bezpłatne czasopismo polonijne ukazujące się w Niemczech | „KONTAKTY“ | In polnischer Sprache für Deutschland

Tel. 030 / 324 16 32
Fax: 030 / 357 91 850
webmaster@kontakty.org

1995 – 2024

Brąz na piłkarskim Euro! 

Męska piłka nożna dominuje popularnością inne polskie sporty. Siatkówka, żużel, tenis? To wszystko na nic, królowa jest jedna, choćbyśmy przegrywali wszystkie mecze, to i tak większość kibiców wybierze nożną. Euro miało być złe i pomimo odrobiny pozytywów, takie właśnie było. Ale co z tym medalem na ME? Przeczytajcie.

Garnitur Probierza>sportowe sukcesy

Polki zdobyły brązowe krążki w siatkarskiej Lidze Narodów, pokonując Brazylię 3:2. Siatkarze rozbili Kubę 3:0, odnosząc dziesiąte zwycięstwo w tegorocznej edycji tej imprezy. Niebawem obie kadry powalczą o medale Igrzysk Olimpijskich. Bartosz Zmarzlik triumfował w Grand Prix Szwecji, bijąc kolejne rekordy statystyczne w żużlu. Dziewięć długich sezonów Ewa Pajor grała w Wolfsburgu, zdobywając 136 bramek, w końcu zdecydowała się przenieść swój talent do FC Barcelony. Natalia Kaczmarek otarła się o rekord Polski w biegu na 200 metrów. To zaledwie część sportowych sukcesów naszych rodaków, które miały miejsce od meczu Polski z Holandią, do starcia z Francją.

Mimo to media więcej miejsca poświęciły garniturowi Michała Probierza, niż wszystkim powyżej przedstawionym wydarzeniom. Mówiąc szczerze, trener był ubrany bardzo dobrze, profesjonalnie, w ogóle prezentował się znacznie lepiej niż gra swoich podopiecznych. 

Euro klasyczne

Są rzeczy pewne, jak dobry kebab w Berlinie czy słabe występy Polaków na Euro. Zagadka. Jaki rezultat osiągnęli biało-czerwoni na ME w latach 2008, 2012, 2021 i 2024? 

  1. finał
  2. półfinał 
  3. ćwierćfinał
  4. ostatnie miejsce w grupie

Jeśli zaznaczyłeś D, to tak, niestety wygrałeś. W przeciwieństwie do polskiej kadry, która tylko podczas imprezy w 2016 roku odpadła “dopiero” w 1 / 4.

Euro rozbudzonych nadziei

Przed Polakami tym razem nikt nie stawiał żadnych oczekiwań. Występując w grupie śmierci z Holandią, Francją i Austrią mieli przede wszystkim nie przynieść wstydu. W meczu otwarcia prowadziliśmy z Holendrami 1:0, a odważne akcje naszych piłkarzy sprawiły, że kibice jakby zapomnieli, że ostatecznie przegraliśmy 2:1. 

“Mamy na tyle zwariowanego trenera, który powiedział: musimy grać w piłkę. I wszyscy mu uwierzyli.” – mówił po pierwszym meczu zadowolony Wojciech Szczęsny. 

Uwierzyłem i ja, siadając do kibicowania w pojedynku z Austrią. Skończyło się na 3:1 i fatalnym występie Slisza, Piotrowskiego i Dawidowicza. 

Tekst musiałem oddać do druku przed ostatnim pojedynkiem z Francją, ale choćbyśmy wygrali 10:0, to i tak odpadamy z turnieju, gdyż do tej pory zgromadziliśmy smutne zero punktów. 

Euro z szansą na sukces

Michniewicz przekonał Polaków, że jedynym sensownym stylem gry reprezentacji jest autobus zaparkowany w polu karnym i laga na Robercika. 

Paulo Sousa został przez Marka Koźmińskiego określony “siwym bajerantem” i rzeczywiście jest to bardzo celny przydomek. Portugalczyk przybył do kraju nad Wisłą z torbą pełną obietnic, a uciekł zostawiając za sobą zgliszcza i rozczarowanie.

Probierz na tym tle, choć z grupy nie wyszedł, pokazał się bardzo dobrze. Udowodnił, że możemy próbować grać ofensywnie i kombinacyjnie. Póki co z naciskiem na próbować, ale i z nadzieją na przyszłość. W dodatku turniej praktycznie ominął Roberta Lewandowskiego, na którego odejście z kadry i tak musimy powoli się szykować. Czy istnieje “życie” kadry po Lewym? Probierz znów odpowiada twierdząco. 

Jedną nogą w finale

Drodzy Czytelnicy, głowy do góry, w futbolu mamy też swoje sukcesy! Reprezentacja Polski w Amp Futbolu na tegorocznej odsłonie Mistrzostw Europy zdobyła brązowe medale, pokonując Anglię 1:0. W tym sporcie grać mogą osoby, którym amputowano jedną z kończyn dolnych, lub, jak przypadku bramkarza, jedną rękę. Poza tym – wiele nie różni się od standardowej odmiany piłki nożnej. 

Do naszego kraju ta dyscyplina zawitała w 2011 roku, a dziś posiadamy jedną z mocniejszych reprezentacji narodowych świata i znakomitą ligę. Jeśli komuś wydaje się, że to sport mało widowiskowy, to może przekona go wybór FIFA na najlepszą bramkę roku 2023, którą zgarnął Marcin Oleksy, amp futbolista Warty Poznań, który wyprzedził między innymi Kyliana Mbappe. 

Dla mnie zawodnicy amp futbolu to właśnie prawdziwi bohaterowie sportu, wciąż wolnego od polityki i gigantycznych pieniędzy wypaczających większość dyscyplin.

Życzenia 

Probierzowi życzę, by piłkarze nadal mu wierzyli, że potrafią razem grać. Niech wychodzą na boisko bez kompleksów, uczyć się i wygrywać. 

Amp futbolistom życzę pokonania Turcji i złotych medali na dużej imprezie.

Nam wszystkim – udanego lipca i sierpnia i pięknych emocji związanych z Olimpiadą!  

Zdjęcie: https://przegladsportowy.onet.pl/pilka-nozna/euro-2024/reprezentacja-polski/zapadla-ostateczna-decyzja-ws- -michala-probierza-juz-na-poczatku-euro-2024/km349wj

Grzegorz Szklarczuk

Zdjęcie główne: https://kanalsportowy.pl/pilka-nozna/amp-futbol-polska-anglia-podium-euro-trzecie-miejsce

Udostępnij post:

Interesujące artykuły

Dni baloniarstwa w lipcu. Podróże statkiem powietrznym

Prekursorskiej próby wzniesienia balonu wypełnionego jedynie gorącym powietrzem, dokonał w 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao. Był on kapelanem nadwornym portugalskiego król Jana V. Od tej chwili, balony jako statki powietrzne nazywamy „portugalkami” lub „Bartolkami”, od imienia ich twórcy.

Czytaj więcej

Ubezpieczenia wakacyjne

Wakacje są okresem planowanym najczęściej już wiele miesięcy naprzód, a także wyczekiwanym z niecierpliwością. Staranne zaplanowanie wycieczki wymaga wielu przygotowań: wybieramy ubrania, zastanawiamy się nad kupnem nowego sprzętu, który wydaje nam się niezbędny lub przydatny.

Czytaj więcej
Najnowsze wydanie - lipiec 2024