą badać granice możliwości muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Granice te zazwyczaj wykraczają daleko poza to, co sugerowałaby pierwsza intuicja.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się od wciągającego spotkania dźwiękowego „Acousmonium” grupy Groupe de Recherches Musicales. Dzieło łączy w sobie kompozycje historyczne i współczesne. 

Centrum festiwalu w tym roku po raz kolejny stanowi Haus der Berliner Festspiele. Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenia odbędą się również w innych miejscach.

Program: berlinerfestspiele.de 

15 – 16 marca 2024

Stephan v. Bothmer , Foto: Birgit Meixner 

Podczas corocznego festiwalu kina niemego na dużym ekranie w Berlinie wyświetlane są klasyki kina niemego przy akompaniamencie orkiestry na żywo. Festiwal odbywa się w Kościele Dwunastu Apostołów i przyciąga niezwykłą atmosferą oraz najwyższej klasy muzykami. Program zawsze zawiera udaną mieszankę różnych gatunków filmowych.

15 i 16 marca na scenie zobaczymy Stephana Grafa von Bothmera, grającego do „Nosferatu”.

Stephan v. Bothmer jest jednym z najgorętszych muzyków kina niemego w Niemczech. Pianista wypełnia sale koncertowe na pięciu kontynentach swoimi spektakularnymi koncertami w symbiozie z filmami niemymi. Do tej pory zagrał do ponad 1000 niemych filmów dla ponad 300 000 gości.

„Następca Willy’ego Sommerfelda” występował w wielu niemieckich miastach i za granicą. Dał się poznać jako wszechstronny artysta, który porywa publiczność. Występował na Schleswig-Holstein Music Festival w Hamburgu i Lubece, na rockowo-popowym festiwalu „Berlin-Festival” na lotnisku Tempelhof – po Björk i Pet Shop Boys, w Admiralspalast Berlin, berlińskiej katedrze, Wintergarten Varieté Berlin, Laeiszhalle Hamburg oraz w dużych salach koncertowych i kameralnych teatrów na całym świecie. Występował również w specjalnych miejscach, takich jak więzienie Herford i Hippo House w berlińskim zoo. Wraz z biskupem Markusem Dröge zorganizował pierwsze w historii nabożeństwo do filmu niemego.

Bothmer studiował grę na fortepianie m. in. u profesorów Roberta Henry’ego, Sorina Enerchescu, Rolfa Koenena i Georga Savy w Berlinie i Hamburgu. Zdał egzamin pianistyczny na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych z najwyższą oceną, ze szczególnym wyróżnieniem za wybitną interpretację. Studiował również w Szkole Jazzu i Rocka we Freiburgu. Następnie intensywnie studiował muzykę pozaeuropejską, zwłaszcza afrykańską i azjatycką, eksperymentalną i nową.

Szczegóły: https://www.stummfilmkonzerte.de

17 marca 2024

Berlińczycy i Irlandczycy obchodzą irlandzkie święto narodowe w irlandzkich pubach w całym Berlinie.
Dzień Świętego Patryka jest świętem narodowym Irlandii i Irlandii Północnej. Obchodzony jest na cześć świętego Patryka, chrześcijańskiego misjonarza urodzonego w IV wieku i głównego patrona Irlandii. Pierwotnie Dzień Świętego Patryka był świętem kościelnym, ale z czasem przekształcił się w święto świeckie celebrowane w wielu krajach na całym świecie. Nawet osoby niebędące obywatelami Irlandii lubią przyłączać się do obchodów tego dnia.

W Dniu Świętego Patryka wiele irlandzkich pubów w Berlinie otwiera swoje podwoje dla wszystkich, którzy chcą świętować irlandzkie podejście do życia. Puby zazwyczaj oferują muzykę na żywo, przekąski i oczywiście dużo Guinnessa. Oto wybór świetnych pubów w Berlinie:

Offside – Pub i Whisky Bar w Wedding
Molly Malone’s Irish Pub w Friedrichshain
Murphy’s Irish Pub am Checkpoint Charlie na Kreuzbergu
The Happy Pig we Friedrichshain
Shamrock Pub w Zehlendorf
The Lir w Tiergarten
Poczta Główna w Steglitz
Tipperary Berlin w Wedding
Irish Pub w Europa-Center w Charlottenburgu
Finest’s The Irish Pub w Tiergarten
Loch Ness w Steglitz
MacLaren’s Pub w Friedrichshain
The Double Inn w Köpenick
Finnegan’s Irish Pub w Steglitz
Kilkenny Irish Pub w Mitte
Celtic Cottage w Steglitz
Victoria Celtic Pub w Spandau
Cliffs of Doneen w Prenzlauer Berg
Pub Blarney na Kreuzbergu
Pub Sponholz Bar w Schöneberg
Murphy’s Irish w Mitte

18 marca – 1 kwietnia 2024

Dni Festiwalowe w Operze Berlińskiej to wspaniała muzyka każdego roku w okolicach świąt wielkanocnych. „Festtage” w Operze Berlińskiej to festiwal operowy stworzony w 1996 roku przez dyrektora muzycznego opery Daniela Barenboima. Od momentu powstania festiwal oferuje wybitny teatr muzyczny i pierwszorzędne koncerty z udziałem międzynarodowych gwiazd opery dla międzynarodowej publiczności. Oprócz premier, festiwal prezentuje również nowe adaptacje sceniczne klasyki operowej.

Oprócz „Pierścienia Nibelunga” Wagnera, z okazji jego 200. urodzin zabrzmi także VIII Symfonia Antona Brucknera. Monumentalne dzieło XIX wieku poprowadzi Zubin Mehta, honorowy dyrygent Staatskapelle Berlin. Orkiestra Dziecięca Opery będzie ponownie częścią festiwalu, grając muzykę Antonina Dvořáka.

Szczegóły:
https://staatsoper-berlin.de

24 marca 2024

Bieg wokół Müggelturm a wraz znim pierwsze oznaki wiosny w Berlinie! Müggelturm Run jest popularny nie bez powodu: wszystkie trasy prowadzą przez piękną przyrodę, na południe od Müggelberge i wzdłuż rzeki Dahme. Oferowane dystanse to 5 kilometrów, 10 kilometrów i półmaraton. Startem i metą wszystkich dystansów jest Wendenschloss.

Rozpoczęcie: 10:00

Opłaty: Od €9 do €30 od osoby, w zależności od dystansu. 

Adres: Möllhausenufer 30, 12557 Berlin 

Do 28 kwietnia 2023

Josephine Baker by George Hoyningen-Huene, Detail, 1929 © George Hoyningen-Huene Estate Archives 

Wystawa bada aspekty i strategie kształtowania się osobowości Baker. Ta wystawa to  wspaniały esej audiowizualny, który pokazuje wyjątkowość jej stylu tańca i jej blask na ekranie.

Josephine Baker (1906-75) jest ikoną i zjawiskiem medialnym: w filmach, nagraniach audio i materiałach fotograficznych jej obecność jako tancerki, piosenkarki i aktorki do dziś porusza publiczność i artystów. Ekspresyjna siła Baker jako artystki i jej życiowe osiągnięcia są jednocześnie częścią naszej zbiorowej pamięci i stały się kliszami. Które dobrze rozpoznajemy. 

Wystawa daje widzom wgląd w pracę artystyczną Baker i pokazujestrategie, które doprowadziły do jej sukcesu. Jej dorobek nadal inspiruje artystów od czasu, gdy po raz pierwszy trafiła na sceny Paryża w latach dwudziestych XX wieku. Wystawa po raz pierwszy przygląda się również wkładowi Baker w kinematografię światową.

Jest to specjalna wystawa Nationalgalerie – Staatliche Museen zu Berlin we współpracy z Bundeskunsthalle w Bonn.


Adres: Neue Nationalgalerie, Potsdamer Straße 50, 10785 Berlin-Tiergarten 

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Kto rządzi w mieście?

Drużyn sportowych Berlin ma mnóstwo. Która dyscyplina jest najpopularniejsza? Kto spośród liczącej się stawki odnosi obecnie największe sukcesy? Czyje hale wypełniają się kibicami? W końcu, na jakie mecze warto się wybrać? Sprawdźmy.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - kwiecień 2024