bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Czerwiec 2025 w Berlinie

Szukasz informacji o tym, co robić, gdzie pójść i kiedy w Berlinie? No cóż, Berlin to niesamowite miasto z szeroką gamą aktywności i wydarzeń, które zadowolą każdego smaka i preferencje. Daj nam znać, jeśli masz jakieś bardziej szczegółowe pytania!

1 czerwca 

W ramach rajdu rowerowego Sternfahrt tysiące rowerzystów zgromadzi się i będzie domagać się lepszych warunków do jazdy na rowerze w Berlinie.

ADFC chce zmobilizować ludzi w całych Niemczech do zabrania głosu w sprawie lepszej polityki drogowej dla rowerzystów. Licząca prawie 1000 kilometrów trasa Sternfahrt jest największą demonstracją rowerową na świecie. W ostatnich latach wzięło w niej udział do 250 000 osób.

Od niedzieli rano należy spodziewać się zamknięcia dróg i utrudnień w ruchu, a tym samym dłuższych czasów podróży w całym mieście. Każdego roku część trasy rajdu prowadzi przez Berliner Stadtring. Autostrady zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego na czas przejazdu rowerzystów. W drodze na metę rajdu wystąpią zatem ogromne ograniczenia w ruchu drogowym, zwłaszcza w dzielnicach Charlottenburg, Wilmersdorf i Tiergarten. Straße des 17. Juni zostanie zamknięta między Großer Stern a Bramą Brandenburską.

Start: 11:00

Meta: Brama Brandenburska ok. 14:00

13-15 czerwca 2025

Muzeum sztuki współczesnej Hamburger Bahnhof przez trzy dni będzie świętować swoje istnienie bogatym programem i bezpłatnymi biletami dla odwiedzających.

Hamburger Bahnhof podziękuje publiczności muzyką, oprowadzeniami z przewodnikiem, warsztatami, wycieczkami, tańcem i nie tylko. Bezpłatny letni program muzyczny „Berlin Beats” również rozpocznie się w dniu otwarcia. Podczas festiwalu odwiedzający otrzymają bezpłatny wstęp do muzeum przez wszystkie trzy dni.

– Otwarcie Berlin Beats w piątek o godz. 19:00 w ogrodzie muzeum z setem DJ-skim Alys(alys)alys i Still
– Otwarcie 13. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej w piątek o godz. 19:00
– Wycieczki za kulisy Hamburger Bahnhof w sobotę i niedzielę o godz. 14:30
– Tango dla osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Z muzyką na żywo i bezpłatnym tańcem w niedzielę o godz. 15:00.
– Koncert orkiestry BVG w sobotę i niedzielę o godz. 12:00.

21 czerwca

Każdego roku 21 czerwca berlińczycy świętują początek lata festiwalem muzycznym na świeżym powietrzu. Podczas Fête de la Musique muzycy i zespoły grają muzykę na żywo na ulicach Berlina za darmo.

Bonjour au Soleil – powitanie słońca! Ogólnomiejski festiwal muzyczny na świeżym powietrzu jest francuską tradycją i jest obchodzony corocznie w Berlinie od 1995 roku. Amatorzy i profesjonaliści wszystkich stylów i gatunków muzycznych prezentują swoje umiejętności publicznie i za darmo.

Dzięki specjalnemu zezwoleniu dla muzyków ulicznych, muzyka akustyczna może być odtwarzana na publicznych ulicach, placach i terenach zielonych w całym Berlinie od 16:00 do 22:00 w dniu 21 czerwca, pod warunkiem, że nie zakłóca funkcjonowania takich miejsc jak szpitale, szkoły lub miejsca pamięci. Oczekuje się, że muzycy zagrają w ponad 80 miejscach w całym Berlinie.

Szczególną atrakcją 30. edycji Fête de la Musique w roku 2025 są nowe „godziny otwarcia” scen: W tym jubileuszowym roku wszystkie sceny mogą rozpocząć swój program od godziny 14:00, a nie od 16:00, jak wcześniej. Ponadto sceny plenerowe mogą grać do północy – zwykle muzyczny zgiełk kończy się zawsze o 22:00 .

Fête de la Musique nie musi kończyć się o północy. Prawie 30 miejsc oferuje muzykę do nocy: wiele klubów, kawiarni, barów i pubów kontynuuje program w pomieszczeniach, w tym Yaam, Cassiopeia i Gretchen. Istnieją również sceny nocne, takie jak Junction Bar, Tresor Club, Ritter Butzke, Blackland, Mein Haus am See, Musik & Frieden, Burg Schnabel, Wabe i Old CCCP Bar.

Święto Fête de la Musique zostało wymyślone przez Jacka Langa, ówczesnego francuskiego ministra kultury w Paryżu w 1982 roku. Na początku festiwal był skromnym wybuchem muzycznego idealizmu. W ciągu trzech dekad stał się globalnym sukcesem i dziś przyciąga graczy i słuchaczy na całym świecie.

22 czerwca 

Ten plenerowy koncert Orkiestry Opery Berlińskiej jest corocznym wydarzeniem kulturalnym dla fanów muzyki klasycznej. Koncert jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich.

Staatsoper für alle („Opera Państwowa dla wszystkich”) to nazwa corocznego koncertu muzyki klasycznej pod batutą Christiana Thielemanna w samym sercu Berlina. Przez jeden dzień wielokrotnie nagradzana orkiestra Opery Państwowej w Berlinie zbiera się na tymczasowej scenie na Bebelplatz w Berlin-Mitte, aby zagrać kilka utworów. Koncert jest bardzo popularny wśród berlińczyków i turystów.

