Z kolei rynek sprzedaży nieruchomości w Berlinie jest napędzany przez inwestycje oraz rosnące zainteresowanie ze strony nabywców. Wzrost wartości nieruchomości sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup domu jako formę zabezpieczenia finansowego.
Co sprawia, że praca z ludźmi uszczęśliwia?
Olga Martin: Zakup, sprzedaż lub wynajem nieruchomości to często kamień milowy w życiu ludzi. Pierwsze mieszkanie, które jest symbolem niezależności i nowych możliwości, dom, który ma być miejscem rodzinnym i pełnym pasji, czy oazą na emeryturę. Pomagam moim klientom przejść przez cały proces z pewnością i spokojem, z czego czerpię niezwykłą radość, móc być częścią tak wielkich zmian w czyimś życiu.
Jak zmienia się rynek nieruchomości w Niemczech? Czy trendy, które widzimy teraz, są zapowiedzią większych zmian w przyszłości?
OM: Pracuję jako pośrednik nieruchomości od 2015 roku i widzę jak rynek nieruchomości w Niemczech zmienił się na przestrzeni lat. Widać wyraźny wzrost sprzedaży nieruchomości w związku z tym przewiduje się, że ceny nieruchomości w Niemczech będą rosły.
Czy różnice kulturowe wpływają na sposób, w jaki klienci w Niemczech kupują i sprzedają nieruchomości?
OM: Prowadzę biuro nieruchomości w Berlinie i rzeczywiście pracuję w międzynarodowym środowisku z klientami z całego świata. Pomaga mi w tym biegła znajomość aż 5 języków obcych, co jest moim wyróżnikiem wśród innych biur nieruchomości w Niemczech. Niemieccy klienci są rzeczowi i wymagający, muszą mieć wszystkie dokumenty potrzebne do kupna nieruchomości. W mojej pracy cenię sobie wysokie standardy, dlatego bardzo dobrze pracuje mi się z takimi klientami.

Jakie wyzwania wiążą się z poszukiwaniem idealnej nieruchomości dla klienta w kraju tak różnorodnym, jak Niemcy?
OM: Ponieważ tych różnić jest tak dużo, a zainteresowanie wynajmem nieruchomości przez Polaków ogromne, napisałam po polsku książkę „Jak znaleźć i wynająć nieruchomość w Niemczech”. Jest to poradnik, który prowadzi krok po kroku każdą osobę, która chce wynająć mieszkanie w Niemczech. Aby nająć nieruchomość trzeba przedstawić komplet dokumentów np. wymagana jest SCHUFA. W książce piszę dokładnie, jak takie dokumenty przygotować.
Które niemieckie miasto uważa Pani za najbardziej perspektywiczne pod względem inwestycji w nieruchomości i dlaczego?
OM: Eksperci spodziewają się największego realnego wzrostu cen w Niemczech w Lipsku. Mówi się, że wyniesie on 2,2% rocznie w ujęciu realnym do 2035 roku.
Na drugim miejscu wśród regionów o najwyższym przewidywanym wzroście cen znajduje się miasto Poczdam w okolicach Berlina z około 2% wzrostem.
Czy sprzedaje Pani także nieruchomości w innych krajach?
OM: Tak, zgłasza się do mnie bardzo dużo Niemców, którzy chcą kupić mieszkania w Polsce. Największą popularnością cieszą się duże miasta, takie jak Warszawa, Poznań czy Szczecin. Ale niedawno sprzedałam piękne mieszkanie w Gdańsku. Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania nad morzem Bałtyckim np. w Niechorzu, ponieważ można na nich także zarabiać.
Niemcy są bardzo dobrymi klientami, ale także bardzo wymagającymi. Do takich transakcji niezbędna jest znajomość języka na najwyższym poziomie. Pomaga mi także doskonała znajomość polskiego rynku nieruchomości.
Autor: Olga Martin, Pośrednik Nieruchomości w Niemczech – www.immolla.com

Moją specjalizacją jest zakup, wynajem i sprzedaż nieruchomości w Niemczech. Pomagam moim klientom przejść bezpiecznie przez każdy etap sprzedaży.
Pracuję w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.