bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

I znów zrobiło się ciemniej, chłodniej, jakby smutniej... Zbliża się końcówka roku, miesiąc zaczynamy myśleniem o tych, którzy już odeszli. Zaduma jest dobra, jesienne wieczory pod kocem też i smutek czasem się przyda, ale nie za długi! Warto nie popadać w melancholię, wyjść z domu, zobaczyć się z przyjaciółmi. Warto nakarmić różne zmysły.

A więc najpierw coś dla ucha. Jazzfest świętuje w tym roku okrągłe, 60-te urodziny i jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Jego motto na ten rok brzmi: „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”. Wydarzenie odbywa się w różnych miejscach w całym Berlinie. 

Potem coś dla oka. Od 6 do 10 listopada będzie trwał Bazaar Berlin – międzynarodowe targi sprzedaży. Podczas tego wydarzenia producenci i handlowcy z ponad 60 krajów zaprezentują swoje rzemiosło, projekty i produkty naturalne. To jedyne w swoim rodzaju targowisko kultur oraz miejsce spotkań. Znajdziemy tu wszystko, od sztuki i rzemiosła po odzież i tekstylia domowe, biżuterię, biżuterię kostiumową, żywność i towary luksusowe, towary naturalne, kosmetyki naturalne, sztukę współczesną i design oraz dekoracje świąteczne. Wszystkie zmysły będą szaleć!

Od 1 do 10 listopada ucztą dla umysłu będzie Berliński Tydzień Nauki. To jedno z największych wydarzeń naukowych na świecie, podczas którego mieszkańcy i goście spotykają się z przedstawicielami nauki. 140 organizacji z Niemiec i zagranicy, w tym uniwersytety, instytucje badawcze zapraszają ekspertów i zachęcają do wspólnych rozmów i doświadczeń. Odbywają się dyskusje, warsztaty oraz występy. W duchu rozwoju można też, jak nasza felietonistka Anna Burek, zapisać się na kurs filozofii. Jak to się skończyło? Dowiecie się z felietonu!

Nie zapominamy też o podniebieniach. Zmysł smaku – czy to on jest najważniejszy? Kucharz Bogusław Sypień niezłomnie nas o tym przekonuje i tym razem proponuje kuchnię zanurzoną w wakacyjnych wspomnieniach. Zachęca do eksperymentowania i sięgania po mniej oczywiste składniki. 

A dla duszy i pamięci polecamy udział w obchodach 35. rocznicy upadku muru berlińskiego. Wybierzmy się na Festiwal Wolności 9 listopada. Cała stolica zamieni się wtedy w jedną wielką scenę, na jej ulicach zagra ponad 1000 muzyków.  

Czy rozpaliliśmy Wasze zmysły? 

Redakcja

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Pomnik pamięci i niezgody 

„Koło tego miejsca nie można przejść obojętnie” – mówi ambasador Jan Tombiński. „Kamień dla Polaków to obraza” – uważa Klaudyna Droske. Dla jednych prowizoryczny pomnik polskich ofiar II wojny światowej, który stanął w centrum Berlina, przed Reichstagiem, to pierwszy krok godnego upamiętnienia ofiar hitlerowskich zbrodni, dla innych – kpina z ofiar.

Czytaj więcej

„Chcę być Niemcem wszystkich Polaków”

Vincent Helbig, młody niemiecki policjant, swoją przygodę z Polską rozpoczął od podróży śladami swoich dziadków. Potem dojrzewała jego miłość – do pewnej Polki i do Polski. Dziś mieszka w Krakowie, ma polską rodzinę, perfekcyjnie mówi po polsku, jest popularnym instagramerem i autorem książki „Wasz Niemiec. Jak pokochałem Polskę”. O swojej miłości i misji poprawy stosunków polsko-niemieckich opowiada w COSMO po polsku Maciejowi Wiśniewskiemu.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - czerwiec 2025