Aby zapewnić dobrą akustykę i stworzyć intymną, odpowiednią do okazji atmosferę, Bebelplatz i część bulwaru Unter den Linden są zamknięte dla ruchu na czas koncertu. Odwiedzający mogą wnieść na teren koncertu składane krzesła, koce, kosze piknikowe i napoje.

Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie będzie ponownie transmitowane na żywo na stronach internetowych Staatsoper i Staatskapelle Berlin.

Gdzie: Babelplatz

Wstęp wolny

Arcaden-Meet Blind, Fot. Ralf Deves

27 od 19:00 -29 czerwca do 19:00

W ciągu 48 godzin około 300 instytucji kulturalnych i stowarzyszeń prezentuje różnorodność artystyczną Neukölln podczas festiwalu sztuki i kultury.

W dzielnicy Neukölln mieszkają ludzie z ponad 160 krajów, o różnym pochodzeniu, religii i światopoglądzie. Ta różnorodność może powodować napięcia, ale także sprawia, że Neukölln jest ekscytującą częścią miasta. Aby pokazać potencjał tej różnorodności, w 1999 roku powstał festiwal sztuki 48 Hours Neukölln.

Dzięki zdecentralizowanej, niekuratorskiej koncepcji festiwalu otwartej zarówno dla profesjonalnych artystów, jak i nowicjuszy, 48 Stunden Neukölln był pionierem oddolnego rozumienia kultury, które jest obecnie często przywoływane i szeroko dyskutowane. Artyści, grupy i organizacje z siedzibą w dzielnicy są zapraszani do udziału w występach, wydarzeniach artystycznych lub wystawach. W wielu wydarzeniach festiwalowych odwiedzający mogą wziąć czynny udział i wystąpić na scenie.

28 czerwca

Raz w roku liczne instytucje naukowe w Berlinie i Poczdamie zapraszają odwiedzających do laboratoriów, archiwów, bibliotek i sal wykładowych, które w innych okolicznościach nie są otwarte dla publiczności. Od 17:00 do północy odwiedzający mogą uczestniczyć w ekscytujących eksperymentach, poznawać aktualne wyniki badań i cieszyć się stymulującymi rozmowami.

Te osobiste spotkania, w połączeniu z wglądem w miejsca, które często są „ukryte” przed opinią publiczną oraz nocnym charakterem wydarzenia, czynią to wydarzenie szczególnie atrakcyjnym. W zeszłym roku z tej okazji skorzystało około 27 000 odwiedzających. Ale nie tylko goście mogą się wiele nauczyć podczas Nocy Nauki. Bezpośredni dialog ma również inspirujący wpływ na naukowców. W ofercie znajduje się około 1500 indywidualnych wydarzeń, w tym ponad 800 specjalnie zaprojektowanych dla dzieci i młodzieży.

Jak co roku, Długa Noc Nauki 2025 sprzeciwia się przeinaczeniom, wymyślonym prawdom i irracjonalizmowi, kierując się zasadą przewodnią: nauka jako odpowiedź na fałszywe wiadomości, teorie spiskowe i fatalne błędy.

Szczegóły:
langenachtderwissenschaften.de  

28-29 czerwca

Berliński Bebelplatz zostanie przekształcony w ogromną księgarnię na świeżym powietrzu. Czeka nas bogaty program sceniczny.

Berlińscy wydawcy i księgarnie będą informować odwiedzających o swojej pracy na około 100 stoiskach. Wydawcy, autorzy i fani książek mogą spotkać się i wymienić rekomendacjami.

Wydarzenie koncentruje się na czytaniu i słuchaniu: odbędą się czytania książek przez celebrytów, a także czytania młodych autorów. Kolejną atrakcją są „Cluster Talks”, podczas których autorzy omawiają konkretne tematy z różnych punktów widzenia. Omawiane tematy obejmują życie w mieście, dystrybucję globalnego bogactwa i życie ze smartfonami. Program Festiwalu Książki uzupełniają zajęcia praktyczne dla młodych odwiedzających oraz kilka food trucków z różnorodnymi przysmakami.

Wstęp wolny

Marta Janik

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Pomnik pamięci i niezgody 

„Koło tego miejsca nie można przejść obojętnie” – mówi ambasador Jan Tombiński. „Kamień dla Polaków to obraza” – uważa Klaudyna Droske. Dla jednych prowizoryczny pomnik polskich ofiar II wojny światowej, który stanął w centrum Berlina, przed Reichstagiem, to pierwszy krok godnego upamiętnienia ofiar hitlerowskich zbrodni, dla innych – kpina z ofiar.

Czytaj więcej

„Chcę być Niemcem wszystkich Polaków”

Vincent Helbig, młody niemiecki policjant, swoją przygodę z Polską rozpoczął od podróży śladami swoich dziadków. Potem dojrzewała jego miłość – do pewnej Polki i do Polski. Dziś mieszka w Krakowie, ma polską rodzinę, perfekcyjnie mówi po polsku, jest popularnym instagramerem i autorem książki „Wasz Niemiec. Jak pokochałem Polskę”. O swojej miłości i misji poprawy stosunków polsko-niemieckich opowiada w COSMO po polsku Maciejowi Wiśniewskiemu.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - czerwiec 2025